Decyzja 2014/748/UE w sprawie środka wprowadzonego przez Niemcy zgodnie z art. 7 dyrektywy Rady 89/686/EWG zakazującego wprowadzania do obrotu strażackich pasów bezpieczeństwa typu FHA, FHB i FSmS

DECYZJA KOMISJI
z dnia 28 października 2014 r.
w sprawie środka wprowadzonego przez Niemcy zgodnie z art. 7 dyrektywy Rady 89/686/EWG zakazującego wprowadzania do obrotu strażackich pasów bezpieczeństwa typu FHA, FHB i FSmS

(notyfikowana jako dokument nr C(2014) 7757)

(2014/748/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 30 października 2014 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę 89/686/EWG Rady z dnia 21 grudnia 1989 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do wyposażenia ochrony osobistej 1 , w szczególności jej art. 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W sierpniu 2013 r. władze niemieckie zgłosiły Komisji środek zakazujący wprowadzania do obrotu strażackich pasów bezpieczeństwa typu FHA, FHB i FSmS wytwarzanych przez przedsiębiorstwo Dietrich&Co. GmbH, Rossauer Strasse 49a, 09661 Rossau, OT Seifersbach (Niemcy). Produkty opatrzone były oznakowaniem CE, zgodnie z dyrektywą 89/686/EWG, przeszły także badania i zostały poddane ocenie typu zgodnie ze zharmonizowaną normą EN 358:1999 Indywidualny sprzęt ochronny ustalający pozycję podczas pracy i zapobiegający upadkom z wysokości. Pasy ustalające pozycję podczas pracy i ograniczające przemieszczanie oraz linki ustalające pozycję podczas pracy.

(2) Strażackie pasy bezpieczeństwa stanowią środek ochrony indywidualnej (ŚOI) zaliczony do kategorii certyfikacji III. ŚOI tego rodzaju, służące do ochrony przed zagrożeniem życia lub poważnymi zagrożeniami dla zdrowia o nieodwracalnych skutkach, w przypadku których producent zakłada, że użytkownicy nie będą w stanie uświadomić sobie na czas bezpośrednich skutków tych zagrożeń, muszą zostać poddane badaniom na potrzeby homologacji typu WE oraz badaniom w ramach systemu kontroli jakości WE, przeprowadzanym przez jednostkę notyfikowaną i zlecanym przez producenta.

(3) Kontrola przeprowadzona przez władze niemieckie w zakładzie produkcyjnym wspomnianego wyżej producenta wykazała, że przedstawione świadectwa homologacji typu dla strażackich pasów bezpieczeństwa typu FHA, FHB i FSmS nie były ważne, ponieważ część wyposażenia - materiał, z jakiego zostały wykonane taśmy - została zastąpiona, podczas gdy badanie homologacji typu WE odnosiło się wyłącznie do elementów przedłożonych do badania. W związku z tym nie spełniono następujących wymogów dyrektywy 89/686/EWG:

- art. 8 ust. 2 (ocena typu WE): produkty różniły się od wzorów, w odniesieniu do których przeprowadzono badanie typu WE,

- art. 12 (deklaracja zgodności produkcji WE): deklaracja zgodności nie była ważna, ponieważ odnosiła się do badania w ramach systemu kontroli jakości zgodnie z art. 11, którego to badania nie przeprowadzono,

- art. 13 ust. 1 (oznakowanie CE): numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej, DEKRA EXAM (NB 0158), został bezprawnie zastosowany, ponieważ nie przeprowadzono badania w ramach systemu kontroli jakości.

(4) Ponadto strażackie pasy bezpieczeństwa typu FHB nie spełniały wymogów określonych w pkt 4.2.1 zharmonizowanej normy EN 358:1999, w zakresie wytrzymałości statycznej, a tym samym podstawowego wymogu zdrowia i bezpieczeństwa 1.3.2 Lekkość i wytrzymałość konstrukcji, określonego w załączniku II do dyrektywy 89/686/EWG. Wytrzymałość statyczną dla strażackich pasów bezpieczeństwa produkowanych przez Dietrich&Co. GmbH wyliczono na 7,2 kN-9,4 kN, zamiast co najmniej 15 kN, jak zaleca się w normie.

(5) Komisja zwróciła się na piśmie do producenta o przedstawienie uwag na temat środków wprowadzonych przez władze niemieckie.

(6) W dniu 22 października 2013 r. Komisja została poinformowana przez władze niemieckie o wyniku podjętego działania. Zgodnie z dokumentami otrzymanymi od producenta władze niemieckie stwierdziły, że jedynie produkty wytworzone w 2011 r. i 2012 r. były niezgodne z wymogami dyrektywy 89/686/EWG. Producent podjął działania naprawcze i na początku 2013 r. produkcja była już zgodna z wymogami wspomnianej dyrektywy. Producent Dietrich&Co dobrowolnie wycofał z obrotu następujące strażackie pasy bezpieczeństwa typu FHB:

- pasy o numerach seryjnych 0439-0738, wyprodukowane w 2011 r.,

- pasy o numerach seryjnych 0739-1078, wyprodukowane w 2012 r.

(7) W świetle dostępnej dokumentacji, zgłoszonych uwag oraz działań podjętych przez zainteresowane strony Komisja stwierdza, że strażackie pasy bezpieczeństwa typu FHA, FHB i FSmS, wyprodukowane w 2011 r. i 2012 r., nie były zgodne z pkt 4.2.1 zharmonizowanej normy EN 358:1999 odnoszącej się do podstawowego wymogu dotyczącego zdrowia i bezpieczeństwa 1.3.2 Lekkość i wytrzymałość konstrukcji określonego w załączniku II do dyrektywy 89/686/EWG. Producent podjął już - zgodnie z nakazem władz niemieckich - wszystkie niezbędne środki mające na celu wycofanie z obrotu produktów niezgodnych z wymogami dyrektywy 89/686/EWG oraz skorygowanie niedociągnięć w celu spełnienia wymogów wspomnianej dyrektywy,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Środek wprowadzony przez władze niemieckie, zakazujący wprowadzania do obrotu strażackich pasów bezpieczeństwa typu FHA, FHB i FSmS wytwarzanych przez przedsiębiorstwo Dietrich&Co. GmbH, jest uzasadniony.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja dotyczy wyłącznie produktów wytworzonych w 2011 r. i 2012 r.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 28 października 2014 r.

W imieniu Komisji

Ferdinando NELLI FEROCI

Członek Komisji

1 Dz.U. L 399 z 30.12.1989, s. 18.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2014.309.35

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2014/748/UE w sprawie środka wprowadzonego przez Niemcy zgodnie z art. 7 dyrektywy Rady 89/686/EWG zakazującego wprowadzania do obrotu strażackich pasów bezpieczeństwa typu FHA, FHB i FSmS
Data aktu: 28/10/2014
Data ogłoszenia: 30/10/2014
Data wejścia w życie: 01/01/1970