Decyzja 2014/460/WPZiB zmieniająca decyzję 2010/656/WPZiB przedłużającą obowiązywanie środków ograniczających wobec Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej

DECYZJA RADY 2014/460/WPZiB
z dnia 14 lipca 2014 r.
zmieniająca decyzję 2010/656/WPZiB przedłużającą obowiązywanie środków ograniczających wobec Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 29 października 2010 r. Rada przyjęła decyzję 2010/656/WPZiB 1 .

(2) W dniu 29 kwietnia 2014 r. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję nr 2153 (2014) odnawiającą i zmieniającą embargo na broń nałożone na Wybrzeże Kości Słoniowej, w szczególności nie obejmującą już pokrewnego materiału nieśmiercionośnego zakazem dostawy, sprzedaży lub przekazywania do Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej uzbrojenia i materiału pokrewnego wszelkiego rodzaju. Zniesiony został ponadto zakaz przywozu surowca diamentowego z Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej.

(3) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2010/656/WPZiB,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji 2010/656/WPZiB wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"Artykuł 1

Zakazuje się sprzedaży, dostawy, przekazywania lub wywozu uzbrojenia i materiału pokrewnego wszelkiego rodzaju, jak również sprzętu, który mógłby być wykorzystywany do wewnętrznych represji, do Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej przez obywateli państw członkowskich lub z terytoriów państw członkowskich, lub przy użyciu statków pływających pod banderą państw członkowskich lub statków powietrznych państw członkowskich, bez względu na to, czy to uzbrojenie, materiał pokrewny i sprzęt pochodzą z terytoriów państw członkowskich.

Artykuł 2

1. Art. 1 nie ma zastosowania do:

a) dostaw przeznaczonych wyłącznie do wsparcia operacji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej (UNOCI) i pomagających jej sił francuskich lub do wykorzystania w tej operacji ani do dostaw przewożonych tranzytem przez terytorium Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej przeznaczonych do wsparcia operacji utrzymywania pokoju prowadzonych przez ONZ lub do wykorzystania w tych operacjach;

b) następujących elementów, zgodnie z uprzednim powiadomieniem komitetu ustanowionego na mocy pkt 14 rezolucji RB ONZ nr 1572 (2004) (»Komitet Sankcji«):

(i) dostaw czasowo wywożonych do Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej przeznaczonych dla sił państwa, które podejmuje działania zgodnie z prawem międzynarodowym, wyłącznie i bezpośrednio w celu ułatwienia ewakuacji swoich obywateli oraz osób, za które ponosi odpowiedzialność konsularną w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej;

(ii) dostaw uzbrojenia i pokrewnego materiału śmiercionośnego siłom bezpieczeństwa Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej, przeznaczonego wyłącznie do wspierania procesu reformy sektora bezpieczeństwa w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej lub do wykorzystania w tym procesie, z wyjątkiem uzbrojenia i pokrewnego materiału śmiercionośnego określonych w załączniku III do niniejszej decyzji, zgodnie z uprzednim zatwierdzeniem przez Komitet Sankcji;

c) dostaw nieśmiercionośnego sprzętu, który mógłby być wykorzystywany do wewnętrznych represji i który przeznaczony jest wyłącznie do umożliwienia siłom bezpieczeństwa Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej użycia jedynie odpowiedniej i proporcjonalnej siły w ramach utrzymywania porządku publicznego;

d) dostaw siłom bezpieczeństwa Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej sprzętu, który mógłby być wykorzystywany do wewnętrznych represji i który przeznaczony jest wyłącznie do wspierania procesu reformy sektora bezpieczeństwa w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej lub do wykorzystania w tym procesie.

2. Za powiadomienie Komitetu Sankcji lub zwrócenie się do niego z wnioskiem o zatwierdzenie - przed wysłaniem dostaw wszelkiego rodzaju uzbrojenia oraz pokrewnego materiału śmiercionośnego siłom bezpieczeństwa Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej, o czym mowa w lit. b) ppkt (ii) - odpowiedzialny jest przede wszystkim rząd Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej. Alternatywnie dokonać powiadomienia lub złożyć wniosek o zatwierdzenie może państwo członkowskie dostarczające pomoc, po uprzednim poinformowaniu rządu Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej o takim zamiarze.";

2)
uchyla się art. 3.
Artykuł  2

Załącznik do niniejszej decyzji dodaje się do decyzji 2010/656/WPZiB jako załącznik III.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 14 lipca 2014 r.

W imieniu Rady

M. MARTINA

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK III

Wykaz uzbrojenia i pokrewnego materiału śmiercionośnego, o których mowa w art. 2 ust. 1 lit. b) ppkt (ii):

1) Broń, artyleria do bezpośredniego i pośredniego ognia oraz broń strzelecka o kalibrze większym niż 12,7 mm, a także amunicja i części do nich.

2) Granatniki przeciwpancerne, rakiety, lekka broń przeciwpancerna, granaty nasadkowe i granatniki.

3) Pociski rakietowe ziemia-powietrze, w tym przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (MANPADS); pociski rakietowe ziemia-ziemia oraz pociski rakietowe powietrze-ziemia.

4) Moździerze o kalibrze większym niż 82 mm.

5) Przeciwpancerna broń kierowana, w szczególności przeciwpancerne pociski kierowane oraz amunicja i części do nich.

6) Uzbrojone samoloty, w tym wiropłaty lub stałopłaty.

7) Uzbrojone pojazdy wojskowe lub pojazdy wojskowe wyposażone w uchwyty na broń.

8) Ładunki wybuchowe oraz urządzenia zawierające materiały wybuchowe, przeznaczone do celów wojskowych, miny i materiał pokrewny.

9) Strzeleckie i obserwacyjne przyrządy noktowizyjne."

1 Decyzja Rady 2010/656/WPZiB z dnia 29 października 2010 r. przedłużająca obowiązywanie środków ograniczających wobec Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej (Dz.U. L 285 z 30.10.2010, s. 28).

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024