Rozporządzenie delegowane 525/2014 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących definicji rynku

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) NR 525/2014
z dnia 12 marca 2014 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących definicji rynku
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 1 , w szczególności jego art. 341 ust. 3 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Ogólne ryzyko rynkowe jest zdefiniowane w art. 362 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 jako ryzyko zmiany ceny danego instrumentu finansowego w następstwie zmiany wysokości stóp procentowych w przypadku rynkowego instrumentu dłużnego lub instrumentu od niego pochodnego lub - w przypadku instrumentu kapitałowego lub instrumentu od niego pochodnego - ruchu na szerokim rynku akcji niezwiązanego z żadnymi konkretnymi atrybutami poszczególnych papierów wartościowych.

(2) Do celów obliczeń ogólnego ryzyka rynkowego zgodnie z art. 343 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 należy uwzględnić fakt, że różnego rodzaju akcje są notowane na tym samym rynku, na którym podlegają takiemu samemu ogólnemu ryzyku rynkowemu, tzn. na rynku, na którym ruchy cen instrumentu są wywoływane przez lokalne warunki gospodarcze. "Rynek" należy zatem zdefiniować do tych celów przez odniesienie do zintegrowanej gospodarki, która będzie zwykle tożsama z jurysdykcją krajową.

(3) Bez uszczerbku dla powyższego, wprowadzenie jednej waluty usunęło pewne istotne czynniki powodujące segmentacje rynków akcji w strefie euro. Zniknęło na przykład ryzyko walutowe w operacjach pomiędzy państwami członkowskimi należącymi do strefy euro, a wyniki finansowe spółek mogą być publikowane w tej samej walucie. Przyjęcie euro wymagało ponadto osiągnięcia znacznego poziomu konwergencji gospodarczej i prawnej przez państwa członkowskie należące do strefy euro i opierało się na fundamencie zintegrowanego rynku, na którym obowiązują wspólne reguły. Ta dwa ostatnie aspekty są wspólne dla wszystkich państw członkowskich Unii, ale jedna waluta przyniosła ściślejszą i głębszą integrację gospodarczą państw członkowskich należących do strefy euro, co uzasadnia ich odrębne traktowanie do celów niniejszego rozporządzenia. "Rynek" należy zatem definiować przez odniesienie do wszystkich rynków akcji w strefie euro, a w przypadku rynków akcji spoza strefy euro - na poziomie jurysdykcji krajowej.

(4) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych przedłożony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.

(5) Europejski Urząd Nadzoru Bankowego przeprowadził otwarte konsultacje społeczne na temat projektu regulacyjnych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych związanych z nim kosztów i korzyści oraz zasięgnął opinii Bankowej Grupy Interesariuszy powołanej na podstawie art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 2 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Definicja "rynku" do celów obliczeń pozycji globalnej netto w instrumentach kapitałowych, o której mowa w art. 341 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013

Termin "rynek" oznacza:

a)
w przypadku strefy euro - wszystkie akcje notowane na rynkach akcji znajdujących się w państwach członkowskich, które przyjęły euro jako swoją walutę;
b)
w przypadku państw spoza strefy euro i państw trzecich - wszystkie akcje notowane na rynkach akcji znajdujących się na obszarze objętym jurysdykcją krajową.
Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 marca 2014 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
1 Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2014.148.15

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 525/2014 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących definicji rynku
Data aktu: 12/03/2014
Data ogłoszenia: 20/05/2014
Data wejścia w życie: 09/06/2014