Rozporządzenie wykonawcze 286/2013 w sprawie środków przejściowych przyjmowanych w odniesieniu do handlu produktami rolnymi w związku z przystąpieniem Chorwacji do UE

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 286/2013
z dnia 22 marca 2013 r.
w sprawie środków przejściowych przyjmowanych w odniesieniu do handlu produktami rolnymi w związku z przystąpieniem Chorwacji do UE

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając Traktat o przystąpieniu Chorwacji, w szczególności jego art. 3 ust. 4,

uwzględniając Akt przystąpienia Chorwacji, w szczególności jego art. 41,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Aby uniknąć zagrożenia, jakim jest przesunięcie handlu, które mogłoby wpłynąć niekorzystnie na wspólną organizację rynków rolnych w związku z przystąpieniem dnia 1 lipca 2013 r. Chorwacji do Unii Europejskiej, należy przyjąć środki przejściowe.

(2) Przesunięcia handlu zdolne do zaburzenia organizacji rynków często są powodowane przez produkty sztucznie przemieszczane w celu odniesienia korzyści w związku z rozszerzeniem Unii i niestanowiące części normalnych zapasów danego państwa przystępującego. Nagromadzenie takich nadwyżek ilościowych może również spowodować zakłócenie konkurencji, które mogłoby niekorzystnie wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie wspólnej organizacji rynków. Nadwyżki zapasów mogą także wynikać z produkcji krajowej. Należy zatem ustanowić przepisy przewidujące skuteczne, proporcjonalne i odstraszające opłaty w wysokości kwoty różnicy między należnościami celnymi przywozowymi obowiązującymi w Chorwacji przed przystąpieniem do UE oraz należnościami celnymi przywozowymi obowiązującymi w Unii powiększonej o 20 %, nakładane na nadwyżki zapasów w Chorwacji.

(3) Należy zapobiec temu, aby towary, względem których refundacje wywozowe wypłacono przed dniem 1 lipca 2013 r., korzystały z ponownej refundacji wywozowej w przypadku wywiezienia do państw trzecich po dniu 30 czerwca 2013 r.

(4) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zakres

Niniejsze rozporządzenie stosuje się do produktów wymienionych w załączniku.

Artykuł  2

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia "produkty" oznaczają produkty lub towary rolne niewymienione w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Artykuł  3

Opłaty nakładane na posiadaczy produktów w swobodnym obrocie

1.
Nie naruszając przepisów rozdziału 3 lit. a) w załączniku IV do aktu przystąpienia oraz o ile na szczeblu krajowym nie obowiązują bardziej restrykcyjne przepisy prawa, Chorwacja nakłada opłaty na posiadaczy nadwyżek zapasów produktów będących w swobodnym obrocie w dniu 1 lipca 2013 r.
2.
Aby określić nadwyżkę zapasów poszczególnych posiadaczy, Chorwacja w szczególności uwzględnia:
a)
średnią wielkości zapasów w okresie od dnia 1 lipca 2010 r. do dnia 30 czerwca 2013 r.;
b)
model prowadzenia działalności handlowej w okresie od dnia 1 lipca 2010 r. do dnia 30 czerwca 2013 r.;
c)
okoliczności, w których zgromadzono zapasy.

Pojęcie "nadwyżka zapasów" odnosi się do produktów przywożonych do lub pochodzących z Chorwacji oraz do tych produktów, które znajdują się poza obszarem celnym Chorwacji, ale przeznaczone są na rynek chorwacki.

Inwentaryzację zapasów przeprowadza się na podstawie Nomenklatury scalonej obowiązującej w dniu 1 lipca 2013 r.

3.
Kwota opłaty, o której mowa w ust. 1, w odniesieniu do każdego produktu jest równa kwocie, o jaką należność celna przywozowa obowiązująca w Unii zgodnie z załącznikiem I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87(1), obejmująca wszelkie dodatkowe należności mające zastosowanie w dniu 30 czerwca 2013 r., jest wyższa od należności celnej przywozowej obowiązującej w tym dniu w Chorwacji, plus 20 % tej kwoty. Dochód z opłat zebranych przez władze krajowe przeznacza się na poczet krajowego budżetu Chorwacji.
4.
Chorwacja niezwłocznie przeprowadza inwentaryzację zapasów według stanu z dnia 1 lipca 2013 r. W tym celu Chorwacja stosuje system identyfikacji posiadaczy nadwyżek zapasów oparty na analizie ryzyka i uwzględniający następujące kryteria:
a)
rodzaj działalności posiadacza;
b)
pojemność magazynów;
c)
poziom działalności.

Chorwacja powiadamia Komisję o wszelkich środkach wprowadzonych przed przystąpieniem do UE w celu uniknięcia gromadzenia zapasów o charakterze spekulacyjnym w związku z przystąpieniem do UE, a w szczególności w celu monitorowania i identyfikowania przepływu przywozów w odniesieniu do produktów, w przypadku których ryzyko gromadzenia zapasów jest wysokie, do dnia 1 lipca 2013 r.

Chorwacja powiadamia Komisję o wielkości nadwyżek zapasów dla poszczególnych produktów, z wyjątkiem wielkości nadwyżek znajdujących się w zapasach publicznych, o których mowa w art. 4, do dnia 31 marca 2014 r.

5.
Jeżeli dany kod CN obejmuje produkty, dla których należność celna przywozowa, o której mowa w ust. 3, nie jest jednakowa, inwentaryzację zapasów, o której mowa w ust. 4, należy przeprowadzić oddzielnie dla każdego produktu lub grupy produktów podlegającej innej stawce należności celnej przywozowej.
Artykuł  4

Spis zapasów publicznych

Najpóźniej do dnia 1 października 2013 r. Chorwacja powiadamia Komisję o tym, jakie towary i w jakich ilościach znajdują się w jej zapasach publicznych, o których mowa w rozdziale 3 załącznika IV do aktu przystąpienia.

Artykuł  5

Rezerwy państwowe

Zapasy, o których mowa w art. 3 ust. 4 oraz w art. 4, nie obejmują rezerw państwowych, które mogła ustanowić Chorwacja. Chorwacja powiadamia Komisję o wszelkich zmianach w stanach rezerw państwowych oraz o warunkach wprowadzania tych zmian, w celu ustanowienia unijnego bilansu podaży.

Artykuł  6

Środki na wypadek niewniesienia opłat

Jeśli jakiekolwiek państwo członkowskie podejrzewa, że opłaty przewidziane w art. 3 nie zostały wniesione w odniesieniu do danego produktu, powiadamia o tym Chorwację, aby umożliwić jej podjęcie stosownych działań.

Artykuł  7

Dowód niewypłacenia refundacji

Produkty, dla których zgłoszenie wywozowe do państw trzecich zostanie przyjęte przez Chorwację w okresie od dnia 1 lipca 2013 r. do dnia 30 czerwca 2014 r., mogą kwalifikować się do refundacji wywozowej, jeżeli została ona ustanowiona zgodnie z art. 164 rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007(2), pod warunkiem ustalenia, że dotychczas nie wypłacono jeszcze żadnej refundacji wywozowej względem tych produktów lub ich składników.

Artykuł  8

Zapobieganie podwójnym płatnościom w ramach środków wspierania rynku

Żaden produkt, w odniesieniu do którego wypłacono refundację wywozową, nie kwalifikuje się do korzystania z jakiegokolwiek środka interwencyjnego ani pomocy zgodnie z art. 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 1290/2005(3).

Artykuł  9

Wejście w życie i zakres stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z zastrzeżeniem wejścia w życie Traktatu o przystąpieniu Chorwacji i w dniu wejścia w życie tego traktatu.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się do dnia 30 czerwca 2015 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 marca 2013 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
______

(1) Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.

(2) Dz.U. L 299 z 16.11.2007, s. 1.

(3) Dz.U. L 209 z 11.8.2005, s. 1.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ PRODUKTÓW, O KTÓRYCH MOWA W ART. 1

Kod CN Opis
0201 Mięso z bydła, świeże lub schłodzone
0202 Mięso z bydła, zamrożone
0203 21 Mięso ze świń, świeże, schłodzone lub zamrożone:
- Zamrożone:
- - Tusze i półtusze
0203 22 - - Szynki, łopatki i ich kawałki, z kośćmi
0203 29 - - Pozostałe
0204 Mięso z owiec lub kóz, świeże, schłodzone lub zamrożone
0206 10 Jadalne podroby z bydła, świń, owiec, kóz, koni, osłów, mułów lub osłomułów, świeże, schłodzone lub zamrożone:
- Z bydła, świeże lub schłodzone
0206 29 - - Pozostałe
0207 12 Mięso i podroby jadalne, z drobiu objętego pozycją 0105, świeże, schłodzone lub zamrożone
- Z ptactwa z gatunku Gallus domesticus
- - Niecięte na kawałki, zamrożone
0207 14 - - Kawałki i podroby, zamrożone
0207 25 - Z indyków
- - Niecięte na kawałki, zamrożone
0207 27 - - Kawałki i podroby, zamrożone
0210 Mięso i podroby jadalne, solone, w solance, suszone lub wędzone; jadalne mąki i mączki, z mięsa lub podrobów
0402 10 Mleko i śmietana, zagęszczone lub zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego:
- W proszku, granulkach lub w innej stałej postaci, o zawartości tłuszczu nieprzekraczającej 1,5 % masy
0402 21 - W proszku, granulkach lub w innej stałej postaci, o zawartości tłuszczu przekraczającej 1,5 % masy:
- - Niezawierające dodatku cukru lub innego środka słodzącego
0402 29 - - Pozostałe
0405 Masło i pozostałe tłuszcze oraz oleje otrzymane z mleka; produkty mleczarskie do smarowania
0406 Ser i twaróg
0703 20 00 Czosnek, świeży lub schłodzony
0711 51 00 Grzyby z rodzaju Agaricus, zakonserwowane tymczasowo (na przykład w gazowym ditlenku siarki, w solance, w wodzie siarkowej lub w innych roztworach konserwujących), ale nienadające się w tym stanie do bezpośredniego spożycia
0811 10 11 Truskawki i poziomki, niepoddane obróbce cieplnej lub ugotowane na parze lub w wodzie, zamrożone, nawet zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego
- - Zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego
- - - O zawartości cukru przekraczającej 13 % masy
0811 10 19 Truskawki i poziomki, niepoddane obróbce cieplnej lub ugotowane na parze lub w wodzie, zamrożone, nawet zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego
- - Zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego
- - - Pozostałe, o zawartości cukru nieprzekraczającej 13 % masy
0811 10 90 Truskawki i poziomki, niepoddane obróbce cieplnej lub ugotowane na parze lub w wodzie, zamrożone, nawet zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego
- Pozostałe, niezawierające dodatku cukru ani innego środka słodzącego
1001 Pszenica i meslin
1002 Żyto
1003 Jęczmień
1004 Owies
1005 Kukurydza
1006 10 Ryż niełuskany
1006 20 Ryż łuskany (brązowy)
1006 30 Ryż częściowo lub całkowicie bielony, nawet polerowany lub glazurowany
1006 40 00 Ryż łamany
1007 Ziarno sorgo
1008 Gryka, proso i ziarno mozgi kanaryjskiej; pozostałe zboża
1101 00 Mąka pszenna lub z meslin
1102 Mąki ze zbóż, innych niż pszenica lub meslin
1103 Kasze, mączki i granulki, zbożowe
1104 Ziarna zbóż obrobione w inny sposób (na przykład łuszczone, miażdżone, płatkowane, perełkowane, krojone lub śrutowane), z wyjątkiem ryżu objętego pozycją 1006; zarodki zbóż całe, miażdżone, płatkowane lub mielone
1107 Słód, nawet palony
1108 Skrobie; inulina
1109 00 00 Gluten pszenny, nawet suszony
1602 Pozostałe mięso, podroby lub krew, przetworzone lub zakonserwowane
2003 10 Grzyby z rodzaju Agaricus, przetworzone lub zakonserwowane inaczej niż octem lub kwasem octowym
2008 30 55 Owoce cytrusowe, inaczej przetworzone lub zakonserwowane, niezawierające dodatku alkoholu, ale zawierające dodatek cukru, w bezpośrednich opakowaniach o zawartości netto przekraczającej 1 kg
- - - - Mandarynki (włącznie z tangerynami i satsumami); klementynki, wilkingi i inne podobne hybrydy cytrusowe
2008 30 75 Owoce cytrusowe, inaczej przetworzone lub zakonserwowane, niezawierające dodatku alkoholu, ale zawierające dodatek cukru, w bezpośrednich opakowaniach o zawartości netto nieprzekraczającej 1 kg
- - - - Mandarynki (włącznie z tangerynami i satsumami); klementynki, wilkingi i inne podobne hybrydy cytrusowe
ex 2008 30 90 Mandarynki (włączając tangeryny i satsuma); klementynki, wilkingi i inne podobne hybrydy cytrusowe
- - - Niezawierające dodatku cukru
2008 70 92 Brzoskwinie, włączając nektaryny
- - - Niezawierające dodatku alkoholu ani cukru, w bezpośrednich opakowaniach o zawartości netto 5 kg lub większej
2204 30 - Pozostały moszcz gronowy
2207 - Alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu 80 % obj. lub większej; alkohol etylowy i pozostałe wyroby alkoholowe, o dowolnej mocy, skażone
2208 90 91 - - Alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu mniejszej niż 80 % obj., w pojemnikach o objętości:
- - - 2 litry lub mniejszej
2208 90 99 - - - Większej niż 2 litry

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.86.7

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 286/2013 w sprawie środków przejściowych przyjmowanych w odniesieniu do handlu produktami rolnymi w związku z przystąpieniem Chorwacji do UE
Data aktu: 22/03/2013
Data ogłoszenia: 26/03/2013
Data wejścia w życie: 01/07/2013, 30/06/2015