Rozporządzenie wykonawcze 273/2013 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 273/2013
z dnia 19 marca 2013 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej(1), w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich odnośnie do klasyfikacji towarów w Nomenklaturze scalonej, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez otrzymującego przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy kodeks celny(2).

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 19 marca 2013 r.

W imieniu Komisji, za Przewodniczącego,
Algirdas ŠEMETA
Członek Komisji
______

(1) Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.

(2) Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1.

ZAŁĄCZNIK

Opis towarów Klasyfikacja

(kod CN)

Uzasadnienie
(1) (2) (3)
1. Urządzenie elektroniczne (tak zwany "analizator składu ciała"), zawierające panel wskaźnikowy o wymiarach w przybliżeniu 30 cm × 30 cm × 4 cm, składające się z następujących głównych podzespołów:

- do ważenia: przetwornik obciążenia oraz sprzęt do przetwarzania i wyświetlania masy,

- do pomiaru: dwie elektrody na górnej powierzchni wagi, przyciski sterujące oraz sprzęt do przetwarzania i wyświetlania pomiarów.

Poprzez dwie elektrody stykające się ze stopami urządzenie wysyła prąd elektryczny, który, wykorzystując charakterystykę bioimpedancji, pozwala urządzeniu określić na przykład zawartość procentową tłuszczu w ciele, zawartość procentową mięśni, masę kości, wodę w ciele.

Urządzenie może być również używane tylko jako waga.

Urządzenie może gromadzić dane 10 użytkowników. Może ono wyświetlać wartości dwóch pomiarów użytkownika.

Urządzenie jest przeznaczone do użytku domowego.

8423 10 90 Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1, 3b) i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodów CN 8423, 8423 10 i 8423 10 90.

Urządzenie jest artykułem złożonym z podzespołów klasyfikowanych do działu 84 i do działu 90. Przez zastosowanie Ogólnej reguły 3b) należy klasyfikować je tak, jak gdyby składało się z podzespołu, który nadaje artykułowi jego zasadniczy charakter.

Ze względu na jego obiektywne cechy, mianowicie system pomiaru z dwiema tylko elektrodami, uważa się, że podzespół wykonujący ważenie nadaje urządzeniu jego zasadniczy charakter.

Urządzenie należy zatem klasyfikować do kodu CN 8423 10 90 jako waga osobowa.

2. Urządzenie elektroniczne (tak zwany "analizator składu ciała") w postaci wagi osobowej, zawierające panel wskaźnikowy o wymiarach w przybliżeniu 36 cm × 32 cm × 6 cm, składające się z następujących głównych podzespołów:

- do ważenia: przetwornik obciążenia oraz sprzęt do przetwarzania i wyświetlania masy,

- do pomiaru: odłączalny ręczny drążek z czterema elektrodami, cztery elektrody na górnej powierzchni wagi, przyciski sterujące oraz sprzęt do przetwarzania i wyświetlania pomiarów.

Poprzez system ośmiu elektrod umieszczanych w dłoniach i pod stopami urządzenie wysyła prąd elektryczny w wieloczęstotliwościowym pomiarze, który, wykorzystując charakterystykę bioimpedancji, pozwala urządzeniu określić na przykład zawartość procentową tłuszczu w ciele, masę tłuszczu w ciele, współczynnik masy ciała (BMI), masę mięśni szkieletowych, wodę w ciele.

Urządzenie może być używane albo przez pracowników służby zdrowia w diagnozowaniu otyłości, albo przez innych użytkowników w celu dostarczenia informacji o ich budowie ciała lub aby sprawdzić lub poprawić ją w celach sportowych lub estetycznych.

Urządzenie może być również używane tylko jako waga.

Urządzenie może gromadzić dane 99 użytkowników oraz 300 pomiarów. Dane mogą być przesyłane do maszyny do automatycznego przetwarzania danych za pomocą pamięci USB.

9031 80 38 Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1, 3b) i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodów CN 9031, 9031 80 i 9031 80 38.

Wyklucza się klasyfikację do pozycji 9018 jako przyrząd lub urządzenie medyczne, ponieważ urządzenie nie jest zazwyczaj stosowane w praktyce zawodowej (zob. Noty wyjaśniające do HS do pozycji 9018, akapit pierwszy).

Urządzenie jest artykułem złożonym z podzespołów klasyfikowanych do działu 84 i do działu 90. Przez zastosowanie Ogólnej reguły 3b) należy klasyfikować go tak, jak gdyby składał się z podzespołu, który nadaje artykułowi jego zasadniczy charakter.

Ze względu na jego obiektywne cechy, mianowicie zastosowaną technologię pomiaru, uważa się, że podzespół wykonujący pomiary nadaje urządzeniu jego zasadniczy charakter.

Zatem urządzenie należy klasyfikować do kodu CN 9031 80 38 jako pozostałe elektroniczne przyrządy pomiarowe.

3. Urządzenie elektroniczne (tak zwany "analizator składu ciała") z wagą jako podstawą i kolumną, na wierzchu której znajduje się tablica sterująca zawierająca panel wskaźnikowy o wymiarach w przybliżeniu 120 cm × 87 cm × 52 cm, składające się z następujących głównych komponentów:

- do ważenia: przetwornik obciążenia oraz sprzęt do przetwarzania i wyświetlania masy,

- do pomiaru: 2 odłączalne ręczne drążki z 2 elektrodami każdy, 4 elektrody na górnej powierzchni wagi, przyciski sterujące oraz sprzęt do przetwarzania i wyświetlania pomiarów.

Poprzez 8-punktowy system elektrod dotykowych umieszczanych w dłoniach oraz pod stopami urządzenie wysyła prąd elektryczny w wielozakresowym pomiarze częstotliwości, który, wykorzystując charakterystykę bioimpedancji, pozwala urządzeniu określić na przykład wodę wewnątrzkomórkową, wodę zewnątrz-komórkową, masę białkową, masę minerałów, masę tłuszczu, całkowitą wodę w ciele, masę beztłuszczową, współczynnik masy ciała (BMI), masę mięśni szkieletowych.

Urządzenie jest wyposażone w następujące złącza:

- RJ45,

- USB,

- RS232,

- 25-pinowe D-sub.

Urządzenie może być używane albo przez profesjonalistów w zakresie zdrowia w diagnozowaniu otyłości, albo przez innych użytkowników do dostarczenia informacji dotyczących ich budowy ciała lub jej kontroli lub poprawy w celach sportowych lub estetycznych.

Urządzenie można podłączyć do maszyny do automatycznego przetwarzania danych lub drukarki.

9031 80 38 Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1, 3b) i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodów CN 9031, 9031 80 i 9031 80 38.

Wyklucza się klasyfikację do pozycji 9018 jako przyrząd lub urządzenie medyczne ponieważ urządzenie nie jest zasadniczo stosowane w praktyce zawodowej (zob. Noty wyjaśniające do HS do pozycji 9018, akapit pierwszy).

Urządzenie jest artykułem złożonym z komponentów klasyfikowanych do działu 84 i działu 90. Przez zastosowanie Ogólnej reguły 3b) artykuł należy klasyfikować tak, jak gdyby składał się z komponentu, który nadaje mu jego zasadniczy charakter.

Ze względu na jego obiektywne cechy, a mianowicie zastosowaną technologię pomiaru, uznaje się, że komponent dokonujący pomiarów nadaje urządzeniu jego zasadniczy charakter.

Zatem urządzenie należy klasyfikować do kodu CN 9031 80 38 jako pozostałe elektroniczne przyrządy pomiarowe.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.84.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 273/2013 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej
Data aktu: 19/03/2013
Data ogłoszenia: 23/03/2013
Data wejścia w życie: 12/04/2013