Decyzja 2013/809/UE ustalająca stanowisko, które ma zająć Unia Europejska na forum dziewiąta konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu w kwestii bezpieczeństwa żywnościowego, administrowania kontyngentami taryfowymi i mechanizmu monitorowania

DECYZJA RADY
z dnia 6 grudnia 2013 r.
ustalająca stanowisko, które ma zająć Unia Europejska na forum dziewiąta konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu w kwestii bezpieczeństwa żywnościowego, administrowania kontyngentami taryfowymi i mechanizmu monitorowania

(2013/809/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 31 grudnia 2013 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4, w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Unia Europejska przywiązuje najwyższą wagę do funkcjonowania i stopniowego wzmacniania wielostronnego systemu handlowego oraz uznaje potrzebę poczynienia postępów w ramach rundy dauhańskiej - rundy wielostronnych negocjacji handlowych. Pomyślny wynik dziewiąta konferencji ministerialnej Swiatowej Organizacji Handlu (WTO) jest niezbędnym krokiem w kierunku realizacji tego celu.

(2) Rozwój jest centralnym elementem wielostronnych negocjacji handlowych rundy dauhańskiej. Na posiedzeniu w dniu 31 lipca 2002 r. Rada Generalna WTO zatwierdziła zalecenie sesji specjalnej Komitetu ds. Handlu i Rozwoju (CTD) dotyczące ustanowienia mechanizmu monitorowania szczególnego i zróżnicowanego traktowania. Celem takiego mechanizmu jest ułatwianie integracji rozwijających się i najsłabiej rozwiniętych członków WTO w wielostronnym systemie handlowym.

(3) Skuteczne zarządzanie kontyngentami taryfowymi i przejrzystością w zakresie ich wykorzystywania jest podstawowym warunkiem dla zapewnienia właściwego wdrażania poprzednich zobowiązań podjętych podczas Rundy Urugwajskiej w odniesieniu do dostępu do rynku dla produktów rolnych. Negocjacje prowadzone w 2013 r. w ramach WTO umożliwiły członkom WTO osiągnięcie porozumienia w sprawie wdrożenia mechanizmu administrowania kontyngentami taryfowymi, które obejmuje postanowienia dotyczące przejrzystości i tzw. mechanizm niepełnego wykorzystania.

(4) Członkowie WTO powinni być w stanie wdrożyć niezbędne programy do celów bezpieczeństwa żywnościowego, w tym programy utrzymywania zapasów publicznych, zgodnie z zasadami WTO. Programy dotyczące utrzymywania zapasów publicznych do celów bezpieczeństwa żywnościowego muszą spełniać konkretne warunki uzgodnione między członkami WTO, tak aby nie zakłócać handlu międzynarodowego. Dzięki negocjacjom prowadzonym w 2013 r. w ramach WTO jej członkowie mogli znaleźć odpowiednie rozwiązanie w odniesieniu do tego typu programów, jakie kraje rozwijające się wdrażają w formie porozumienia między członkami, przewidujące niekwestionowanie tych programów w określonym czasie, jeżeli spełniają pewne warunki (tzw. klauzula należytej powściągliwości).

(5) Należy zatem ustalić stanowisko, jakie ma zająć Unia Europejska na forum dziewiąta konferencji ministerialnej, które dotyczy kwestii bezpieczeństwa żywnościowego, administrowania kontyngentami taryfowymi i mechanizmu monitorowania,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko Unii Europejskiej na forum dziewiątej konferencji ministerialnej, dotyczące kwestii bezpieczeństwa żywnościowego, administrowania kontyngentami taryfowymi i mechanizmu monitorowania to poparcie dla przyjęcia przez dziewiąta konferencję ministerialną następujących projektów decyzji WTO w kwestii:

-
bezpieczeństwa żywnościowego WT/MIN(13)/W/10;
-
kontyngentów taryfowych WT/MIN(13)/W/11;
-
mechanizmu monitorowania WT/MIN(13)/W/17.

przez dziewiąta konferencję ministerialną.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 grudnia 2013 r.

W imieniu Rady

D. BARAKAUSKAS

Przewodniczący

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.355.89

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2013/809/UE ustalająca stanowisko, które ma zająć Unia Europejska na forum dziewiąta konferencji ministerialnej Światowej Organizacji Handlu w kwestii bezpieczeństwa żywnościowego, administrowania kontyngentami taryfowymi i mechanizmu monitorowania
Data aktu: 06/12/2013
Data ogłoszenia: 31/12/2013