Decyzja Rady Ministerialnej Wspólnoty Energetycznej D/2013/03/MC-EnC w sprawie przedłużenia okresu obowiązywania Traktatu o Wspólnocie Energetycznej

DECYZJA RADY MINISTERIALNEJ WSPÓLNOTY ENERGETYCZNEJ D/2013/03/MC-EnC
w sprawie przedłużenia okresu obowiązywania Traktatu o Wspólnocie Energetycznej

RADA MINISTERIALNA WSPÓLNOTY ENERGETYCZNEJ,

uwzględniając Traktat o Wspólnocie Energetycznej ("Traktat"), w szczególności jego art. 97,

a także mając na uwadze, że:

(1) Traktat został podpisany dnia 25 października 2005 r. i wszedł w życie dnia 1 lipca 2006 r.

(2) Zgodnie z art. 97 Traktat został zawarty na okres 10 lat od daty wejścia w życie i przedłużenie jego okresu obowiązywania wymaga decyzji Rady Ministerialnej.

(3) Wspólnota Energetyczna sprawdziła się jako sprawna struktura ramowa współpracy regionalnej w dziedzinie energii.

(4) Wspólnota Energetyczna pilnie obserwuje zmiany polityki energetycznej Unii Europejskiej i podjęła zobowiązania wykraczające poza rok 2016.

(5) Za przedłużeniem Traktatu otwarcie opowiedziały się instytucje Unii Europejskiej 1 , podobnie jak Stała Grupa Wysokiego Szczebla na posiedzeniach w dniach 19 czerwca i 23 października 2013 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przedłużenie okresu obowiązywania Traktatu o Wspólnocie Energetycznej

Okres obowiązywania Traktatu o Wspólnocie Energetycznej przedłuża się o 10 lat.

Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie w momencie jej przyjęcia.

Sporządzono w Belgradzie dnia 24 października 2013 r.

W imieniu Rady Ministerialnej

Z. MIHAJLOVIĆ

1 Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady na mocy art. 7 decyzji 2006/500/WE, 10.3.2011, COM(2011) 105 final; komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów w sprawie bezpieczeństwa dostaw energii i współpracy międzynarodowej - "Polityka energetyczna UE: stosunki z partnerami spoza UE", 7.9.2011, COM(2011) 539 final; konkluzje Rady Europejskiej z posiedzenia w dniu 24 listopada 2011 r. w sprawie wzmocnienia wymiaru zewnętrznego unijnej polityki energetycznej.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.320.81

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja Rady Ministerialnej Wspólnoty Energetycznej D/2013/03/MC-EnC w sprawie przedłużenia okresu obowiązywania Traktatu o Wspólnocie Energetycznej
Data aktu: 24/10/2013
Data ogłoszenia: 30/11/2013
Data wejścia w życie: 24/10/2013