Decyzja 2013/495/UE w sprawie środka wprowadzonego przez Finlandię zgodnie z dyrektywą 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadzającego zakaz użycia określonego typu łuparki klinowej

DECYZJA KOMISJI
z dnia 9 października 2013 r.
w sprawie środka wprowadzonego przez Finlandię zgodnie z dyrektywą 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadzającego zakaz użycia określonego typu łuparki klinowej

(notyfikowana jako dokument nr C(2013) 6442)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2013/495/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 11 października 2013 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie maszyn, zmieniającą dyrektywę 95/16/WE 1 , w szczególności jej art. 11,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z procedurą określoną w art. 11 ust. 2 dyrektywy 2006/42/WE, władze fińskie powiadomiły Komisję i pozostałe państwa członkowskie o wprowadzeniu zakazu wprowadzania do obrotu i używania hydraulicznej łuparki klinowej typu Hakki Pilke Z100 produkowanej przez przedsiębiorstwo Maaselän Kone Oy, Valimotie 1, FI-85800 Haapajärvi, Finlandia i nałożeniu na producenta obowiązku podjęcia działań naprawczych w odniesieniu do urządzeń już wprowadzonych do obrotu.

(2) Podaną przez władze Finlandii przyczyną wprowadzenia tego środka była niezgodność urządzenia z następującymi zasadniczymi wymaganiami w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa określonymi w załączniku I do dyrektywy 2006/42/WE (w odniesieniu do specyfikacji w normach EN 609-1 - Maszyny rolnicze i leśne - Wymagania bezpieczeństwa dotyczące łuparek do drewna - Część 1: Łuparki klinowe i EN 574 - Bezpieczeństwo maszyn - Urządzenia sterowania oburęcznego - Aspekty funkcjonalne - Zasady projektowania):

- 1.1.2 - Zasady bezpieczeństwa kompleksowego;

- 1.2.2 - Elementy sterownicze;

- 1.2.3 - Uruchamianie;

- 1.3.7 - Ryzyko związane z częściami ruchomymi;

- 1.4.3 - Wymagania szczególne dotyczące urządzeń ochronnych.

(3) Środek został wprowadzony przez władze Finlandii w następstwie dochodzenia w sprawie poważnego wypadku, kiedy dźwignie urządzenia sterowania oburęcznego zostały ze sobą powiązane. Władze Finlandii uznały, że przedmiotowe urządzenie sterowania oburęcznego nie zostało zaprojektowane w sposób uniemożliwiający jego łatwe wyłączenie lub uruchomienie jedną ręką lub inną częścią ciała.

(4) Komisja zwróciła się do producenta z prośbą o przedstawienie uwag na temat środka podjętego przez Finlandię. W odpowiedzi producent zaznaczył, że po wprowadzeniu środka dostosował projekt maszyny do wymogów, począwszy od jesieni 2010 r., a także zaproponował działania naprawcze odnośnie do urządzeń wprowadzonych do obrotu przed tym terminem. Od lata 2011 r. łuparka klinowa jest sprzedawana pod nazwą Hakki Pilke HH100.

(5) Władze Finlandii potwierdziły, że łuparki klinowe typu Hakki Pilke Z100 i HH100 wprowadzane do obrotu od jesieni 2010 r. są zgodne z wymogami dyrektywy 2006/42/WE i w związku z tym zakaz wprowadzania do obrotu i użytkowania tych urządzeń został zniesiony. Obowiązek wycofania z rynku i doprowadzenia do zgodności z wymogami łuparek klinowych wyprodukowanych przed jesienią 2010 r. pozostaje jednak w mocy.

(6) Badanie materiału dowodowego przedstawionego przez władze Finlandii oraz uwag przekazanych przez producenta potwierdza, że łuparki klinowe typu Hakki Pilke Z100 z urządzeniem sterowania oburęcznego, które można łatwo wyłączyć lub uruchomić przy użyciu jednej ręki lub innych części ciała, nie są zgodne z zasadniczymi wymaganiami w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa określonymi w załączniku I do dyrektywy 2006/42/WE i że niezgodność ta stwarza poważne ryzyko doznania obrażeń użytkowników,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Środek wprowadzony przez władze Finlandii zakazujący wprowadzania do obrotu i używania łuparek klinowych typu Hakki Pilke Z100 z urządzeniem sterowania oburęcznego, które można łatwo wyłączyć lub uruchomić przy użyciu jednej ręki lub innych części ciała, oraz określający wobec producenta wymóg wycofania z rynku lub dostosowania do wymogów urządzeń niezgodnych z wymogami jest uzasadniony.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 9 października 2013 r.

W imieniu Komisji

Antonio TAJANI

Wiceprzewodniczący

1 Dz.U. L 157 z 9.6.2006, s. 24.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.270.7

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2013/495/UE w sprawie środka wprowadzonego przez Finlandię zgodnie z dyrektywą 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadzającego zakaz użycia określonego typu łuparki klinowej
Data aktu: 09/10/2013
Data ogłoszenia: 11/10/2013
Data wejścia w życie: 01/01/1970