Decyzja 2013/456/UE zmieniająca decyzję 97/836/WE w związku z przystąpieniem Wspólnoty Europejskiej do Porozumienia Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych, dotyczącego przyjęcia jednolitych wymagań technicznych dla pojazdów kołowych, wyposażenia i części, które mogą być stosowane w tych pojazdach oraz wzajemnego uznawania homologacji udzielonych na podstawie tych wymagań

DECYZJA RADY
z dnia 22 lipca 2013 r.
zmieniająca decyzję 97/836/WE w związku z przystąpieniem Wspólnoty Europejskiej do Porozumienia Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych, dotyczącego przyjęcia jednolitych wymagań technicznych dla pojazdów kołowych, wyposażenia i części, które mogą być stosowane w tych pojazdach oraz wzajemnego uznawania homologacji udzielonych na podstawie tych wymagań ("Zrewidowane Porozumienie z 1958 r.")

(2013/456/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 14 września 2013 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 w związku z art. 218 ust. 6 lit. a),

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

uwzględniając zgodę Parlamentu Europejskiego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzją Rady 97/836/WE 1 Unia przystąpiła do Porozumienia Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych, dotyczącego przyjęcia jednolitych wymagań technicznych dla pojazdów kołowych, wyposażenia i części, które mogą być stosowane w tych pojazdach oraz wzajemnego uznawania homologacji udzielonych na podstawie tych wymagań ("Zrewidowane Porozumienie z 1958 r.").

(2) Dyrektywa 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 września 2007 r. ustanawiająca ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów (dyrektywa ramowa) 2 zastąpiła dotychczasowe systemy homologacji w poszczególnych państwach członkowskich unijną procedurą homologacji, ustanawiając zharmonizowane ramy obejmujące przepisy administracyjne i ogólne wymogi techniczne dla wszystkich nowych pojazdów, układów, części i oddzielnych zespołów technicznych. Dyrektywa ta włącza regulaminy EKG ONZ do unijnego systemu homologacji typu pojazdów silnikowych jako wymogi dotyczące homologacji typu albo jako alternatywy wobec przepisów UE. Od momentu przyjęcia dyrektywy 2007/46/WE regulaminy EKG ONZ były coraz częściej włączane do przepisów unijnych w zakresie unijnego systemu homologacji typu pojazdów silnikowych.

(3) Zmiany w traktatach, na których opiera się Unia, zostały wprowadzone po przyjęciu decyzji 97/836/WE. Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej spowodował daleko idące zmiany procedury przewidzianej przy zawieraniu umów między Unią a organizacjami międzynarodowymi, co powoduje konieczność dostosowania decyzji 97/836/WE do nowych procedur.

(4) Procedura ustalania stanowiska w sprawie przyjęcia regulaminów EKG ONZ lub zmian do tych regulaminów, które to stanowisko należy przyjąć w imieniu Unii w ONZ, powinna zostać dostosowana do nowych procedur określonych w art. 218 ust. 9 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

(5) Ta sama procedura powinna być stosowana także wówczas, gdy Unia podejmuje decyzję o stosowaniu regulaminów EKG ONZ, do których nie przystąpiła w chwili przystąpienia do Zrewidowanego Porozumienia, lub o zaprzestaniu stosowania uprzednio zaakceptowanego regulaminu EKG ONZ.

(6) Właściwe jest, aby procedura przyjmowania proponowanych przez Unię zmian do Zrewidowanego Porozumienia oraz podejmowania decyzji o wniesieniu sprzeciwu wobec proponowanej zmiany była taka sama, jak procedura przystępowania do porozumień międzynarodowych.

(7) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 97/836/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji 97/836/WE wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 3 ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2. Na podstawie art. 1 ust. 6 Zrewidowanego Porozumienia Unia może, zgodnie z procedurą określoną w art. 218 ust. 9 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podjąć decyzję o zaprzestaniu stosowania uprzednio zaakceptowanego regulaminu EKG ONZ.

3. Na podstawie art. 1 ust. 7 Zrewidowanego Porozumienia Unia może, zgodnie z procedurą określoną w art. 218 ust. 9 TFUE, podjąć decyzję o stosowaniu jednego, kilku lub wszystkich regulaminów EKG ONZ, do których nie przystąpiła w chwili przystąpienia do Zrewidowanego Porozumienia.";

2)
w art. 4 wprowadza się następujące zmiany:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Unia głosuje za przyjęciem każdego projektu regulaminu EKG ONZ lub zmiany projektu regulaminu EKG ONZ, w przypadku gdy projekt został zatwierdzony zgodnie z procedurą określoną w art. 218 ust. 9 TFUE.";

b)
skreśla się ust. 4. Odesłania do art. 4 ust. 4 dyrektywy 2007/46/WE oraz do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 661/2009 3 traktuje się jako odesłania do art. 4 ust. 2;
3)
art. 5 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 5

1. Proponowane zmiany do Zrewidowanego Porozumienia przedstawione umawiającym się stronom w imieniu Unii przyjmuje się zgodnie z procedurą określoną w art. 218 ust. 6 lit. a) TFUE.

2. Decyzja o ewentualnym wniesieniu sprzeciwu wobec zmiany do Zrewidowanego Porozumienia proponowanej przez inną umawiającą się stronę jest podejmowana zgodnie z procedurą określoną w art. 218 ust. 6 lit. a) TFUE.

W przypadku gdyby procedura ta nie zakończyła się na tydzień przed upłynięciem terminu przewidzianego w art. 13 ust. 2 Zrewidowanego Porozumienia, Unia zgłasza sprzeciw wobec tej zmiany przed upływem tego terminu.";

4)
w załączniku III wprowadza się następujące zmiany:
a)
w pkt 1 wprowadza się następujące zmiany:
(i)
akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Odpowiedni wkład Unii w odniesieniu do priorytetów programu prac jest ustalany zgodnie z procedurą określoną w art. 218 ust. 3 i 4 TFUE w związku z art. 207 ust. 2 TFUE.";

(ii)
akapit trzeci zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

"Po tej fazie przygotowawczej Komisja reprezentuje Unię w Komitecie Administracyjnym ustanowionym na mocy art. 1 Zrewidowanego Porozumienia, jako rzecznik Unii, zgodnie z art. 207 TFUE.";

b)
w pkt 2 akapit drugi zdanie drugie otrzymuje brzmienie:

"W tym celu Komisja przedkłada swoją propozycję tak szybko, jak tylko dostarczone zostaną wszystkie istotne elementy projektu regulaminu EKG ONZ.".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie trzeciego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 lipca 2013 r.

W imieniu Rady

C. ASHTON

Przewodniczący

1 Dz.U. L 346 z 17.12.1997, s. 78.
2 Dz.U. L 263 z 9.10.2007, s. 1.
3 Dz.U. L 200 z 31.7.2009, s. 1.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.245.25

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2013/456/UE zmieniająca decyzję 97/836/WE w związku z przystąpieniem Wspólnoty Europejskiej do Porozumienia Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych, dotyczącego przyjęcia jednolitych wymagań technicznych dla pojazdów kołowych, wyposażenia i części, które mogą być stosowane w tych pojazdach oraz wzajemnego uznawania homologacji udzielonych na podstawie tych wymagań
Data aktu: 22/07/2013
Data ogłoszenia: 14/09/2013
Data wejścia w życie: 17/09/2013