Rozporządzenie wykonawcze 65/2013 zmieniające załącznik III do rozporządzenia (WE) nr 826/2008 ustanawiającego wspólne zasady dotyczące przyznawania dopłat do prywatnego przechowywania niektórych produktów rolnych

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 65/2013
z dnia 24 stycznia 2013 r.
zmieniające załącznik III do rozporządzenia (WE) nr 826/2008 ustanawiającego wspólne zasady dotyczące przyznawania dopłat do prywatnego przechowywania niektórych produktów rolnych

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych ("rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku")(1), w szczególności jego art. 43 lit. j) w związku z jego art. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 826/2008(2) przewiduje w załączniku III część A, że państwa członkowskie muszą przekazywać Komisji pewne informacje dotyczące oliwy z oliwek i oliwek stołowych w odniesieniu do różnych lat gospodarczych oraz ustala terminy przekazywania tych danych. Określa ono również wspólne zasady dotyczące przekazywania Komisji informacji przez właściwe organy państw członkowskich.

(2) W trosce o dokładniejsze monitorowanie sytuacji rynkowej oraz z uwagi na zdobyte w tym zakresie doświadczenie należy uprościć, uściślić, wprowadzić lub znieść niektóre obowiązki dotyczące przekazywania informacji przez państwa członkowskie, określone w części A załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 826/2008.

(3) W tym celu konieczne jest wprowadzenie obowiązku dotyczącego przekazywania informacji o całkowitym wykorzystaniu oliwy z oliwek i zapasach zgromadzonych na koniec roku gospodarczego oraz zniesienie obowiązku dotyczącego informacji na temat oliwek stołowych.

(4) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik III do rozporządzenia (WE) nr 826/2008.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W części A załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 826/2008 wprowadza się następujące zmiany:

1)
lit. b) otrzymuje brzmienie:

"b) Do dnia 15 września państwa członkowskie przekazują Komisji, w odniesieniu do poprzedniego roku gospodarczego, informacje na temat całkowitej ostatecznej produkcji oraz całkowitego spożycia wewnętrznego oliwy z oliwek, jak również zapasów zgromadzonych na koniec roku gospodarczego.

Do dnia 15 października i do dnia 15 kwietnia państwa członkowskie przekazują Komisji, w odniesieniu do bieżącego roku gospodarczego, szacunkową wielkość całkowitej produkcji oliwy z oliwek oraz szacunkowe spożycie wewnętrzne, jak również szacunkową wielkość zapasów zgromadzonych na koniec roku gospodarczego.";

2)
lit. c) otrzymuje brzmienie:

"c) Od września do maja każdego roku gospodarczego, najpóźniej piętnastego dnia każdego miesiąca, państwa członkowskie przekazują Komisji miesięczną szacunkową ilość oliwy z oliwek wyprodukowanej od początku danego roku gospodarczego do poprzedniego miesiąca oraz łącznie z tym miesiącem.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 24 stycznia 2013 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
______

(1) Dz.U. L 299 z 16.11.2007, s. 1.

(2) Dz.U. L 223 z 21.8.2008, s. 3.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.22.6

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 65/2013 zmieniające załącznik III do rozporządzenia (WE) nr 826/2008 ustanawiającego wspólne zasady dotyczące przyznawania dopłat do prywatnego przechowywania niektórych produktów rolnych
Data aktu: 24/01/2013
Data ogłoszenia: 25/01/2013
Data wejścia w życie: 28/01/2013