Rozporządzenie wykonawcze 743/2013 wprowadzające środki ochronne w odniesieniu do przywozu z Turcji małży przeznaczonych do spożycia przez ludzi

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 743/2013
z dnia 31 lipca 2013 r.
wprowadzające środki ochronne w odniesieniu do przywozu z Turcji małży przeznaczonych do spożycia przez ludzi
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 97/78/WE z dnia 18 grudnia 1997 r. ustanawiającą zasady regulujące organizację kontroli weterynaryjnej produktów wprowadzanych do Wspólnoty z państw trzecich 1 , w szczególności jej art. 22 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Biuro ds. Żywności i Weterynarii, jako służba audytowa Komisji, przeprowadziło w Turcji audyt następczy w celu dokonania oceny urzędowych kontroli produkcji produktów rybołówstwa i małży przeznaczonych do wywozu do Unii. W ramach audytu stwierdzono liczne problemy dotyczące realizacji urzędowych kontroli, a w szczególności znaczne niedociągnięcia w odwiedzonych laboratoriach urzędowych przeprowadzających badania. Turecki właściwy organ nie może zatem w wiarygodny sposób zagwarantować, że unijne normy zdrowotne są spełnione w odniesieniu do wszystkich małży wywożonych do Unii.

(2) Państwa członkowskie zgłosiły ponadto znaczną liczbę niezgodnych z przepisami przesyłek pochodzących z Turcji zawierających małże niespełniające unijnych norm mikrobiologicznych.

(3) W celu ochrony zdrowia ludzi należy poddać odpowiednim kontrolom małże pochodzące z Turcji, aby zapobiec wprowadzeniu do obrotu produktów niezdatnych do spożycia przez ludzi. Właściwe organy powinny urzędowo zatrzymać przedmiotowe przesyłki w punktach kontroli granicznej na granicy Unii do momentu otrzymania wyników takich kontroli.

(4) Bardzo krótki okres przydatności do spożycia żywych i schłodzonych małży wyklucza przeprowadzanie badań na granicy Unii, co stanowiłoby mniej rygorystyczny środek handlowy. Takie przesyłki mięczaków stałyby się niezdatne do spożycia przez ludzi jeszcze przed uzyskaniem wyników badania laboratoryjnego. Należy zatem zawiesić przywóz do Unii żywych i schłodzonych małży pochodzących z Turcji, do momentu zapewnienia przez władze Turcji koniecznych gwarancji.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Niniejsze rozporządzenie stosuje się do żywych, schłodzonych, zamrożonych i przetworzonych małży pochodzących z Turcji i przeznaczonych do spożycia przez ludzi.

Artykuł  2

Państwa członkowskie nie dopuszczają do przywozu do Unii żywych i schłodzonych małży pochodzących z Turcji.

Artykuł  3
1. 
Państwa członkowskie przeprowadzają badanie przesyłek zamrożonych i przetworzonych małży pochodzących z Turcji z wykorzystaniem planu pobierania próbek i metod wykrywania, jak określono w ust. 2.

Badania przedmiotowych przesyłek przeprowadzane są w punkcie kontroli granicznej na granicy Unii.

2. 
Państwa członkowskie przeprowadzają badania niezbędne do ustalenia:
a)
poziomu zanieczyszczenia Escherichia coli we wszystkich przesyłkach zamrożonych małży;
b)
obecności morskich biotoksyn we wszystkich przesyłkach zamrożonych lub przetworzonych małży.
3. 
Przesyłki poddane badaniom, o których mowa w ust. 1 i 2, podlegają nadzorowi właściwych organów w danym punkcie kontroli granicznej, aż do uzyskania wyników tych badań i ich oceny.
4. 
Jeżeli badania, o których mowa w ust. 1 i 2, wskazują, że przesyłka może być szkodliwa dla zdrowia ludzi, właściwy organ niezwłocznie przejmuje i niszczy tę przesyłkę.
Artykuł  4

Wszystkimi wydatkami poniesionymi w ramach stosowania niniejszego rozporządzenia obarczany jest podmiot lub jego przedstawiciel odpowiedzialny za przesyłkę w momencie jej przedstawienia w punkcie kontroli granicznej na granicy Unii.

Artykuł  5  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się do dnia 31 grudnia 2021 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 31 lipca 2013 r.
W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
1 Dz.U. L 24 z 30.1.1998, s. 9.
2 Art. 5:

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 840/2014 z dnia 1 sierpnia 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.231.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 2014 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr (UE) 2015/1205 z dnia 23 lipca 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.196.2) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lipca 2015 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr (UE) 2017/129 z dnia 25 stycznia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.21.99) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 2017 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr (UE) 2017/2369 z dnia 18 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.337.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2017 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.205.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 743/2013 wprowadzające środki ochronne w odniesieniu do przywozu z Turcji małży przeznaczonych do spożycia przez ludzi
Data aktu: 31/07/2013
Data ogłoszenia: 01/08/2013
Data wejścia w życie: 04/08/2013