Decyzja 2013/173/UE w sprawie środka podjętego przez Danię zgodnie z art. 11 dyrektywy 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadzającego zakaz użycia określonego typu wielozadaniowych maszyn do robót ziemnych

DECYZJA KOMISJI
z dnia 8 kwietnia 2013 r.
w sprawie środka podjętego przez Danię zgodnie z art. 11 dyrektywy 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadzającego zakaz użycia określonego typu wielozadaniowych maszyn do robót ziemnych

(notyfikowana jako dokument nr C(2013) 1874)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2013/173/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 10 kwietnia 2013 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie maszyn, zmieniającą dyrektywę 95/16/WE(1), w szczególności jej art. 11,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z procedurą określoną w art. 11 ust. 2 dyrektywy 2006/42/WE duńskie władze poinformowały Komisję i pozostałe państwa członkowskie o środku odnoszącym się do maszyn typu Multione S630 produkowanych przez C.S.F. Srl., via Palù 6/8, 36040 Grumolo delle Abbadesse (Vicenza), Włochy. Maszyna opatrzona była znakiem CE, dołączono do niej deklarację zgodności WE zgodnie z dyrektywą 2006/42/WE w sprawie maszyn, dyrektywą Komisji 2004/108/WE(2) w sprawie kompatybilności elektromagnetycznej i dyrektywą 2000/14/WE Parlamentu Europejskiego i Rady(3) w sprawie emisji hałasu do środowiska przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń.

(2) Multione S630 to wielozadaniowa maszyna do robót ziemnych, do której można zamontować szeroką gamę urządzeń dodatkowych, pozwalających na wykonywanie różnorodnych zadań w dziedzinach takich, jak leśnictwo, rolnictwo, ogrodnictwo, architektura krajobrazu, utrzymanie dróg i budownictwo.

(3) Podjęcie przez Danię przedmiotowego środka było podyktowane niespełnieniem przez maszynę podstawowych wymogów bezpieczeństwa i ochrony zdrowia określonych w pkt 3.4.4 załącznika I do dyrektywy 2006/42/WE, który wymaga, aby maszyna samobieżna przewożąca kierowcę, operatorów lub inne osoby, narażona na ryzyko spowodowane przez spadające przedmioty lub materiały była zaprojektowana i wykonana z uwzględnieniem takiego ryzyka i wyposażona, jeżeli pozwalają na to jej wymiary, w odpowiednią konstrukcję chroniącą.

(4) Duńskie władze wskazały, że, pomimo iż kilka spośród zamierzonych funkcji maszyny narażało operatora na ryzyko powodowane przez spadające przedmioty lub materiały, maszyna została wprowadzona do obrotu bez konstrukcji chroniącej przed spadającymi przedmiotami (FOPS). Duńskie władze zażądały od producenta podjęcia środków naprawczych. Ponieważ żądanie to nie zostało spełnione, władze duńskie zabroniły wprowadzania do obrotu maszyn Multione S630 bez FOPS i nakazały producentowi podjęcie działań naprawczych w stosunku do maszyn już wprowadzonych do obrotu.

(5) Komisja zwróciła się do producenta z prośbą o przedstawienie uwag na temat środka podjętego przez Danię. W swojej odpowiedzi producent zaznaczył, że jego zdaniem nie ma potrzeby montażu FOPS, jeśli maszyna została dostarczona dla wykonywania zadań, przy których nie występuje ryzyko spowodowane przez spadające przedmioty lub materiały. Poinformował jednak Komisję, że w związku ze środkiem podjętym przez duńskie władze podjęto działania, aby zapewnić wyposażenie w FOPS wszystkich maszyn wprowadzonych na duński rynek.

(6) Zgodnie z pkt 1.1.2 lit. a) załącznika I do dyrektywy 2006/42/WE maszyna musi być zaprojektowana i wykonana w taki sposób, aby nadawała się do wykonywania swojej funkcji oraz mogła być obsługiwana, regulowana i konserwowana bez narażenia osób na ryzyko w trakcie wykonywania tych czynności w przewidzianych warunkach, ale także z uwzględnieniem możliwego do przewidzenia jej niewłaściwego użycia. Przedsięwzięte środki muszą mieć na celu wyeliminowanie wszelkiego ryzyka w czasie całego założonego okresu eksploatacji maszyny, z jej transportem, montażem, demontażem, unieruchomieniem i złomowaniem włącznie.

(7) W przypadku maszyn wielozadaniowych, takich jak Multione S630, nawet jeśli pierwotnie są one dostarczone dla wykonywania zadań, przy których nie występuje ryzyko powodowane przez spadające przedmioty i materiały, istnieje prawdopodobieństwo, że w czasie trwania założonego okresu eksploatacji maszyny będzie ona spełniać inne założone funkcje narażające operatora na takie ryzyko. W związku z tym projekt i konstrukcja maszyny muszą uwzględniać ryzyko powodowane przez spadające przedmioty i materiały.

(8) Badanie dowodów dostarczonych przez duńskie władze oraz uwagi przekazane przez producenta potwierdzają, że maszyna typu Multione S630 bez wyposażenia jej w FOPS nie spełnia podstawowych wymogów w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa określonych w pkt 3.4.4 załącznika I do dyrektywy 2006/42/WE. Niezgodność ta naraża operatora maszyny na poważne ryzyko obrażeń spowodowanych przez spadające przedmioty i materiały,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Podjęty przez duńskie władze środek zakazujący wprowadzania do obrotu maszyn typu Multione S630 niewyposażonych w konstrukcję chroniącą przed spadającymi przedmiotami (FOPS) i nałożenie na producenta obowiązku podjęcia działań naprawczych w stosunku do maszyn już wprowadzonych do obrotu są uzasadnione.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 kwietnia 2013 r.

W imieniu Komisji

Antonio TAJANI

Wiceprzewodniczący

______

(1) Dz.U. L 157 z 9.6.2006, s. 24.

(2) Dz.U. L 337 z 13.11.2004, s. 13.

(3) Dz.U. L 162 z 3.7.2000, s. 1.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.101.29

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2013/173/UE w sprawie środka podjętego przez Danię zgodnie z art. 11 dyrektywy 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadzającego zakaz użycia określonego typu wielozadaniowych maszyn do robót ziemnych
Data aktu: 08/04/2013
Data ogłoszenia: 10/04/2013
Data wejścia w życie: 01/01/1970