Decyzja 2012/130/UE w sprawie zatwierdzenia, w imieniu Unii Europejskiej, Konwencji w sprawie ochrony pełnomorskich zasobów rybnych na południowym Oceanie Spokojnym i zarządzania nimi

DECYZJA RADY
z dnia 3 października 2011 r.
w sprawie zatwierdzenia, w imieniu Unii Europejskiej, Konwencji w sprawie ochrony pełnomorskich zasobów rybnych na południowym Oceanie Spokojnym i zarządzania nimi

(2012/130/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 6 marca 2012 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 43 ust. 2 w związku z art. 218 ust. 6 lit. a),

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

uwzględniając zgodę Parlamentu Europejskiego(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Unia posiada kompetencje w zakresie przyjmowania środków ochrony biologicznych zasobów rybołówstwa w ramach wspólnej polityki rybołówstwa oraz zawierania porozumień z państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi.

(2) Zgodnie z decyzją Rady 98/392/WE(2) Unia jest umawiającą się stroną Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza z dnia 10 grudnia 1982 r., która wymaga, aby wszyscy członkowie społeczności międzynarodowej współpracowali na rzecz ochrony biologicznych zasobów mórz i zarządzania nimi.

(3) Zgodnie z decyzją Rady 98/414/WE(3) Unia jest umawiającą się stroną Porozumienia w sprawie wykonania postanowień Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza z dnia 10 grudnia 1982 r., odnoszących się do ochrony międzystrefowych zasobów rybnych i zasobów rybnych masowo migrujących i zarządzania nimi.

(4) W dniu 17 kwietnia 2007 r. Rada upoważniła Komisję do przeprowadzenia negocjacji w imieniu Wspólnoty w sprawie Konwencji o Regionalnej Organizacji ds. Zarządzania Rybołówstwem (RFMO) na Południowym Pacyfiku dotyczącej zasobów rybnych nie objętych dotychczas przez istniejącą RFMO.

(5) Negocjacje zakończono pomyślnie w Auckland (Nowa Zelandia) w dniu 14 listopada 2009 r., przyjmując projekt tekstu Konwencji w sprawie ochrony pełnomorskich zasobów rybnych na południowym Oceanie Spokojnym i zarządzania nimi (zwanej dalej "konwencją"), która - zgodnie z jej art. 36 ust. 1 - pozostaje otwarta do podpisu przez okres 12 miesięcy od dnia 1 lutego 2010 r. Konwencja została podpisana w imieniu Unii w dniu 26 lipca 2010 r., z zastrzeżeniem jej zawarcia, zgodnie z decyzją Rady 2011/189/UE(4).

(6) Celem konwencji jest zapewnienie - poprzez jej skuteczne wykonanie - długoterminowej ochrony i zrównoważonej eksploatacji zasobów rybnych na obszarze objętym konwencją.

(7) Ponieważ statki pływające pod banderą państw członkowskich Unii Europejskiej prowadzą połowy zasobów w obszarze objętym konwencją, w interesie Unii jest, aby odegrała ona efektywną rolę w wykonywaniu postanowień konwencji.

(8) Należy zatem zatwierdzić konwencję,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym zatwierdza się w imieniu Unii Europejskiej Konwencję w sprawie ochrony pełnomorskich zasobów rybnych na południowym Oceanie Spokojnym i zarządzania nimi (zwaną dalej "konwencją").

Tekst konwencji dołącza się do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejszym upoważnia się Przewodniczącego Rady do wyznaczenia osoby lub osób uprawnionych do złożenia w imieniu Unii instrumentu zatwierdzenia Rządowi Nowej Zelandii, działającemu jako depozytariusz konwencji zgodnie z art. 36 ust. 3 konwencji(5).

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 3 października 2011 r.

W imieniu Rady

J. FEDAK

Przewodniczący

______

(1) Zgoda z dnia 13 września 2011 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(2) Dz.U. L 179 z 23.6.1998, s. 1.

(3) Dz.U. L 189 z 3.7.1998, s. 14.

(4) Dz.U. L 81 z 29.3.2011, s. 1.

(5) Data wejścia w życie konwencji zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej przez Sekretariat Generalny Rady.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2012.67.1

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2012/130/UE w sprawie zatwierdzenia, w imieniu Unii Europejskiej, Konwencji w sprawie ochrony pełnomorskich zasobów rybnych na południowym Oceanie Spokojnym i zarządzania nimi
Data aktu: 03/10/2011
Data ogłoszenia: 06/03/2012
Data wejścia w życie: 03/10/2011