Decyzja 2012/122/WPZiB zmieniająca decyzję 2011/782/WPZiB w sprawie środków ograniczających wobec Syrii

DECYZJA RADY 2012/122/WPZiB
z dnia 27 lutego 2012 r.
zmieniająca decyzję 2011/782/WPZiB w sprawie środków ograniczających wobec Syrii

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 1 grudnia 2011 r. Rada przyjęła decyzję 2011/782/WPZiB(1).

(2) W dniu 23 stycznia 2012 r. Rada ponownie wyraziła głębokie zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją w Syrii, w szczególności powszechnymi i regularnymi przypadkami naruszeń praw człowieka. Zgodnie z oświadczeniem Rady Europejskiej z dnia 23 października 2011 r. Rada potwierdziła również, że tak długo, jak długo będą trwały represje, Unia będzie kontynuować politykę wprowadzania dodatkowych środków skierowanych przeciwko reżimowi.

(3) W tym kontekście należy wprowadzić środki ograniczające wobec Banku Centralnego Syrii.

(4) Należy także zakazać sprzedaży rządowi Syrii lub na jego rzecz złota, metali szlachetnych i diamentów, nabywania ich od rządu Syrii, transportu lub pośrednictwa w handlu nimi z udziałem, od lub na rzecz rządu Syrii.

(5) Ponadto należy objąć loty towarowe prowadzone przez przewoźników syryjskich zakazem dostępu do portów lotniczych państw członkowskich.

(6) Ponadto do zawartego w załączniku I do decyzji 2011/782/WPZiB wykazu osób i podmiotów objętych środkami ograniczającymi należy dodać kolejne osoby.

(7) Jednakże nie ma już podstaw do tego, aby jedna z osób nadal znajdowała się w wykazie osób i podmiotów objętych środkami ograniczającymi zawartym w załączniku I do decyzji 2011/782/WPZiB.

(8) W decyzji 2011/782/WPZiB należy wprowadzić odpowiednie zmiany,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji 2011/782/WPZiB wprowadza się następujące zmiany:

1)
dodaje się artykuł w brzmieniu:

"Artykuł 8a

Zakazane są - dokonywane bezpośrednio lub pośrednio - sprzedaż, zakup, transport złota i metali szlachetnych oraz diamentów oraz pośrednictwo w handlu nimi, z udziałem, od lub na rzecz rządu Syrii, jego organów publicznych, przedsiębiorstw i agencji, Banku Centralnego Syrii, a także z udziałem, od lub na rzecz osób i podmiotów działających w ich imieniu lub na ich zlecenie, lub podmiotów będących ich własnością lub przez nie kontrolowanych.

Unia podejmuje środki niezbędne do określenia produktów, które należy objąć niniejszym przepisem.";

2)
dodaje się rozdział w brzmieniu:

"ROZDZIAŁ 2a

SEKTOR TRANSPORTOWY

Artykuł 17a

Państwa członkowskie, zgodnie ze swoim ustawodawstwem krajowym oraz zgodnie z prawem międzynarodowym, w szczególności ze stosownymi umowami międzynarodowymi z zakresu lotnictwa cywilnego, podejmują środki niezbędne do uniemożliwienia dostępu do portów lotniczych podlegających ich jurysdykcji wszystkim lotom towarowym prowadzonym przez przewoźników syryjskich, z wyjątkiem mieszanych lotów pasażersko-towarowych.";

3)
w art. 19 dodaje się ustępy w brzmieniu:

"8. Ust. 1 i 2 nie mają zastosowania do przekazywania przez Centralny Bank Syrii lub za jego pośrednictwem środków finansowych lub zasobów gospodarczych otrzymanych i zamrożonych po dniu jego wskazania, lub do przekazywania środków finansowych lub zasobów gospodarczych na rzecz Centralnego Banku Syrii lub za jego pośrednictwem po dniu jego wskazania, w przypadku gdy przekazywanie to związane jest z płatnością dokonaną przez instytucję finansową nieobjętą wskazaniem, należną w związku z konkretną umową handlową, pod warunkiem że odnośne państwo członkowskie stwierdziło - z osobna w każdym przypadku - że płatności nie otrzyma, bezpośrednio lub pośrednio, żadna osoba ani żaden podmiot, o których mowa w ust. 1.

9. Ust. 1 nie ma zastosowania do przekazywania zamrożonych funduszy lub zasobów gospodarczych przez Centralny Bank Syrii lub za jego pośrednictwem w przypadku gdy celem takiego przekazania jest zapewnienie instytucjom finansowym podlegającym jurysdykcji państw członkowskich płynności środków na finansowanie działalności handlowej, pod warunkiem że przekazanie takie zostało zatwierdzone przez odnośne państwo członkowskie.".

Artykuł  2

Osoby i podmiot wymienione w załączniku I do niniejszej decyzji dodaje się do wykazu zawartego w załączniku I do decyzji 2011/782/WPZiB.

Artykuł  3

Osobę wymienioną w załączniku II do niniejszej decyzji usuwa się z wykazu zawartego w załączniku I do decyzji 2011/782/WPZiB.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 27 lutego 2012 r.

W imieniu Rady

C. ASHTON

Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 319 z 2.12.2011, s. 56.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Osoby i podmiot, o których mowa w art. 2

Nazwisko/Nazwa Dane identyfikacyjne Uzasadnienie Data umieszczenia w wykazie
1. Centralny Bank Syrii Syria, Damaszek, Sabah Bahrat Square

Adres pocztowy:

Altjreda al Maghrebeh square,

Damaszek,

Syryjska Republika Arabska,

P.O.Box: 2254

Udzielanie finansowego wsparcia reżimowi 27.2.2012
2. Al -Halqi, Dr. Wael Nader Urodzony w prowincji Daraa, 1964 r. minister zdrowia

Za jego rządów nakazano szpitalom, by odmawiały pomocy protestującym.

27.2.2012
3. Azzam, Mansour Fadlallah Urodzony w prowincji Sweida, 1960 r. minister do spraw prezydenckich doradca prezydenta 27.2.2012
4. Sabouni, Dr. Emad Abdul-Ghani Urodzony w Damaszku, 1964 r. minister komunikacji i technologii Za jego rządów swobodny dostęp do mediów jest poważnie utrudniony. 27.2.2012
5. Allaw, Sufian Urodzony w al-Bukamal, Deir Ezzor, 1944 r. minister ds. ropy naftowej i zasobów mineralnych Odpowiedzialny za kierunki polityki dotyczące ropy naftowej i zasobów mineralnych, które stanowią jedno z głównych źródeł finansowego wsparcia reżimu. 27.2.2012
6. Slakho, Dr Adnan Urodzony w Damaszku, 1955 r. minister przemysłu Odpowiedzialny za polityki gospodarcze i przemysłowe zapewniające zasoby i wsparcie reżimowi. 27.2.2012
7. Al-Rashed, Dr. Saleh Urodzony w prowincji Aleppo, 1964 r. minister edukacji

Za jego rządów szkoły są wykorzy-

stywane jako zastępcze więzienia.

27.2.2012
8. Abbas, Dr. Fayssal Urodzony w prowincji Hama, 1955 r. minister transportu

Za jego rządów dostarczane jest

wsparcie logistyczne reżimu.

27.2.2012

ZAŁĄCZNIK  II

Osoba, o której mowa w art. 3

52. Emad Ghraiwati

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024