Rozporządzenie 1217/2012 w sprawie przydziału kontyngentów taryfowych mających zastosowanie do wywozu drewna z Federacji Rosyjskiej do Unii Europejskiej

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 1217/2012
z dnia 12 grudnia 2012 r.
w sprawie przydziału kontyngentów taryfowych mających zastosowanie do wywozu drewna z Federacji Rosyjskiej do Unii Europejskiej

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Mając na względzie znaczenie gospodarcze, jakie dla Unii ma przywóz drewna surowego, oraz znaczenie, jakie ma dla Unii Federacja Rosyjska jako dostawca drewna surowego, Komisja wynegocjowała z Federacją Rosyjską zobowiązania do obniżenia lub zniesienia przez Federację Rosyjską ceł wywozowych na drewno surowe.

(2) Zobowiązania te, które stały się częścią listy koncesyjnej i zobowiązań w zakresie towarów Federacji Rosyjskiej w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO) z chwilą jej przystąpienia do WTO, obejmują kontyngenty taryfowe na wywóz określonych rodzajów drewna iglastego, z których pewna część została przyznana na wywóz do Unii.

(3) W kontekście negocjacji dotyczących przystąpienia Federacji Rosyjskiej do WTO Komisja wynegocjowała z Federacją Rosyjską w imieniu Unii porozumienie w formie wymiany listów między Unią Europejską a Federacją Rosyjską dotyczące zarządzania kontyngentami taryfowymi mającymi zastosowanie do wywozu drewna z Federacji Rosyjskiej do Unii Europejskiej(2) ("porozumienie").

(4) Unia i Federacja Rosyjska wynegocjowały również protokół dotyczący warunków technicznych przy zastosowaniu porozumienia(3) ("protokół").

(5) W dniu 14 grudnia 2011 r. Rada przyjęła decyzję 2012/105/UE(4) zezwalającą na podpisanie porozumienia i protokołu i ich tymczasowe stosowanie od dnia przystąpienia Federacji Rosyjskiej do WTO. Porozumienie i protokół zostały podpisane w dniu 16 grudnia 2011 r. Federacja Rosyjska przystąpiła do WTO w dniu 22 sierpnia 2012 r.

(6) Zgodnie z warunkami porozumienia Unia ma zarządzać przyznaną jej częścią kontyngentów taryfowych zgodnie ze swoimi procedurami wewnętrznymi. Decyzją 2012/105/UE ustanowiono, że Komisja ma przyjąć szczegółowe przepisy dotyczące metody przydziału zezwoleń na dostęp do kontyngentu na podstawie protokołu, a także wszelkie inne przepisy niezbędne do zarządzania przez Unię ilościami w ramach kontyngentów taryfowych przyznanych na wywóz do Unii. Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 498/2012(5) ustanowiono niezbędne tymczasowe przepisy wykonawcze, by umożliwić w pełni operacyjne zarządzanie przez Unię jej częścią kontyngentów taryfowych do czasu przystąpienia Federacji Rosyjskiej do WTO. Rozporządzenie to przestanie mieć zastosowanie po zawarciu i wejściu w życie porozumienia i protokołu.

(7) W celu zapewnienia jednolitych warunków wykonywania porozumienia i protokołu po ich wejściu w życie, należy powierzyć Komisji uprawnienia wykonawcze. Uprawnienia te powinny być wykonywane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiającym przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję(6).

(8) W celu zapewnienia podmiotom gospodarczym pewności prawa i ciągłości prawa nowe akty wykonawcze przyjmowane na mocy niniejszego rozporządzenia powinnny utrzymywać skutki prawne środków przejściowych podjętych już na mocy rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 498/2012.Wspomniane środki przejściowe powinny być wtedy traktowane w taki sposób, jak gdyby zostały podjęte na mocy odpowiednich przepisów nowych aktów wykonawczych,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
W celu wykonania porozumienia między Unią Europejską a Federacją Rosyjską dotyczącego zarządzania kontyngentami taryfowymi mającymi zastosowanie do wywozu drewna z Federacji Rosyjskiej do Unii i protokołu w sprawie warunków technicznych przy zastosowaniu tego porozumienia, Komisja przyjmuje akty wykonawcze ustanawiające szczegółowe przepisy dotyczące metody przydziału zezwoleń na dostęp do kontyngentu na podstawie art. 5 ust. 2 protokołu, a także ustanawiające wszelkie inne przepisy niezbędne do zarządzania przez Unię ilościami w ramach kontyngentów taryfowych przyznanych na wywóz do Unii. Przedmiotowe akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 2 ust. 2.
2.
Akty wykonawcze, o których mowa w ust. 1, utrzymują skutki prawne środków przejściowych podjętych na mocy rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 498/2012.
Artykuł  2
1.
Komisję wspomaga Komitet ds. Drewna ustanowiony na mocy art. 5 decyzji 2012/105/UE. Komitet ten jest komitetem w rozumieniu rozporządzenia (UE) nr 182/2011. Komitet ds. Drewna może badać wszelkie kwestie dotyczące stosowania porozumienia i protokołu, zgłaszane przez Komisję lub na żądanie państwa członkowskiego.
2.
W przypadku odesłania do niniejszego ustępu stosuje się art. 5 rozporządzenia (UE) nr 182/2011.
Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Strasburgu dnia 12 grudnia 2012 r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady
M. SCHULZ A. D. MAVROYIANNIS
Przewodniczący Przewodniczący
______

(1) Stanowisko Parlamentu Europejskiego z dnia 21 listopada 2012 r. (dotychczas nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym) i decyzja Rady z dnia 3 grudnia 2012 r.

(2) Dz.U. L 57 z 29.2.2012, s. 3.

(3) Dz.U. L 57 z 29.2.2012, s. 5.

(4) Dz.U. L 57 z 29.2.2012, s. 1.

(5) Dz.U. L 152 z 13.6.2012, s. 28.

(6) Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2012.351.34

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1217/2012 w sprawie przydziału kontyngentów taryfowych mających zastosowanie do wywozu drewna z Federacji Rosyjskiej do Unii Europejskiej
Data aktu: 12/12/2012
Data ogłoszenia: 20/12/2012
Data wejścia w życie: 20/12/2012