Decyzja wykonawcza 2012/794/UE w sprawie upoważnienia Bułgarii i Rumunii do stosowania środków stanowiących odstępstwo od art. 5 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej

DECYZJA WYKONAWCZA RADY
z dnia 17 grudnia 2012 r.
w sprawie upoważnienia Bułgarii i Rumunii do stosowania środków stanowiących odstępstwo od art. 5 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej

(2012/794/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 19 grudnia 2012 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej(1), w szczególności jej art. 395 ust. 1,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Pismami zarejestrowanymi w Komisji dnia 25 maja 2011 r. Bułgaria i Rumunia zwróciły się z wnioskiem o upoważnienie do zastosowania odstępstwa od art. 5 dyrektywy 2006/112/WE regulującego zakres terytorialny tej dyrektywy, w odniesieniu do utrzymywania, naprawy i naliczania opłat dotyczących mostu granicznego na Dunaju między miejscowościami Widin (Bułgaria) i Calafat (Rumunia) ("wniosek w sprawie odstępstwa"). Bułgaria i Rumunia dokonały zmiany części tego wniosku w sprawie odstępstwa pismem zarejestrowanym w Komisji dnia 7 marca 2012 r.

(2) Zgodnie z art. 395 ust. 2 dyrektywy 2006/112/WE Komisja pismem z dnia 17 lipca 2012 r. przekazała wniosek w sprawie odstępstwa innym państwom członkowskim, z wyjątkiem Hiszpanii, która została poinformowana pismem z dnia 18 lipca 2012 r. Pismem z dnia 19 lipca 2012 r. Komisja poinformowała Bułgarię i Rumunię, że posiada wszystkie informacje niezbędne do rozpatrzenia wniosku w sprawie odstępstwa.

(3) W odniesieniu do utrzymania i naprawy mostu wniosek w sprawie odstępstwa dotyczy uznania, że granicą między Bułgarią a Rumunią jest środek mostu.

(4) Jeśli chodzi o naliczanie opłat za przekraczanie mostu, wniosek w sprawie odstępstwa dotyczy uznania całej długości mostu za terytorium państwa członkowskiego, w którym rozpoczyna się przeprawa. W związku z tym bułgarski podatek VAT byłby naliczany jedynie w przypadku wszystkich opłat za przeprawę rozpoczynającą się po stronie bułgarskiej. W ten sam sposób rumuński podatek VAT byłby naliczany jedynie w odniesieniu do przepraw rozpoczynających się po stronie rumuńskiej.

(5) W przypadku braku takich środków stanowiących odstępstwo, po pierwsze, ustalenie miejsca świadczenia usług związanych z utrzymaniem i naprawą mostu oraz miejsca naliczania opłaty za przeprawę zależałoby w pierwszej kolejności od dokładnego wyznaczenia granicy terytorium na rzece Dunaj, co w praktyce powodowałoby bardzo duże problemy dla podatników, których dotyczy ta kwestia. Po drugie, jeśli chodzi o naliczanie opłat za przeprawę, zarówno bułgarski jak i rumuński podatek VAT musiałby być naliczany za przeprawę przez most w jedną stronę z jednego państwa członkowskiego do drugiego. Środki stanowiące odstępstwo mają zatem na celu uproszczenie poboru mającego zastosowanie podatku VAT.

(6) Ze względu na fakt, że odstępstwo dotyczy terytorialnego zakresu dla celów podatku VAT, który nie powinien ulec zmianie, odstępstwo należy przyznać na czas nieokreślony.

(7) Odstępstwo będzie miało jedynie nieistotny wpływ na ogólną kwotę podatku pobieranego w końcowym etapie konsumpcji i nie wpłynie negatywnie na zasoby własne Unii z tytułu podatku od wartości dodanej,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Na zasadzie odstępstwa od art. 5 dyrektywy 2006/112/WE Bułgaria i Rumunia są niniejszym upoważnione do zastosowania odstępstwa, określonego w art. 2 i 3 niniejszej decyzji w odniesieniu do utrzymania, naprawy i naliczania opłat dotyczących mostu granicznego na Dunaju między miejscowościami Widin (Bułgaria) i Calafat (Rumunia).

Artykuł  2

W celu określenia miejsca transakcji podlegającej opodatkowaniu, dotyczącej utrzymania lub naprawy mostu granicznego, mogącej obejmować dostawę towarów, świadczenie usług, nabycie wewnątrzwspólnotowe lub przywóz towarów wykorzystywanych do utrzymania lub naprawy mostu, za granicę terytorium uznaje się środek mostu.

Artykuł  3

W celu określenia miejsca transakcji podlegającej opodatkowaniu, dotyczącej naliczania opłaty za przeprawę, całą długość mostu granicznego uznaje się za terytorium państwa członkowskiego, w którym rozpoczyna się jakakolwiek przeprawa.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja staje się skuteczna z dniem jej notyfikacji.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Bułgarii i do Rumunii.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 grudnia 2012 r.

W imieniu Rady

S. ALETRARIS

Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 347 z 11.12.2006, s. 1.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2012.349.55

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2012/794/UE w sprawie upoważnienia Bułgarii i Rumunii do stosowania środków stanowiących odstępstwo od art. 5 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej
Data aktu: 17/12/2012
Data ogłoszenia: 19/12/2012
Data wejścia w życie: 01/01/1970