Decyzja 2012/698/WPZiB w sprawie powstania magazynu na potrzeby cywilnych misji zarządzania kryzysowego

DECYZJA RADY 2012/698/WPZiB
z dnia 13 listopada 2012 r.
w sprawie powstania magazynu na potrzeby cywilnych misji zarządzania kryzysowego

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 26, art. 42 ust. 4 i art. 43 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W grudniu 2004 r. Rada zatwierdziła cywilny cel podstawowy 2008, w którym stwierdza się, że Unia powinna być w stanie podjąć decyzję o rozpoczęciu misji w ciągu 5 dni od zatwierdzenia koncepcji zarządzania kryzysowego przez Radę oraz że powinna istnieć możliwość rozmieszczenia konkretnych cywilnych zdolności Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony ("EPBiO") w ciągu 30 dni od decyzji o rozpoczęciu misji.

(2) Po zatwierdzeniu cywilnego celu podstawowego 2008 dalszego politycznego impulsu do zajęcia się kwestią szybkiego rozmieszczania zdolności cywilnych dostarczyło przyjęcie przez Radę w listopadzie 2007 r. cywilnego celu podstawowego 2010 oraz złożenie przez nią Oświadczenia w sprawie wzmocnienia zdolności, zatwierdzonego przez Radę Europejską w grudniu 2008 r.

(3) Aby zapewnić możliwość szybkiego rozmieszczania w sposób zrównoważony i racjonalny pod względem kosztów, powinien powstać magazyn na potrzeby cywilnych misji zarządzania kryzysowego. Analiza potwierdziła, że magazyn taki może być skutecznym narządzeniem do stworzenia możliwości szybkiego rozmieszczania aktywów rzeczowych wymaganych dla cywilnych misji zarządzania kryzysowego.

(4) W styczniu 2010 r. tymczasowym rozwiązaniem w związku z potrzebą przechowywania aktywów wymaganych dla cywilnych misji zarządzania kryzysowego było składowanie nadwyżki sprzętu w siedzibie misji policyjnej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie. Obecnie aktywa, które umożliwiają zaangażowanie w nową misję 200 pracowników, są również składowane w tym magazynie. Niemniej jednak ze względu na tymczasowość takiego uzgodnienia należy znaleźć rozwiązanie bardziej długoterminowe.

(5) W myśl struktury dowodzenia w cywilnych misjach zarządzania kryzysowego cywilny dowódca operacji musi, we współpracy z Komisją, być w stanie zadbać o to, by zaspokojone zostały potrzeby w zakresie szybkiego rozmieszczania oraz wymogi operacyjne cywilnych misji zarządzania kryzysowego.

(6) W tym celu Rada podkreśliła w swoich konkluzjach w sprawie EPBiO z dnia 17 listopada 2009 r., że stała zdolność do przechowywania nowych i istniejących materiałów strategicznych jest niezbędnym środkiem, by zagwarantować szybkie rozmieszczenie sprzętu nowych i obecnych misji, jak również zapewnienie należytego zarządzania finansami. Taki magazyn powinien powstać w ramach postępowania o udzielenie zamówienia, w wyniku którego zawarta zostanie umowa między Komisją a podmiotem obsługującym magazyn. Na potrzeby postępowania o udzielenie zamówienia Komisja przygotowała we współpracy z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych ("ESDZ") stosowny zakres wymagań,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Cele

1.
Aby zapewnić szybkie rozmieszczanie sprzętu na potrzeby obecnych i przyszłych cywilnych misji zarządzania kryzysowego, Unia wzmacnia swoje zdolności, w szczególności dążąc do zapewnienia szybkiego i nieprzerwanego dostępu do kluczowych aktywów.
2.
W tym celu Unia podejmuje stosowne środki, by poprawić rozmieszczanie i funkcjonowanie obecnych i przyszłych cywilnych misji zarządzania kryzysowego dzięki powstaniu magazynu, w którym można będzie składować nowy i używany sprzęt na potrzeby takich misji.
Artykuł  2

Powstanie magazynu

1.
Do celów określonych w art. 1 powstaje magazyn. Mieści się w jednym z państw członkowskich i działa zgodnie z umową i zakresem wymagań, o którym mowa w ust. 2.
2.
Komisja zawiera umowę zawierającą zakres wymagań z podmiotem obsługującym magazyn, który zostanie wybrany zgodnie ze stosownymi procedurami w zakresie udzielania zamówień i w ścisłym porozumieniu z ESDZ.
Artykuł  3

Wykonanie

1.
Za wykonanie niniejszej decyzji odpowiada Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa ("Wysoki Przedstawiciel").
2.
Szczegółowych ustaleń dotyczących wykonania niniejszej decyzji, w tym uzgodnienia zakresu wymagań dotyczącego magazynu, dokonują wspólnie Komisja i cywilny dowódca operacji. Uzgodnienia takie nie wpływają na role, jakie w cywilnych misjach zarządzania kryzysowego odgrywają odpowiednio Komisja i cywilny dowódca operacji. W szczególności cywilnemu dowódcy operacji przysługuje dostęp do magazynu w celu sprawowania nadzoru technicznego i operacyjnego, który ma zapewnić zdolność do rozmieszczenia i właściwe funkcjonowanie cywilnych misji zarządzania kryzysowego. Cywilny dowódca operacji ocenia również, czy używane aktywa pod względem technicznym nadają się do składowania i wykorzystania w przyszłości, i informuje o potrzebie odświeżenia i uzupełnienia składowanych aktywów.
Artykuł  4

Uzgodnienia finansowe

1.
Finansowa kwota odniesienia na realizację niniejszej decyzji w okresie obowiązywania umowy, o której mowa w art. 2 ust. 2, wynosi 4.312.234 EUR.
2.
Zarządzanie wydatkami finansowanymi z kwoty, o której mowa w ust. 1, prowadzone jest zgodnie procedurami i przepisami mającymi zastosowanie do budżetu ogólnego Unii, w tym zgodnie z zasadą należytego zarządzania finansami.
Artykuł  5

Sprawozdanie

1.
Wysoki Przedstawiciel składa Radzie sprawozdanie z wykonania niniejszej decyzji dwa razy w roku.
2.
Komisja przekazuje Radzie informacje na temat finansowych aspektów działania magazynu.
Artykuł  6

Przegląd

Niniejsza decyzja zostanie poddana przeglądowi przed końcem 2014 r. Przegląd ten ma na celu ocenę użyteczności, skuteczności i opłacalności magazynu w kontekście innych mechanizmów zarządzania aktywami na potrzeby cywilnych operacji zarządzania kryzysowego.

Artykuł  7

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 listopada 2012 r.

W imieniu Rady

V. SHIARLY

Przewodniczący

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024