Decyzja 2012/510/UE określająca stanowisko, które należy przyjąć w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do zmian w załącznikach II i III do Protokołu dotyczącego obszarów szczególnie chronionych i różnorodności biologicznej w rejonie śródziemnomorskim do Konwencji o ochronie środowiska morskiego i regionu przybrzeżnego Morza Śródziemnego, przyjętych podczas 17. zgromadzenia umawiających się stron

DECYZJA RADY
z dnia 10 lipca 2012 r.
określająca stanowisko, które należy przyjąć w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do zmian w załącznikach II i III do Protokołu dotyczącego obszarów szczególnie chronionych i różnorodności biologicznej w rejonie śródziemnomorskim do Konwencji o ochronie środowiska morskiego i regionu przybrzeżnego Morza Śródziemnego, przyjętych podczas 17. zgromadzenia umawiających się stron (Paryż, Francja, 8-10 lutego 2012 r.)

(2012/510/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 22 września 2012 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 192 ust. 1 w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Unia jest umawiającą się stroną Konwencji o ochronie Morza Śródziemnego przed zanieczyszczeniem, nazwanej później Konwencją o ochronie środowiska morskiego i regionu przybrzeżnego Morza Śródziemnego(1) ("konwencja barcelońska") i stroną Protokołu dotyczącego obszarów szczególnie chronionych i różnorodności biologicznej w rejonie śródziemnomorskim oraz załączników do niego(2) ("protokół"). Załącznik II do tego protokołu zawiera wykaz gatunków zagrożonych wyginięciem, a załącznik III do protokołu zawiera wykaz gatunków, których wykorzystywanie podlega regulacjom.

(2) Zgodnie z art. 18 konwencji barcelońskiej zgromadzenie umawiających się stron jest organem decyzyjnym konwencji uprawnionym do wprowadzania zmian w załącznikach do konwencji i jej protokołów, tam gdzie to konieczne. Zgodnie z art. 23 ust. 2 konwencji barcelońskiej i art. 14 ust. 1 protokołu zmiana w załącznikach do protokołu wchodzi w życie wobec wszystkich umawiających się stron protokołu po upływie okresu ustalonego przez zainteresowane umawiające się strony przy przyjmowaniu danej zmiany, z wyjątkiem tych umawiających się stron, które przesłały na ręce depozytariusza pisemne zawiadomienie, w którym uściślają, że nie mogą jej przyjąć w danym okresie.

(3) W dniu 8 lutego 2012 r. Komisja przekazała Radzie wniosek dotyczący decyzji Rady określającej stanowisko, które należy przyjąć w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do wniosków w sprawie zmian w załącznikach II i III do Protokołu dotyczącego obszarów szczególnie chronionych i różnorodności biologicznej w rejonie śródziemnomorskim do Konwencji o ochronie środowiska morskiego i regionu przybrzeżnego Morza Śródziemnego podczas 17. zgromadzenia umawiających się stron (Paryż, 8-10 lutego 2012 r.). W związku z terminem otrzymania wniosku Komisji Rada nie była w stanie rozważyć go ani podjąć działań w związku z nim przed zgromadzeniem umawiających się stron i dlatego stanowisko Unii nie mogło zostać przedstawione ani interesy obronione w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób.

(4) Siedemnaste zgromadzenie umawiających się stron konwencji barcelońskiej i jej protokołów przyjęło zmiany do załączników II i III do protokołu decyzją IG.20/5, aby zapewnić większą ochronę dziesięciu gatunkom rekinów.

(5) Zgodnie z art. 23 ust. 2 ppkt (vi) konwencji barcelońskiej zmiana do załączników wejdzie w życie w odniesieniu do wszystkich umawiających się stron w momencie wygaśnięcia okresu ustalonego przez zainteresowane umawiające się strony przy przyjmowaniu zmiany, z wyjątkiem tych umawiających się stron, które powiadomią depozytariusza, że nie są w stanie zatwierdzić zmian. Na siedemnastym zgromadzeniu umawiających się stron okres ten ustalono na 180 dni, a termin przekazania powiadomienia wygasa w dniu 8 sierpnia 2012 r. Unia powinna zatem w powyższym terminie powiadomić depozytariusza protokołu o zmianach, których nie akceptuje.

(6) Zmiany w protokole nie wymagałyby żadnej zmiany w prawie unijnym.

(7) Zmiany dotyczące dodania dziesięciu gatunków do załącznika II i ich odpowiednie skreślenie z załącznika III, przyjęte na siedemnastym zgromadzeniu umawiających się stron, są naukowo uzasadnione i zgodne z prawodawstwem unijnym oraz z zobowiązaniem Unii do współpracy międzynarodowej na rzecz ochrony różnorodności biologicznej zgodnie zarówno z art. 5 Konwencji ONZ o różnorodności biologicznej(3), jak również z uzgodnionym w 2010 r. na Konferencji Stron tej konwencji celem, jakim jest znaczące powstrzymanie do 2020 r. obecnej dynamiki strat w zakresie różnorodności biologicznej. Unia powinna zatem zatwierdzić te zmiany,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Unia zatwierdza zmiany polegające na dodaniu następujących gatunków do załącznika II do protokołu i skreślenie ich z załącznika III:

a)
Galeorhinus galeus (Linnaeus, 1758);
b)
Isurus oxyrinchus (Rafinesque, 1810);
c)
Lamna nasus (Bonnaterre, 1788);
d)
Leucoraja circularis (Couch, 1838);
e)
Leucoraja melitensis (Clark, 1926);
f)
Rhinobatos cemiculus (Saint-Hilaire, 1817);
g)
Rhinobatos rhinobatos (Linnaeus, 1758);
h)
Sphyrna lewini (Griffith & Smith, 1834);
i)
Sphyrna mokarran (Rüppell, 1837);
j)
Sphyrna zygaena (Linnaeus, 1758).
Artykuł  2

Niniejszym upoważnia się Komisję do pisemnego powiadomienia depozytariusza protokołu, że Unia zatwierdza zmiany określone w art. 1, zgodnie z art. 23 ust. 2 ppkt (iv) konwencji barcelońskiej. Komisja uczyni to przed upływem okresu 180 od momentu przyjęcia zmian przez siedemnaste zgromadzenie umawiających się stron.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 10 lipca 2012 r.

W imieniu Rady

V. SHIARLY

Przewodniczący

______

(1)Decyzja Rady 77/585/EWG z dnia 25 lipca 1977 r. w sprawie zawarcia Konwencji o ochronie Morza Śródziemnego przed zanieczyszczeniem i Protokołu o zapobieganiu zanieczyszczaniu Morza Śródziemnego przez zatapianie w nim odpadów ze statków i statków powietrznych, Dz.U. L 240 z 19.9.1977, s. 1. Zmiany do konwencji zostały zaakceptowane decyzją Rady 1999/802/WE z dnia 22 października 1999 r. w sprawie przyjęcia zmian Konwencji w sprawie ochrony Morza Śródziemnego przed zanieczyszczeniem oraz Protokołu o zapobieganiu zanieczyszczaniu przez zatapianie odpadów ze statków i statków powietrznych (Dz.U. L 322 z 14.12.1999, s. 32).

(2)Decyzja Rady 1999/800/WE z dnia 22 października 1999 r. w sprawie zawarcia Protokołu dotyczącego obszarów szczególnie chronionych i różnorodności biologicznej w rejonie śródziemnomorskim oraz w sprawie przyjęcia załączników do tego Protokołu (Konwencja barcelońska) (Dz.U. L 322 z 14.12.1999, s. 1).

(3)Decyzja Rady 93/626/EWG z dnia 25 października 1993 r. dotycząca zawarcia Konwencji o różnorodności biologicznej (Dz.U. L 309 z 13.12.1993, s. 1).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2012.256.1

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2012/510/UE określająca stanowisko, które należy przyjąć w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do zmian w załącznikach II i III do Protokołu dotyczącego obszarów szczególnie chronionych i różnorodności biologicznej w rejonie śródziemnomorskim do Konwencji o ochronie środowiska morskiego i regionu przybrzeżnego Morza Śródziemnego, przyjętych podczas 17. zgromadzenia umawiających się stron
Data aktu: 10/07/2012
Data ogłoszenia: 22/09/2012