Rozporządzenie wykonawcze 355/2012 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 690/2008 uznające chronione strefy narażone na szczególne ryzyko dla zdrowia roślin we Wspólnocie

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 355/2012
z dnia 24 kwietnia 2012 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 690/2008 uznające chronione strefy narażone na szczególne ryzyko dla zdrowia roślin we Wspólnocie

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie(1), w szczególności jej art. 2 ust. 1 lit. h),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem komisji (WE) nr 690/2008(2) niektóre państwa członkowskie lub niektóre obszary w państwach członkowskich uznano za strefy chronione w odniesieniu do niektórych organizmów szkodliwych. W niektórych przypadkach status strefy chronionej przyznano na czas określony, aby dane państwo członkowskie mogło dostarczyć wszystkich informacji niezbędnych do wykazania, że w danym państwie członkowskim lub na danym obszarze nie występuje organizm szkodliwy, lub zakończyć działania zmierzające do zwalczenia tego organizmu.

(2) Całe terytorium Hiszpanii z wyjątkiem Wspólnoty Autonomicznej Kastylia-Leon zostało uznane za strefę chronioną w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. Hiszpania przedstawiła informacje świadczące o tym, że Wspólnota Autonomiczna Estremadury nie powinna już być uznawana za strefę chronioną w odniesieniu do tego organizmu. Dlatego też Wspólnota Autonomiczna Estremadury powinna zostać wycofana z wykazu stref chronionych w odniesieniu do tego szkodliwego organizmu.

(3) Irlandię, Litwę oraz niektóre regiony i części regionów Włoch, Słowacji i Słowenii uznano za strefy chronione w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. do dnia 31 marca 2012 r.

(4) Z otrzymanych od Irlandii, Litwy, Włoch i Słowenii informacji o wynikach badań przeprowadzonych w latach 2010 i 2011 wynika, że strefy te należy uznawać za strefy chronione przez kolejne dwa lata, tak aby te państwa członkowskie miały niezbędny czas na przedłożenie informacji świadczących o tym, że Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. nie występuje, lub - w razie konieczności - na dokończenie działań zmierzających do zwalczenia tego organizmu.

(5) Z przekazanych przez Słowację informacji na temat wyników badań przeprowadzonych w latach 2010 i 2011 wynika, że Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. występuje obecnie w gminie Dvory nad Žitavou (powiat Nové Zámky), która jest częścią strefy chronionej. Gmina ta nie powinna zatem być już uznawana za strefę chronioną w odniesieniu do tego organizmu szkodliwego. Zgodnie z wynikami tych badań należy przez kolejne dwa lata uznawać za strefę chronioną pozostałe części Słowacji wcześniej uznawane za strefę chronioną w odniesieniu do tego organizmu szkodliwego, aby dać Słowacji niezbędny czas na przedłożenie informacji świadczących o tym, że Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. nie występuje, lub - w razie konieczności - na dokończenie działań zmierzających do zwalczenia tego organizmu.

(6) Całe terytorium Portugalii z wyjątkiem Madery zostało uznane za strefę chronioną w odniesieniu do wirusa Citrus tristeza (szczepy europejskie). Portugalia przedstawiła informacje świadczące o tym, że wirus Citrus tristeza (szczepy europejskie) rozprzestrzenił się znacznie w regionie Algarve i zwalczenie go w tym regionie nie jest już możliwe; Portugalia zwróciła się o cofnięcie statusu strefy chronionej w odniesieniu do tej części swojego terytorium. W związku z tym region Algarve nie powinien już być uznawany za strefę chronioną w odniesieniu do tego organizmu szkodliwego.

(7) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 690/2008.

(8) Obecny status stref chronionych wygasa w odniesieniu do niektórych z nich w dniu 31 marca 2012 r. Niniejsze rozporządzenie powinno się zatem stosować od dnia 1 kwietnia 2012 r., by umożliwić nieprzerwane uznanie statusu wszystkich stref chronionych.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 690/2008 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w pkt 2 nagłówka b) wprowadza się następujące zmiany:
a)
w drugiej kolumnie tiret pierwsze wyrazy: "Hiszpania (z wyjątkiem Wspólnoty Autonomicznej Kastylii-Leon" zastępuje się wyrazami: "Hiszpania (z wyjątkiem Wspólnot Autonomicznych Kastylii-Leon i Estremadury)";
b)
w drugiej kolumnie tiret drugie otrzymuje brzmienie:

"- oraz, do dnia 31 marca 2014 r., Irlandia, Włochy (Apulia, Emilia-Romania (prowincje Parma i Piacenza), Lombardia (z wyjątkiem prowincji Mantua), Wenecja Euganejska (z wyjątkiem prowincji Rovigo i Wenecja, gmin Castelbaldo, Barbona, Piacenza dAdige, Vescovana, S. Urbano, Boara Pisani i Masi w prowincji Padwa oraz obszaru położonego na południe od autostrady A4 w prowincji Werona)), Litwa, Słowenia (z wyjątkiem regionów Gorenjska, Koroška, Maribor i Notranjska), Słowacja (z wyjątkiem gmin Blahová, Horné Mýto i Okoč (powiat Dunajská Streda), Hronovce i Hronské Kľačany (powiat Levice), Dvory nad Žitavou (powiat Nové Zámky), Málinec (powiat Poltár), Hrhov (powiat Rožňava), Ve ľké Ripňany (powiat Topoľčany), Kazimír, Luhyňa, Malý Horeš, Svätuše i Zatín (powiat Trebišov)).";

2)
w drugiej kolumnie pkt 3 nagłówka d) wyrazy: "Portugalia (z wyjątkiem Madery)" zastępuje się wyrazami: "Portugalia (z wyjątkiem Algarve i Madery)".
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 kwietnia 2012 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 24 kwietnia 2012 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
______

(1) Dz.U. L 169 z 10.7.2000, s. 1.

(2) Dz.U. L 193 z 22.7.2008, s. 1.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2012.113.2

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 355/2012 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 690/2008 uznające chronione strefy narażone na szczególne ryzyko dla zdrowia roślin we Wspólnocie
Data aktu: 24/04/2012
Data ogłoszenia: 25/04/2012
Data wejścia w życie: 26/04/2012, 01/04/2012