Rozporządzenie 330/2011 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 560/2005 nakładające określone szczególne środki ograniczające skierowane przeciwko niektórym osobom i podmiotom w związku z sytuacją w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej

ROZPORZĄDZENIE RADY (UE) NR 330/2011
z dnia 6 kwietnia 2011 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 560/2005 nakładające określone szczególne środki ograniczające skierowane przeciwko niektórym osobom i podmiotom w związku z sytuacją w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej *

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 215,

uwzględniając decyzję Rady 2011/221/WPZiB z dnia 6 kwietnia 2011 r. zmieniającą decyzję Rady 2010/656/WPZiB przedłużającą obowiązywanie środków ograniczających wobec Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej(1),

uwzględniając wspólny wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa oraz Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja 2011/221/WPZiB przewiduje między innymi dalsze środki ograniczające w odniesieniu do Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej, dodane do środków ustanowionych w decyzji Rady 2010/656/WPZiB z dnia 29 października 2010 r.(2), w tym zakaz obrotu obligacjami oraz udzielania pożyczek bezprawnie ustanowionemu rządowi Laurenta GBAGBO, jak również przepisy mające na celu zapewnienie, aby te środki ograniczające nie wpłynęły na działalność humanitarną w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej.

(2) Wspomniane środki ograniczające wchodzą w zakres Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, a zatem z myślą o zapewnieniu jednolitego ich stosowania przez podmioty gospodarcze we wszystkich państwach członkowskich, konieczne są działania regulacyjne na poziomie Unii w celu ich wdrożenia.

(3) W dniu 30 marca 2011 r. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję nr 1975 ("rezolucję RB ONZ nr 1975 (2011)"), w której nakłada ukierunkowane sankcje na kolejne osoby spełniające kryteria przedstawione w rezolucji nr 1572 (2004) i w późniejszych rezolucjach; wśród osób objętych sankcjami znajdują się osoby blokujące proces pokoju i pojednania w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej, opóźniające prace Operacji ONZ na Wybrzeżu Kości Słoniowej (UNOCI) i innych podmiotów międzynarodowych w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej i dopuszczające się poważnych naruszeń praw człowieka oraz międzynarodowego prawa humanitarnego.

(4) Ponadto należy zmienić wykaz osób i podmiotów podlegających środkom ograniczającym zamieszczony w załącznikach I i IA do rozporządzenia Rady (WE) nr 560/2005 z dnia 12 kwietnia 2005 r. nakładającego określone szczególne środki ograniczające skierowane przeciwko niektórym osobom i podmiotom w związku z sytuacją w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej(3).

(5) W celu zapewnienia skuteczności środków przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu powinno ono wejść w życie z dniem jego opublikowania,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 560/2005 wprowadza się następujące zmiany:

1) dodaje się artykuły w brzmieniu:

"Artykuł 3a

W drodze odstępstwa od art. 2 właściwe organy państw członkowskich, wyszczególnione na stronach internetowych wymienionych w załączniku II, w odniesieniu do osób, podmiotów i organów wymienionych w załączniku IA, mogą zezwolić na uwolnienie określonych zamrożonych funduszy lub zasobów gospodarczych lub udostępnienie określonych funduszy lub zasobów gospodarczych niezbędnych do celów humanitarnych, po uprzednim powiadomieniu pozostałych państw członkowskich i Komisji.

Artykuł 3b

W drodze odstępstwa od art. 2 i pod warunkiem, że płatność dokonywana przez osobę, podmiot lub organ wymieniony w załączniku IA jest należna na mocy umowy lub porozumienia zawartego przez daną osobę, podmiot lub organ lub zobowiązania je obciążającego, przed dniem, w którym ta osoba, podmiot lub organ zostały wskazane, właściwe organy państw członkowskich, wskazane na stronach internetowych wymienionych w załączniku II, mogą zezwolić, na warunkach, jakie uznają za stosowne, na uwolnienie określonych zamrożonych funduszy lub zasobów gospodarczych, o ile właściwy organ ustalił, że:

(i) środki finansowe lub zasoby gospodarcze zostaną wykorzystane do dokonania płatności przez osobę, podmiot lub organ wymienione w załączniku IA;

(ii) dokonanie płatności nie narusza przepisów art. 2 ust. 2.

Dane państwo członkowskie co najmniej dwa tygodnie przed udzieleniem zezwolenia powiadamia pozostałe państwa członkowskie oraz Komisję o takim ustaleniu i o swoim zamiarze udzielenia zezwolenia.";

2) art. 9a otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 9a

Zakazuje się:

a) zakupu, pośredniczenia lub pomocy w emisji akcji lub obligacji emitowanych lub gwarantowanych po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia przez nielegalny rząd Laurenta GBAGBO, jak również przez osoby lub podmioty działające w imieniu tego rządu lub z jego upoważnienia, lub przez podmioty będące jego własnością lub znajdujące się pod jego kontrolą. W drodze wyjątku instytucje finansowe są uprawnione do zakupu takich akcji lub obligacji o wartości odpowiadającej wartości akcji lub obligacji dotychczas przez nie posiadanych, które stają się płatne;

b) udzielania pożyczek w jakiejkolwiek postaci nielegalnemu rządowi Laurenta GBAGBO, jak również osobom lub podmiotom działającym w imieniu tego rządu lub z jego upoważnienia, lub podmiotom będącym jego własnością lub znajdującym się pod jego kontrolą.";

3) dodaje się artykuł w brzmieniu:

"Artykuł 9b

Zakazy ustanowione w art. 2 ust. 2 i w art. 9a nie powodują powstania jakiegokolwiek rodzaju odpowiedzialności osób fizycznych lub prawnych, podmiotów oraz organów, które udostępniły fundusze lub zasoby gospodarcze, jeżeli nie wiedziały one ani nie miały uzasadnionego powodu, by podejrzewać, że ich działania mogłyby naruszyć odnośne zakazy.".

Artykuł  2
1.
Osoby wymienione w załączniku I część A do niniejszego rozporządzenia zostają wykreślone z wykazu zawartego w załączniku IA do rozporządzenia (WE) nr 560/2005 i umieszczone w wykazie zawartym w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 560/2005.
2.
Osoba wymieniona w załączniku I część B do niniejszego rozporządzenia zostaje umieszczona w wykazie zawartym w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 560/2005.
3.
Osoby wymienione w załączniku II do niniejszego rozporządzenia zostają umieszczone w wykazie zawartym w załączniku IA do rozporządzenia (WE) nr 560/2005.
Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 kwietnia 2011 r.
W imieniu Rady
MARTONYI J.
Przewodniczący

______

(1) Zob. 20 s. niniejszego Dziennika Urzędowego.

(2) Dz.U. L 285 z 30.10.2010, s. 28.

(3) Dz.U. L 95 z 14.4.2005, s. 1.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

CZĘŚĆ  A

1. Laurent GBAGBO

Data urodzenia: 31 maja 1945 r.

Miejsce urodzenia: Gagnoa, Republika Wybrzeża Kości Słoniowej

Były prezydent Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej: blokowanie procesu pokojowego i pojednawczego, odrzucenie wyników wyborów prezydenckich.

Data wskazania przez ONZ: 30.3.2011 (wskazanie przez Unię Europejską: 22.12.2010)

2. Simone GBAGBO

Data urodzenia: 20 czerwca 1949 r.

Miejsce urodzenia: Moossou, Grand-Bassam, Republika Wybrzeża Kości Słoniowej

Przewodnicząca klubu parlamentarnego Frontu Ludowego Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej (FPI): blokowanie procesu pokojowego i pojednawczego, publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy.

Data wskazania przez ONZ: 30.3.2011 (wskazanie przez Unię Europejską: 22.12.2010)

3. Désiré TAGRO

Nr paszportu: PD - AE 065FH08

Data urodzenia: 27 stycznia 1959 r.

Miejsce urodzenia: Issia, Republika Wybrzeża Kości Słoniowej

Sekretarz generalny w tzw. prezydencji Laurenta GBAGBO: udział w nielegalnym rządzie Laurenta GBAGBO, blokowanie procesu pokojowego i pojednawczego, odrzucenie wyników wyborów prezydenckich, udział w gwałtownym represjonowaniu ruchów ludowych.

Data wskazania przez ONZ: 30.3.2011 (wskazanie przez Unię Europejską: 22.12.2010)

4. Pascal AFFI N'GUESSAN

Nr paszportu: PD - AE 09DD00013.

Data urodzenia: 1 stycznia 1953 r.

Miejsce urodzenia: Bouadriko, Republika Wybrzeża Kości Słoniowej

Przewodniczący Frontu Ludowego Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej (FPI): blokowanie procesu pokojowego i pojednawczego, publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy.

Data wskazania przez ONZ: 30.3.2011 (wskazanie przez Unię Europejską: 22.12.2010)

CZĘŚĆ  B

1. Alcide DJÉDJÉ

Data urodzenia: 20 października 1956 r.

Miejsce urodzenia: Abidżan, Republika Wybrzeża Kości Słoniowej

Bliski doradca Laurenta GBAGBO: udział w nielegalnym rządzie Laurenta GBAGBO, blokowanie procesu pokojowego i pojednawczego, podżeganie do nienawiści i przemocy.

Data wskazania przez ONZ: 30.3.2011

ZAŁĄCZNIK  II

Osoby, o których mowa w art. 2 ust. 3

A. Osoby
Imię i nazwisko (i ew. pseudonimy) Informacje identyfikujące Powody umieszczenia w wykazie
1. Diali Zie Dyrektor głównego oddziału Centralnego Banku Państw Zachodniej Afryki (BCEAO): Wnosi wkład w finansowanie nielegalnego rządu Laurenta Gbagbo.
2. Togba Norbert Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Wnosi wkład w finansowanie nielegalnego rządu Laurenta Gbagbo.
3. Kone Doféré Główny Księgowy Budżetu Państwa
4. Wnosi wkład w finansowanie nielegalnego rządu Laurenta Gbagbo. Hanny Tchélé Brigitte, żona Etibouo Pomysłodawczyni filmu dokumentalnego Podżeganie do nienawiści i przemocy.
5. Jacques Zady Realizator w Radiodiffusion Télévision Ivoirienne (RTI).

Podżeganie do nienawiści i przemocy.

6. Ali Keita Redaktor naczelny dziennika Le Temps Podżeganie do nienawiści i przemocy.
7. Kla Koué Sylvanus Faktyczny Główny Dyrektor Agencji Telekomunikacji Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej i prezydent Głównej Rady San Pedro.

Podżeganie do nienawiści i przemocy.

8. Mamadou Ben Soumahoro Poseł do Zgromadzenia Narodowego Podżeganie do nienawiści i przemocy.
9. Sokouri Bohui Poseł do Zgromadzenia Narodowego

Kierownik dziennika Notre Voie Sekretarz Generalny Ludowego Frontu Wybrzeża Kości Słoniowej odpowiedzialny za wybory

Podżeganie do nienawiści i przemocy.

10. Blon Siki Blaise Rzekoma Wysoka Władza ds. Rozwoju Regionu Zachodniego

Podżeganie do nienawiści i przemocy.

11. Pastor Kore Moïse Duchowy doradca Laurenta Gbagbo Podżeganie do nienawiści i przemocy.
12. Moustapha Aziz Radca w Przedstawicielstwie Republiki Kości Słoniowej przy UNESCO

Podżeganie do nienawiści i przemocy.

13. Gnamien Yao Były minister

Podżeganie do nienawiści i przemocy.

14. Zakaria Fellah Specjalny doradca Laurenta Gbagbo Wnosi wkład w finansowanie nielegalnego rządu Laurenta Gbagbo.
15. Ghislain N'Gbechi Urzędnik Stałego Przedstawicielstwa Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej w Nowym Jorku Wnosi wkład w finansowanie nielegalnego rządu Laurenta Gbagbo.
16. Charles Kader Gore Przedsiębiorca Wnosi wkład w finansowanie nielegalnego rządu Laurenta Gbagbo.
17. Sanogo Yaya Adwokat w palestrze Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej Wnosi wkład w finansowanie nielegalnego rządu Laurenta Gbagbo.
18. Kadio Morokro Mathieu Prezes PETROIVOIRE Wnosi wkład w finansowanie nielegalnego rządu Laurenta Gbagbo.
19. Marcellin Zahui Dyrektor Generalny CNCE (Krajowa Kasa Kredytowo-Oszczędnościowa) i administrator banku BICICI (Banque Internationale pour le Commerce et l'Industrie de la Côte d'Ivoire), nielegalnie znacjonalizowanych Wnosi wkład w finansowanie nielegalnego rządu Laurenta Gbagbo.
20. Jean-Claude N'Da Ametchi Dyrektor Generalny Versus Bank, administrator banku SGBCI (Société Générale de Banques en Côte d'Ivoire), nielegalnie znacjonalizowanego Wnosi wkład w finansowanie nielegalnego rządu Laurenta Gbagbo.
21. Anatole Kossa Wiceprezes CGFCC (komitet zarządczy sieci kawy i kakao) Doradca byłego prezydenta Gbagbo w dziedzinie rolnictwa od 1 stycznia 2010 r. Wnosi wkład w finansowanie nielegalnego rządu Laurenta Gbagbo.
22. Alexandre Kouadio Tymczasowy administrator ARCC (urząd regulacyjny kawy i kakao) Wnosi wkład w finansowanie nielegalnego rządu Laurenta Gbagbo.
23. Célestin N'Guessan Tymczasowy administrator FDPCC (fundusz rozwoju i promocji działalności producentów kawy i kakao) Wnosi wkład w finansowanie nielegalnego rządu Laurenta Gbagbo.
24. Claudine Lea Yapobi z domu Yehiry Tymczasowy administrator FRC (fundusz regulacji i kontroli) oraz BCC (giełda kawy i kakao) Wnosi wkład w finansowanie nielegalnego rządu Laurenta Gbagbo.
25. Deby Dally Balawourou Dziennikarz, Przewodniczący Krajowej Rady Prasy Podżeganie do nienawiści i przemocy.
26. Wenceslas Appiah Dyrektor Generalny BFA, Banku Finansowania Rolnictwa Wnosi wkład w finansowanie nielegalnego rządu Laurenta Gbagbo.
27. Hubert Houlaye Prezes Rady Administracyjnej Krajowego Banku Inwestycyjnego Wnosi wkład w finansowanie nielegalnego rządu Laurenta Gbagbo.
* Nin. rozporządzenie zostało uznane za nieważne ex tunc w zakresie, w jakim dotyczy ono M. Kadio Marokro, zgodnie z wyrokiem Sądu z dnia 16 września 2011 r. w sprawie T-316/11 - Kadio Marokro przeciwko Radzie Unii Europejskiej (Dz.U.UE.C.11.319.19/1).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2011.93.10

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 330/2011 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 560/2005 nakładające określone szczególne środki ograniczające skierowane przeciwko niektórym osobom i podmiotom w związku z sytuacją w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej
Data aktu: 06/04/2011
Data ogłoszenia: 07/04/2011
Data wejścia w życie: 07/04/2011