Decyzja 2011/106/UE dostosowująca środki przewidziane w decyzji 2002/148/WE w sprawie zakończenia konsultacji z Zimbabwe na mocy art. 96 umowy o partnerstwie AKP-WE oraz przedłużająca okres ich stosowania

DECYZJA RADY 2011/106/UE
z dnia 15 lutego 2011 r.
dostosowująca środki przewidziane w decyzji 2002/148/WE w sprawie zakończenia konsultacji z Zimbabwe na mocy art. 96 umowy o partnerstwie AKP-WE oraz przedłużająca okres ich stosowania 1

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 217,

uwzględniając umowę o partnerstwie między członkami grupy państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony, podpisaną w Kotonu dnia 23 czerwca 2000 r.(1) i zmienioną w Wagadugu (Burkina Faso) dnia 23 czerwca 2010 r.(2) (zwaną dalej "umową o partnerstwie AKP-UE"), w szczególności jej art. 96,

uwzględniając umowę wewnętrzną między przedstawicielami rządów państw członkowskich, zebranymi w Radzie, w sprawie przyjęcia środków i ustanowienia procedur w celu wykonania umowy o partnerstwie AKP-WE(3), w szczególności jej art. 3,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na podstawie decyzji 2002/148/WE(4) zakończono konsultacje z Republiką Zimbabwe prowadzone na mocy art. 96 ust. 2 lit. c) umowy o partnerstwie AKP-UE i przyjęto właściwe środki określone w załączniku do tej decyzji.

(2) Na mocy decyzji Rady 2010/97/WPZiB(5) dostosowano środki określone w załączniku do decyzji 2002/148/WE oraz przedłużono ich okres obowiązywania do 12 miesięcy, do dnia 20 lutego 2011 r.

(3) Powołanie rządu jedności narodowej w Zimbabwe uznano za zmianę, która umożliwi odnowienie pełnych stosunków między Unią Europejską a Zimbabwe oraz wsparcie dla procesu reform w tym kraju.

(4) Ostatnie zmiany polityczne oraz brak ustalonego planu działania dotyczącego wyborów nadal negatywnie wpływają na podejmowane starania; taki sam skutek ma brak postępu we wdrażaniu przez rząd jedności narodowej pewnych kluczowych elementów umowy o partnerstwie AKP-UE, do czego rząd jedności narodowej zobowiązał się w ogólnym porozumieniu politycznym.

(5) W związku z tym należy przedłużyć okres stosowania środków, o których mowa w decyzji 2002/148/WE. Środki te powinny podlegać stałemu przeglądowi w świetle konkretnych postępów na miejscu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Ninejszym przedłuża się okres stosowania środków, o których mowa w piśmie załączonym do niniejszej decyzji, jako środków właściwych w rozumieniu art. 96 ust. 2 lit. c) umowy o partnerstwie AKP-UE.

Środki te stosuje się do dnia 20 lutego 2012 r. Środki są poddawane stałemu przeglądowi.

Artykuł  2

Pismo załączone do niniejszej decyzji skierowane jest do prezydenta Zimbabwe Roberta Mugabe z kopią do premiera Morgana Tsvangirai oraz wicepremiera Arthura Mutambary.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 15 lutego 2011 r.
W imieniu Rady
MATOLCSY Gy.
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 317 z 15.12.2000, s. 3.

(2) Dz.U. L 287 z 4.11.2010, s. 3.

(3) Dz.U. L 317 z 15.12.2000, s. 376.

(4) Dz.U. L 50 z 21.2.2002, s. 64.

(5) Dz.U. L 44 z 16.2.2010, s. 20.

ZAŁĄCZNIK

PISMO DO PREZYDENTA ZIMBABWE

Unia Europejska przywiązuje ogromną wagę do postanowień art. 9 umowy o partnerstwie AKP-UE. Poszanowanie praw człowieka, instytucji demokratycznych oraz praworządności, będące elementami zasadniczymi tej umowy, stanowią podstawę naszych stosunków.

W piśmie z dnia 19 lutego 2002 r. Unia Europejska poinformowała Pana o decyzji w sprawie zakończenia konsultacji prowadzonych na mocy art. 96 umowy o partnerstwie AKP-UE oraz o decyzji w sprawie zastosowania właściwych środków w rozumieniu art. 96 ust. 2 lit. c) wspomnianej umowy.

W piśmie z dnia 15 lutego 2010 r. Unia Europejska poinformowała Pana o swojej decyzji o pozostawieniu w mocy właściwych środków i przedłużeniu okresu ich stosowania do dnia 20 lutego 2011 r.

Od momentu utworzenia rządu jedności narodowej w 2009 r. Unia Europejska z zadowoleniem przyjmuje postępy osiągane w oparciu o ogólne porozumienie polityczne. Unia Europejska pragnie ponownie podkreślić, że przywiązuje ogromną wagę do dialogu politycznego przewidzianego w art. 8 umowy o partnerstwie AKP-UE, który oficjalnie rozpoczęto na wniosek rządu Zimbabwe na spotkaniu trojki ministerialnej UE-Zimbabwe w dniach 18-19 czerwca 2009 r. w Brukseli. Podczas ostatniego posiedzenia ministerialnego w dniu 2 lipca 2010 r. delegacja Zimbabwe składająca się z członków rządu jedności narodowej pod przewodnictwem ministra Mangomy przekazała zaktualizowaną wersję planu wdrożenia postanowień ogólnego porozumienia politycznego. Unia Europejska zwróciła uwagę na dotychczasowe postępy we wdrażaniu postanowień ogólnego porozumienia politycznego i poinformowała rząd Zimbabwe pismem z dnia 29 września 2010 r. o indykatywnej alokacji w ramach dziesiątego EFR (środki w wysokości 130 mln EUR będą dostępne po zakończeniu stosowania art. 96 i podpisaniu krajowego dokumentu strategicznego). Unia Europejska podtrzymuje swoje zobowiązanie do dalszego intensyfikowania dialogu politycznego przewidzianego w art. 8.

Unia Europejska wspiera aktualne działania rządu jedności narodowej zmierzające do wdrożenia postanowień ogólnego porozumienia politycznego i z zadowoleniem przyjmuje osiągnięcia dokonane w zakresie stabilizowania gospodarki i przywrócenia świadczenia podstawowych usług społecznych. Niemniej jednak Unia Europejska ubolewa nad brakiem postępów we wdrażaniu kluczowych postanowień ogólnego porozumienia politycznego.

Unia Europejska zachęca wszystkie strony wchodzące w skład rządu jedności narodowej, by nadal angażowały się w realizację reform demokratycznych określonych w ogólnym porozumieniu politycznym. Unia Europejska uważa, że postęp w tej dziedzinie - m.in. w postaci porozumienia między wszystkimi stronami rządu jedności narodowej co do konkretnych kroków służących stworzeniu warunków umożliwiających przeprowadzenie pokojowych i wiarygodnych wyborów - będzie niezwykle istotny.

W tym kontekście Unia Europejska z zadowoleniem przyjmuje nasilone działania dyplomatyczne w regionie oraz wysiłki Południowoafrykańskiej Wspólnoty Rozwoju (SADC) i jej państw członkowskich na rzecz zapewnienia warunków umożliwiających przeprowadzenie wyborów.

Unia Europejska podjęła w związku z tym decyzję o przedłużeniu do dnia 20 lutego 2012 r. obowiązywania właściwych środków określonych w decyzji Rady 2002/148/WE, które zostały zaktualizowane decyzją Rady 2010/97/WPZiB. Unia Europejska pragnie zapewnić Zimbabwe, że skłonna jest utrzymać zaangażowanie i w każdym momencie dokonać przeglądu ograniczeń w zakresie współpracy na rzecz rozwoju. Mamy nadzieję, że możliwe są konkretne postępy na miejscu, które pozwolą wznowić pełną współpracę. W tym kontekście Unia Europejska będzie dokładnie śledzić kroki podejmowane przez rząd w Zimbabwe, które umożliwią przeprowadzenie wiarygodnych wyborów.

Z poważaniem,

W imieniu Unii Europejskiej

1 Tytuł zmieniony przez sprostowanie z dnia 21 kwietnia 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.105.79/2).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2011.43.31

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2011/106/UE dostosowująca środki przewidziane w decyzji 2002/148/WE w sprawie zakończenia konsultacji z Zimbabwe na mocy art. 96 umowy o partnerstwie AKP-WE oraz przedłużająca okres ich stosowania
Data aktu: 15/02/2011
Data ogłoszenia: 17/02/2011
Data wejścia w życie: 15/02/2011