Decyzja EBC/2010/29 (2011/67/UE) w sprawie emisji banknotów euro (wersja przekształcona)

DECYZJA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 13 grudnia 2010 r.
w sprawie emisji banknotów euro

(wersja przekształcona)

(EBC/2010/29)

(2011/67/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 9 lutego 2011 r.)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 128 ust. 1,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego (zwany dalej "Statutem ESBC"), w szczególności jego art. 16,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 128 ust. 1 Traktatu oraz art. 16 Statutu ESBC stanowią, że Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) ma wyłączne prawo wydawania upoważnienia do emisji banknotów euro w Unii. Na podstawie powyższych przepisów EBC oraz krajowe banki centralne (KBC) mają prawo do emisji banknotów euro będących jedynym legalnym środkiem płatniczym w państwach członkowskich, których walutą jest euro. Prawo Unii przewiduje system wielości emitentów banknotów. Banknoty euro są emitowane przez EBC oraz KBC.

(2) Zgodnie z art. 10 rozporządzenia Rady (WE) nr 974/98 z dnia 3 maja 1998 r. w sprawie wprowadzenia euro 1  od dnia 1 stycznia 2002 r. EBC i KBC wprowadzają do obiegu banknoty denominowane w euro. Banknoty euro są nośnikiem tej samej wspólnej waluty i podlegają jednemu systemowi prawnemu.

(3) Emisja banknotów euro nie musi podlegać ograniczeniom ilościowym lub innym ograniczeniom, gdyż wprowadzanie banknotów do obiegu jest procesem stymulowanym przez popyt.

(4) Decyzja EBC/2003/4 z dnia 20 marca 2003 r. w sprawie nominałów, specyfikacji, odtworzenia, wymiany i wycofania banknotów euro 2  zawiera wspólne zasady dotyczące banknotów euro. EBC ustanowił wspólne specyfikacje techniczne banknotów euro oraz środki kontroli jakości w celu zapewnienia zgodności banknotów euro z tymi specyfikacjami. W rezultacie wszystkie banknoty euro mają taki sam wygląd i poziom jakości, a banknoty o tym samym nominale nie różnią się od siebie.

(5) Banknoty euro powinny podlegać takim samym wymaganiom dotyczącym ich akceptacji i przetwarzania przez członków Eurosystemu, niezależnie od tego, kto wprowadził je do obiegu. Praktyka odprowadzania banknotów denominowanych w krajowych jednostkach monetarnych do emitującego banku centralnego nie ma zastosowania do banknotów euro. System emisji banknotów euro oparty jest na zasadzie nieodprowadzania banknotów euro.

(6) Zgodnie z art. 29 ust. 1 Statutu ESBC każdemu bankowi centralnemu będącemu członkiem Europejskiego Systemu Banków Centralnych przypisuje się wagę w kluczu subskrypcji kapitału EBC określonym w decyzji EBC/2008/23 z dnia 12 grudnia 2008 r. dotyczącej procentowego udziału krajowych banków centralnych w kluczu subskrypcji kapitału Europejskiego Banku Centralnego 3 ; waga ta opiera się na liczbie ludności i produkcie krajowym brutto danego państwa członkowskiego i reguluje kwestie wkładu do kapitału EBC, przekazania rezerw walutowych KBC do EBC, podziału dochodu pieniężnego KBC oraz podziału zysków i udziału w stratach EBC.

(7) Banknoty euro są prawnym środkiem płatniczym we wszystkich państwach członkowskich, których walutą jest euro, znajdują się w swobodnym obiegu w strefie euro, są powtórnie emitowane przez członków Eurosystemu, a także mogą być przechowywane lub wykorzystywane poza strefą euro. Członkom Eurosystemu przypisuje się zobowiązania z tytułu emisji całkowitej wartości banknotów euro w obiegu zgodnie z obiektywnym kryterium, którym jest udział danego KBC w opłaconym kapitale EBC. Udział ten wynika z proporcjonalnego zastosowania do KBC klucza kapitałowego, o którym mowa w art. 29 ust. 1 Statutu ESBC. Ponieważ kryterium to nie ma zastosowania do EBC, udział procentowy banknotów euro, jakie zostaną wyemitowane przez EBC, ustala Rada Prezesów.

(8) Na mocy art. 9 ust. 2 i art. 12 ust. 1 Statutu ESBC ustanawiających zasadę decentralizacji działania Eurosystemu, zadanie wprowadzenia do obiegu i wycofania z obiegu wszystkich banknotów euro, włącznie z tymi, które zostały wyemitowane przez EBC, powierza się KBC. Zgodnie z tą zasadą KBC prowadzą również materialną obsługę banknotów euro.

(9) Różnica między wartością banknotów euro przydzielonych danemu KBC zgodnie z kluczem przydziału banknotów a wartością banknotów euro, jaką ten KBC wprowadzi do obiegu, powinna stanowić podstawę sald w ramach Eurosystemu. EBC nie wprowadza banknotów euro do obiegu, w związku z czym EBC powinny przysługiwać względem KBC należności w ramach Eurosystemu na wartość równą udziałowi banknotów euro, jakie emituje. Oprocentowanie takich sald w ramach Eurosystemu ma wpływ na pozycje dochodów KBC, w związku z czym jest przedmiotem decyzji EBC/2010/23 z dnia 25 listopada 2010 r. w sprawie w sprawie podziału dochodów pieniężnych krajowych banków centralnych państw członkowskich, których walutą jest euro 4 , zgodnie z art. 32 Statutu ESBC.

(10) Zgodnie z art. 1 decyzji Rady 2010/416/WE z dnia 13 lipca 2010 r., zgodnie z art. 140 ust. 2 Traktatu w sprawie przyjęcia przez Estonię euro w dniu 1 stycznia 2011 r. 5  Estonia spełnia warunki konieczne do przyjęcia euro, a derogacja przysługująca jej na podstawie art. 4 Aktu przystąpienia z 2003 r. 6  zostaje uchylona ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2011 r.

(11) Zważywszy, że Estonia przyjmie euro z dniem 1 stycznia 2011 r., decyzja EBC/2001/15 z dnia 6 grudnia 2001 r. w sprawie emisji banknotów euro 7  wymaga zmiany w zakresie ustalenia klucza przydziału banknotów obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. Ponieważ decyzja EBC/2001/15 była już kilkukrotnie zmieniana, z uwagi na wymogi jasności i przejrzystości konieczne jest sporządzenie jej przekształconej wersji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Definicje

Użyte w niniejszej decyzji określenia oznaczają:

a)
"KBC" - krajowe banki centralne państw członkowskich, których walutą jest euro;
b)
"banknoty euro" - banknoty zgodne z wymaganiami decyzji EBC/2003/4 i specyfikacjami technicznymi ustanowionymi przez Radę Prezesów;
c)
"klucz subskrybowanego kapitału" - udziały KBC (wyrażone w wartościach procentowych) w subskrybowanym kapitale EBC, ustalone w wyniku zastosowania do KBC wag w kluczu, o którym mowa w art. 29 ust. 1 Statutu ESBC, w odniesieniu do odpowiedniego roku obrachunkowego;
d) 8
 "klucz przydziału banknotów" - wartości procentowe, które wynikają z uwzględnienia udziału EBC w całkowitej emisji banknotów euro i zastosowania do udziału KBC w takiej całkowitej emisji klucza subskrybowanego kapitału (w zaokrągleniu do najbliższej wielokrotności 0,0005 punktu procentowego). W przypadku gdy wyliczone wielkości nie sumują się do 100 %, różnicę wyrównuje się (i) jeżeli suma jest niższa niż 100 % - poprzez dodanie 0,0005 punktu procentowego do najniższych udziałów procentowych w porządku rosnącym, aż do osiągnięcia dokładnie 100 %; oraz (ii) jeżeli suma jest wyższa niż 100 % poprzez odjęcie 0,0005 punktu procentowego od najwyższych udziałów procentowych w porządku malejącym, aż do osiągnięcia dokładnie 100 %. Załącznik I do niniejszej decyzji określa klucz przydziału banknotów mający zastosowanie od dnia 1 stycznia 2024 r.
Artykuł  2

Emisja banknotów euro

Banknoty euro są emitowane przez EBC oraz KBC.

Artykuł  3

Obowiązki emitentów

1. 
KBC wprowadzają do obiegu i wycofują z obiegu banknoty euro i prowadzą materialną obsługę wszystkich banknotów euro, włącznie z tymi, które zostały wyemitowane przez EBC.
2. 
Na wniosek posiadacza KBC akceptują wymianę wszelkich banknotów euro na banknoty euro tej samej wartości lub, w przypadku posiadaczy rachunków, uznają rachunek posiadacza prowadzony w KBC, który otrzymał banknoty.
3. 
KBC traktują zaakceptowane przez siebie banknoty euro jako zobowiązania i postępują z nimi w identyczny sposób.
4. 
KBC nie przekazują zaakceptowanych przez siebie banknotów euro innym KBC i przechowują takie banknoty euro w celu ich ponownej emisji. W drodze wyjątku i zgodnie z zasadami ustanowionymi przez Radę Prezesów EBC:
a)
banknoty euro ze skazami, uszkodzone, podarte lub wycofane z obiegu mogą zostać zniszczone przez KBC, który je przyjął;
b)
banknoty euro będące w posiadaniu KBC mogą być do celów logistycznych redystrybuowane w ilościach hurtowych w ramach Eurosystemu.
Artykuł  4

Przydział banknotów euro w ramach Eurosystemu

1. 
Całkowita wartość wprowadzonych do obiegu banknotów euro jest przydzielana członkom Eurosystemu w drodze zastosowania klucza przydziału banknotów.
2. 
Różnica między wartością banknotów euro przydzielonych danemu KBC zgodnie z kluczem przydziału banknotów a wartością banknotów euro, jaką ten KBC wprowadzi do obiegu, stanowi podstawę sald w ramach Eurosystemu. EBC przysługują względem KBC należności w ramach Eurosystemu proporcjonalne do udziałów poszczególnych KBC w kluczu subskrybowanego kapitału, w wysokości równowartości banknotów euro emitowanych przez EBC.
Artykuł  5

Uchylenie obowiązujących przepisów

Uchyla się decyzję EBC/2001/15. Odniesienia do uchylonej decyzji należy rozumieć jako odniesienia do niniejszej decyzji.

Artykuł  6

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 13 grudnia 2010 r.
Jean-Claude TRICHET
Prezes EBC

app()ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I  9

KLUCZ PRZYDZIAŁU BANKNOTÓW OBOWIĄZUJĄCY OD DNIA 1 STYCZNIA 2024 r.

Europejski Bank Centralny 8,0000 %
Nationale Bank van Belgiê/Banque Nationale de Belgique 3,3760 %
Deutsche Bundesbank 24,4995 %
Eesti Pank 0,2740 %
Banc Ceannais na hÉireann/Central Bank of Ireland 2,0040 %
Bank of Greece 2,0785 %
Banco de España 10,8790 %
Banque de France 18,4045 %
Hrvatska narodna banka 0,7120%
Banca d'Italia 14,7385 %
Central Bank of Cyprus 0,2025 %
Latvijas Banka 0,3565 %
Lietuvos bankas 0,5430 %
Banque centrale du Luxembourg 0,3350 %
Bank Centrali ta' Malta/Central Bank of Malta 0,1190%
De Nederlandsche Bank 5,4350 %
Oesterreichische Nationalbank 2,7200%
Banco de Portugal 2,1395 %
Banka Slovenije 0,4545 %
Národná banka Slovenska 1,0580 %
Suomen Pankki 1,6710%
OGÓŁEM 100,0000 %

ZAŁĄCZNIK  II 

DECYZJA UCHYLONA ORAZ DECYZJE JĄ ZMIENIAJĄCE

Decyzja EBC/2001/15 Dz.U. L 337 z 20.12.2001, s. 52
Decyzja EBC/2003/23 Dz.U. L 9 z 15.1.2004, s. 40
Decyzja EBC/2004/9 Dz.U. L 205 z 9.6.2004, s. 17
Decyzja EBC/2006/25 Dz.U. L 24 z 31.1.2007, s. 13
Decyzja EBC/2007/19 Dz.U. L 1 z 4.1.2008, s. 7
Decyzja EBC/2008/26 Dz.U. L 21 z 24.1.2009, s. 75
1 Dz.U. L 139 z 11.5.1998, s. 1.
2 Dz.U. L 78 z 25.3.2003, s. 16.
3 Dz.U. L 21 z 24.1.2009, s. 66.
4 Dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym.
5 Dz.U. L 196 z 28.7.2010, s. 24.
6 Akt dotyczący warunków przystąpienia Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowacji oraz dostosowań w Traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej (Dz.U. L 236 z 23.9.2003, s. 33).
7 Dz.U. L 337 z 20.12.2001, s. 52.
8 Art. 1 lit. d):

- zmieniona przez art. 1 ust. 1 decyzji nr EBC/2013/16 (2013/358/UE) z dnia 21 czerwca 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.187.13) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 lipca 2013 r.

- zmieniona przez art. 1 ust. 1 decyzji nr EBC/2013/27 (2014/29/UE) z dnia 29 sierpnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2014.16.51) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2014 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr EBC/2014/49 ((UE) 2015/286) z dnia 27 listopada 2014 r. (Dz.U.UE.L.2015.50.42) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2015 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr EBC/2018/31 (UE) 2019/47)) z dnia 29 listopada 2018 r. (Dz.U.UE.L.2019.9.194) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2019 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 1 decyzji nr EBC/2020/7 (141/2020) z dnia 22 stycznia 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.27I.21) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 lutego 2020 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr EBC/2022/46 (2022/2546) z dnia 16 grudnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.328.136) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr EBC/2023/35 (2023/2815) z dnia 7 grudnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2815) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2024 r.

9 Załącznik I:

- zmieniony przez art. 1 ust. 2 decyzji nr EBC/2013/16 (2013/358/UE) z dnia 21 czerwca 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.187.13) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 lipca 2013 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 2 decyzji nr EBC/2013/27 (2014/29/UE) z dnia 29 sierpnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2014.16.51) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2014 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr EBC/2014/49 ((UE) 2015/286) z dnia 27 listopada 2014 r. (Dz.U.UE.L.2015.50.42) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2015 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr EBC/2018/31 (UE) 2019/47)) z dnia 29 listopada 2018 r. (Dz.U.UE.L.2019.9.194) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2019 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 2 decyzji nr EBC/2020/7 (141/2020) z dnia 22 stycznia 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.27I.21) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 lutego 2020 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr EBC/2022/46 (2022/2546) z dnia 16 grudnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.328.136) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2023 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024