Zalecenie 2011/516/UE w sprawie ograniczenia obecności dioksyn, furanów i bifenyli polichlorowanych (PCB) w paszy i żywności

ZALECENIE KOMISJI
z dnia 23 sierpnia 2011 r.
w sprawie ograniczenia obecności dioksyn, furanów i bifenyli polichlorowanych (PCB) w paszy i żywności
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2011/516/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 24 sierpnia 2011 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 292,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Przyjęto szereg środków w ramach ogólnej strategii ograniczania obecności dioksyn, furanów i PCB w środowisku, paszy i żywności.

(2) Najwyższe dopuszczalne poziomy dla dioksyn, sumy dioksyn i polichlorowanych bifenyli dioksynopodobnych określono w odniesieniu do paszy dyrektywą 2002/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 maja 2002 r. w sprawie niepożądanych substancji w paszach zwierzęcych(1) oraz w odniesieniu do żywności rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1881/2006 z dnia 19 grudnia 2006 r. ustalającym najwyższe dopuszczalne poziomy niektórych zanieczyszczeń w środkach spożywczych(2).

(3) Zaleceniem Komisji 2006/88/WE z dnia 6 lutego 2006 r. w sprawie ograniczenia obecności dioksyn, furanów i dioksynopodobnych PCB w paszach i środkach spożywczych(3) ustanowiono progi podejmowania działań dla dioksyn i polichlorowanych bifenyli dioksynopodobnych w żywności w celu zachęcenia do proaktywnego podejścia do zmniejszania obecności dioksyn i polichlorowanych bifenyli dioksynopodobnych w żywności. Progi podejmowania działań są narzędziem dla właściwych organów i podmiotów gospodarczych umożliwiającym wyodrębnienie przypadków wymagających zidentyfikowania źródła zanieczyszczeń i podjęcia odpowiednich działań, aby je zredukować lub zlikwidować. Ponieważ źródła dioksyn i polichlorowanych bifenyli dioksynopodobnych są różne, należy ustalić odrębne progi podejmowania działań z jednej strony dla dioksyn, a z drugiej strony dla polichlorowanych bifenyli dioksynopodobnych.

(4) Progi podejmowania działań dla dioksyn i polichlorowanych bifenyli dioksynopodobnych w paszy określono dyrektywą 2002/32/WE.

(5) W dniach 28-30 czerwca 2005 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przeprowadziła warsztaty ekspertów dotyczące ponownej oceny wartości współczynników toksyczności (TEF) ustalonych przez WHO w 1998 r. Zmieniono szereg wartości TEF, między innymi dla PCB, oktachlorowanych kongenerów i pentachlorowanych furanów. Dane dotyczące skutków usta-lenia nowych wartości TEF oraz najnowszego występowania zgromadzono w sprawozdaniu naukowym Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) "Wyniki monitorowania poziomów dioksyn w żywności i paszy"(4). Należy zatem dokonać przeglądu progów podejmowania działań z uwzględnieniem nowych wartości TEF.

(6) Doświadczenie pokazało, iż w przypadku przekroczenia progów podejmowania działań w odniesieniu do niektórych środków spożywczych prowadzenie badań nie jest konieczne. W takich przypadkach przekroczenie progu podejmowania działań nie jest związane z konkretnym źródłem zanieczyszczenia, które można ograniczyć lub zlikwidować, lecz z ogólnym zanieczyszczeniem środowiska. Nie ma zatem potrzeby określenia progów podejmowania działań w odniesieniu do tych środków spożywczych.

(7) W tych okolicznościach zalecenie 2006/88/WE należy zastąpić niniejszym zaleceniem,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ZALECENIE:

1. Państwa członkowskie powinny, proporcjonalnie do swojej produkcji, zużycia i konsumpcji paszy i żywności, przeprowadzić wyrywkowe monitorowanie obecności dioksyn, polichlorowanych bifenyli dioksynopodobnych oraz polichlorowanych bifenyli niezaliczanych do grupy dioksyn w paszy i żywności.

2. W przypadkach braku zgodności z przepisami dyrektywy 2002/32/WE i rozporządzenia (WE) nr 1881/2006 oraz w przypadkach wykrycia poziomów dioksyn lub polichlorowanych bifenyli dioksynopodobnych, przekraczających progi podejmowania działań określone w załączniku do niniejszego zalecenia w odniesieniu do żywności oraz w załączniku II do dyrektywy 2002/32/WE w odniesieniu do paszy, państwa członkowskie, we współpracy z podmiotami gospodarczymi:

a) prowadzą badania w celu zidentyfikowania źródła zanieczyszczenia;

b) podejmują działania w celu ograniczenia lub zlikwidowania źródła zanieczyszczenia.

3. Państwa członkowskie powinny poinformować Komisję i pozostałe państwa członkowskie o swoich ustaleniach, wynikach badań oraz działaniach podjętych w celu ograniczenia lub zlikwidowania źródła zakażenia.

Zalecenie 2006/88/WE niniejszym traci moc z dniem 1 stycznia 2012 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 sierpnia 2011 r.

W imieniu Komisji
John DALLI
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 140 z 30.5.2002, s. 10.

(2) Dz.U. L 364 z 20.12.2006, s. 5.

(3) Dz.U. L 42 z 14.2.2006, s. 26.

(4)EFSA Journal 2010; 8(3):1385, http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/doc/1385.pdf

ZAŁĄCZNIK 

Dioksyny (suma polichlorowanych dibenzo-para-dioksyn (PCDD) i polichlorowanych dibeznofuranów (PCDF), wyrażona jako równoważnik toksyczności Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przy zastosowaniu współczynników toksycz-ności WHO (WHO-TEF)), oraz polichlorowane bifenyle dioksynopodobne, wyrażone jako równoważnik toksyczności WHO, przy zastosowaniu WHO-TEF). WHO-TEF dla oceny zagrożenia dla ludzi, na podstawie konkluzji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - spotkanie ekspertów Międzynarodowego Programu Bezpieczeństwa Chemicznego (IPCS), które odbyło się w Genewie w czerwcu 2005 r. (Martin van den Berg et al., Ponowna ocena współczynników toksyczności dla ludzi i ssaków w odniesieniu do dioksyn i związków dioksynopodobnych, przeprowadzona w 2005 r. przez Światową Organizację Zdrowia. Toxicological Sciences 93(2), 223-241 (2006))
Żywność Próg podejmowania działań dla dioksyn i furanów (TEF-WHO)(1) Próg podejmowania działań dla polichlorowanych bifenyli dioksynopodobnych (TEF-WHO)(1)
Mięso i produkty mięsne (z wyłączeniem jadalnych podrobów)(2) następujących zwierząt:
- bydło i owce 1,75 pg/g tłuszczu(3) 1,75 pg/g tłuszczu(3)
- drób 1,25 pg/g tłuszczu(3) 0,75 pg/g tłuszczu(3)
- świnie 0,75 pg/g tłuszczu(3) 0,5 pg/g tłuszczu(3)
Tłuszcze mieszane 1,00 pg/g tłuszczu(3) 0,75 pg/g tłuszczu(3)
Mięso ryb utrzymywanych w gospodarstwie rybackim i produkty akwakultury 1,5 pg/g świeżej masy 2,5 pg/g świeżej masy
Surowe mleko(2) i produkty mleczne(2), w tym masło 1,75 pg/g tłuszczu(3) 2,0 pg/g tłuszczu(3)
Jaja kurze i produkty jajeczne(2) 1,75 pg/g tłuszczu(3) 1,75 pg/g tłuszczu(3)
Owoce, warzywa i zboża 0,3 pg/g produktu 0,1 pg/g produktu
(1) Górne granice stężeń: górne granice stężeń są obliczone przy założeniu, że wszystkie wartości różnych kongenerów poniżej granicy oznaczalności są równe granicy oznaczalności.

(2) Środki spożywcze wymienione w tej kategorii są określone w rozporządzeniu (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiającym szczególne zasady higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego (Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 55).

(3) Wymienione progi podejmowania działań nie mają zastosowania do żywności zawierającej < 2 % tłuszczu.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024