Decyzja 2011/339/UE w sprawie ustalenia stanowiska, jakie ma zająć Unia Europejska w ramach Komitetu ds. Pomocy Żywnościowej w odniesieniu do przedłużenia obowiązywania Konwencji o pomocy żywnościowej z 1999 r.

DECYZJA RADY
z dnia 27 maja 2011 r.
w sprawie ustalenia stanowiska, jakie ma zająć Unia Europejska w ramach Komitetu ds. Pomocy Żywnościowej w odniesieniu do przedłużenia obowiązywania Konwencji o pomocy żywnościowej z 1999 r.

(2011/339/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 15 czerwca 2011 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 214 ust. 4 w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wspólnota Europejska zawarła Konwencję o pomocy żywnościowej z 1999 r. w drodze decyzji Rady 2000/421/WE(1). Obowiązywanie Konwencji o pomocy żywnościowej zostało przedłużone różnymi decyzjami Komitetu ds. Pomocy Żywnościowej.

(2) Obecna Konwencja o pomocy żywnościowej wygasa w dniu 30 czerwca 2011 r., a kwestia przedłużenia jej obowiązywania zostanie rozpatrzona na sesji Komitetu ds. Pomocy Żywnościowej w czerwcu 2011 r.

(3) Zgodnie z art. XXV lit. b) Konwencji o pomocy żywnościowej przedłużenie jej obowiązywania jest uzależnione od tego, czy Konwencja o handlu zbożem z 1995 r. pozostanie w mocy w tym samym przedłużonym okresie obowiązywania. Konwencja o handlu zbożem pozostanie w mocy do dnia 30 czerwca 2011 r. i Unia, w drodze decyzji Rady 2011/224/UE(2), zajęła w ramach Międzynarodowej Rady Zbożowej stanowisko popierające przedłużenie obowiązywania wspomnianej konwencji. Decyzja dotycząca tego przedłużenia powinna zostać podjęta przez Międzynarodową Radę Zbożową w dniu 6 czerwca 2011 r.

(4) Podczas 103. sesji, w dniu 14 grudnia 2010 r., członkowie Komitetu ds. Pomocy Żywnościowej postanowili wrócić do kwestii przedłużenia obowiązywania Konwencji o pomocy żywnościowej bliżej daty jej wygaśnięcia. Unia zajęła stanowisko, zgodnie z którym będzie ona dążyła do podjęcia w czerwcu 2011 r. decyzji co do przyszłości Konwencji o pomocy żywnościowej i zgodnie z którym formalne renegocjacje powinny rozpocząć się bezzwłocznie bez uszczerbku dla formalnego stanowiska, które zostanie przedstawione w czerwcu 2011 r.

(5) Członkowie Komitetu ds. Pomocy Żywnościowej zgodzili się co do rozpoczęcia procesu formalnych renegocjacji w sprawie Konwencji o pomocy żywnościowej w ramach szeregu sesji negocjacyjnych.

(6) Unia zmierza do tego, aby członkowie Komitetu ds. Pomocy Żywnościowej zakończyli renegocjacje w sprawie Konwencji o pomocy żywnościowej i osiągnęli porozumienie co do tekstu nowej konwencji o pomocy żywnościowej przed sesją Komitetu ds. Pomocy Żywnościowej mającą się odbyć w czerwcu 2011 r.

(7) Unia musi przygotować wspólne stanowisko w kontekście sesji Komitetu ds. Pomocy Żywnościowej, która odbędzie się w czerwcu 2011 r. w Londynie, dla dwóch możliwych scenariuszy, które są następujące:

a) renegocjacje w sprawie Konwencji o pomocy żywnościowej prowadzone przez członków Komitetu ds. Pomocy Żywnościowej będą znajdować się w fazie końcowej przed sesją Komitetu ds. Pomocy Żywnościowej w czerwcu 2011 r., w którym to przypadku przedłużenie obowiązywania Konwencji o pomocy żywnościowej o kolejny rok będzie najbardziej stosownym wyjściem, aby uniknąć przerwy pomiędzy obowiązywaniem obecnej Konwencji o pomocy żywnościowej a wejściem w życie nowej konwencji; albo

b) renegocjacje w sprawie Konwencji o pomocy żywnościowej nie będą znajdować się w fazie końcowej przed sesją Komitetu ds. Pomocy Żywnościowej w czerwcu 2011 r., w którym to przypadku przedłużenie obowiązywania Konwencji o pomocy żywnościowej o kolejny rok nie będzie odpowiednie i Komisja w imieniu Unii i jej państw członkowskich powinna wyrazić formalny sprzeciw - zgodnie z pkt 13 regulaminu wewnętrznego na mocy Konwencji o pomocy żywnościowej z 1999 r. - wobec osiągnięcia w ramach Komitetu ds. Pomocy Żywnościowej konsensusu na rzecz przedłużenia obowiązywania Konwencji o pomocy żywnościowej.

(8) To, czy renegocjacje w sprawie Konwencji o pomocy żywnościowej znalazły się w fazie końcowej czy nie, powinno zostać ocenione przed sesją Komitetu ds. Pomocy Żywnościowej w czerwcu 2011 r. przez Grupę Roboczą Rady ds. Pomocy Humanitarnej i Żywnościowej (COHAFA), która w ramach negocjacji w sprawie Konwencji o pomocy żywnościowej pełni rolę komitetu, o którym mowy w art. 218 ust. 4 Taktatu.

(9) Komisja, reprezentując Unię w Komitecie ds. Pomocy Żywnościowej, powinna zatem zostać upoważniona albo do opowiedzenia się za przedłużeniem obowiązywania Konwencji o pomocy żywnościowej o jeden rok, tj. do dnia 30 czerwca 2012 r., albo do wyrażenia sprzeciwu wobec konsensusu w ramach Komitetu ds. Pomocy Żywnościowej na rzecz takiego przedłużenia,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko Unii w ramach Komitetu ds. Pomocy Żywnościowej jest następujące:

a) głosować na rzecz dalszego przedłużenia obowiązywania Konwencji o pomocy żywnościowej o jeden rok, tj. do dnia 30 czerwca 2012 r., pod warunkiem że renegocjacje w sprawie tej konwencji będą znajdować się w fazie końcowej przed sesją Komitetu ds. Pomocy Żywnościowej w czerwcu 2011 r. oraz pod warunkiem że Konwencja o handlu zbożem z 1995 r. pozostanie w mocy w tym samym przedłużonym okresie obowiązywania; albo

b) wyrazić sprzeciw - zgodnie z pkt 13 regulaminu wewnętrznego na mocy Konwencji o pomocy żywnościowej z 1999 r. - wobec osiągnięcia w ramach Komitetu ds. Pomocy Żywnościowej konsensusu na rzecz przedłużenia obowiązywania Konwencji o pomocy żywnościowej, jeśli renegocjacje w sprawie tej konwencji nie będą znajdować się w fazie końcowej przed sesją Komitetu ds. Pomocy Żywnościowej w czerwcu 2011 r.

Artykuł  2

Niniejszym upoważnia się Komisję do wyrażania powyższego stanowiska w ramach Komitetu ds. Pomocy Żywnościowej.

Sporządzono w Brukseli dnia 27 maja 2011 r.

W imieniu Rady
NYITRAI Zs.
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 163 z 4.7.2000, s. 37.

(2) Dz.U. L 94 z 8.4.2011, s. 28.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2011.156.5

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2011/339/UE w sprawie ustalenia stanowiska, jakie ma zająć Unia Europejska w ramach Komitetu ds. Pomocy Żywnościowej w odniesieniu do przedłużenia obowiązywania Konwencji o pomocy żywnościowej z 1999 r.
Data aktu: 27/05/2011
Data ogłoszenia: 15/06/2011