Decyzja 2011/18/WPZiB w sprawie zmiany decyzji Rady 2010/656/WPZiB przedłużającej obowiązywanie środków ograniczających wobec Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej

DECYZJA RADY 2011/18/WPZiB
z dnia 14 stycznia 2011 r.
w sprawie zmiany decyzji Rady 2010/656/WPZiB przedłużającej obowiązywanie środków ograniczających wobec Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej *

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 29 października 2010 r. Rada przyjęła decyzję 2010/656/WPZiB przedłużającą obowiązywanie środków ograniczających wobec Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej(1).

(2) W dniu 13 grudnia 2010 r. Rada podkreśliła, że od wyborów prezydenckich zaplanowanych na dzień 31 października i 28 listopada 2010 r. w dużym stopniu zależy przywrócenie pokoju i stabilności w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej, oraz stwierdziła stanowczo, że wola suwerennie wyrażona przez naród tego państwa musi absolutnie zostać uszanowana.

(3) W dniu 17 grudnia 2010 r. Rada Europejska wezwała wszystkich przywódców w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej - zarówno cywilnych, jak i wojskowych - o poddanie się władzy demokratycznie wybranego prezydenta Alassana Ouattary, o ile dotychczas tego nie uczynili.

(4) W dniu 22 grudnia 2010 r. Rada przyjęła decyzję 2010/801/WPZiB(2) zmieniającą decyzję 2010/656/WPZiB, by nałożyć ograniczenia podróży na te osoby, które spowalniają proces pokoju i pojednania narodowego, a w szczególności na te osoby, które zagrażają prawidłowym wynikom procesu wyborczego.

(5) 1 W dniu 11 stycznia 2011 r. Rada przyjęła decyzję 2011/17/WPZiB(3) w sprawie zmiany decyzji 2010/656/WPZiB, by dopisać kolejne osoby do wykazu osób podlegających ograniczeniom podróży.

(6) Z uwagi na poważny charakter sytuacji w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej, wobec tych osób należy zastosować dodatkowe środki ograniczające.

(7) Ponadto wykaz osób podlegających środkom ograniczającym zamieszczony w załączniku II do decyzji 2010/656/WPZiB powinien zostać zmieniony i należy uaktualnić informacje dotyczące niektórych osób znajdujących się na liście,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji Rady 2010/656/WPZiB wprowadza się następujące zmiany:

1) art. 5 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 5

1. Zamrożone zostają wszystkie środki finansowe i zasoby gospodarcze będące w posiadaniu lub pod kontrolą, bezpośrednio lub pośrednio:

a) osób, o których mowa w załączniku I, wskazanych przez Komitet Sankcji i o których mowa w art. 4 ust. 1 lit. a) lub będące w dyspozycji podmiotów będących w posiadaniu lub pod kontrolą, bezpośrednio lub pośrednio, tych osób lub wszelkich osób działających w ich imieniu lub pod ich kierunkiem, zgodnie ze wskazaniem Komitetu Sankcji;

b) osób lub podmiotów, o których mowa w załączniku II, które nie figurują w wykazie zamieszczonym w załączniku I, a które spowalniają proces pokoju i pojednania narodowego, i które w szczególności zagrażają właściwym wynikom procesu wyborczego, lub będące w dyspozycji podmiotów będących w posiadaniu lub pod kontrolą, bezpośrednio lub pośrednio, tych osób lub wszelkich osób działających w ich imieniu lub pod ich kierunkiem.

2. Żadne środki finansowe, aktywa finansowe ani zasoby gospodarcze nie są udostępniane, bezpośrednio lub pośrednio, osobom lub podmiotom, o których mowa w ust. 1, lub na rzecz tych osób lub podmiotów.

3. Państwa członkowskie mogą dopuścić wyłączenia ze środków, o których mowa w ust. 1 i 2, w odniesieniu do środków finansowych i zasobów gospodarczych, które są:

a) niezbędne do pokrycia podstawowych wydatków, wraz z płatnościami za żywność, czynsz lub kredyt hipoteczny, lekarstwa i leczenie, podatki, składki ubezpieczeniowe i opłaty na rzecz przedsiębiorstw użyteczności publicznej;

b) przeznaczone wyłącznie na pokrycie uzasadnionych kosztów honorariów oraz zwrot wydatków poniesionych w związku ze świadczeniem usług prawniczych;

c) przeznaczone wyłącznie na pokrycie należności lub opłat, zgodnie z przepisami krajowymi, za zwykłe przechowywanie lub utrzymywanie zamrożonych funduszy lub zasobów gospodarczych;

d) konieczne do pokrycia wydatków nadzwyczajnych;

e) przedmiotem zastawu lub orzeczenia sądowego, administracyjnego lub arbitrażowego, w którym to przypadku środki finansowe i zasoby gospodarcze mogą być wykorzystane do zaspokojenia roszczeń, na poczet których zostały zabezpieczone, lub roszczeń uznanych za zasadne w takim orzeczeniu, pod warunkiem, że zastaw ten został ustanowiony lub że orzeczenie zostało wydane przed dniem, w którym osoba, podmiot lub organ zostały wskazane przez Komitet Sankcji lub przez Radę i że odnośny zastaw nie został ustanowione, a orzeczenie nie zostało wydane na rzecz osoby lub podmiotu, o których mowa w niniejszym artykule.

W odniesieniu do osób i podmiotów wymienionych w załączniku I:

- wyłączenia, o których mowa w lit. a), b) i c) akapitu pierwszego niniejszego ustępu, mogą zostać przyjęte przez zainteresowane państwo członkowskie po powiadomieniu Komitetu Sankcji o zamiarze udzielenia zezwolenia na dostęp do takich środków finansowych i zasobów gospodarczych, w stosownych przypadkach i przy braku odmownej decyzji Komitetu Sankcji w terminie dwóch dni roboczych od daty takiego powiadomienia;

- wyłączenie, o którym mowa w lit. d) akapitu pierwszego niniejszego ustępu może zostać przyjęte przez zainteresowane państwo członkowskie po powiadomieniu Komitetu Sankcji i udzieleniu przez niego zgody;

- wyłączenie, o którym mowa w lit. e) akapitu pierwszego niniejszego ustępu może zostać przyjęte przez zainteresowane państwo członkowskie po powiadomieniu Komitetu Sankcji.

4. Ust. 2 nie stosuje się do środków powiększających saldo zamrożonych funduszy, będących:

a) odsetkami lub innymi dochodami z tych rachunków; lub

b) płatnościami należnymi z tytułu umów, porozumień lub zobowiązań, które zostały zawarte lub powstały przed datą objęcia tych rachunków środkami ograniczającymi na mocy wspólnego stanowiska 2004/852/WPZiB lub niniejszej decyzji, pod warunkiem że wszelkie takie odsetki, inne dochody i płatności podlegają nadal ust. 1.";

2) art. 10 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 10

1. Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

2. Niniejsza decyzja podlega przeglądowi, zmianom lub uchyleniu, w stosownych przypadkach, zgodnie z odpowiednimi decyzjami Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.

3. Środki, o których mowa w art. 4 ust. 1 lit. b) i art. 5 ust. 1 lit. b), poddawane są regularnej weryfikacji, co najmniej raz na 12 miesięcy. Środki te przestają mieć zastosowanie do odnośnych osób i podmiotów, jeżeli Rada stwierdzi w trybie określonym w art. 6 ust. 2, że warunki ich stosowania już nie zachodzą.".

Artykuł  2

Załącznik II do decyzji Rady 2010/656/WPZiB zastępuje się załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 14 stycznia 2011 r.
W imieniu Rady
J. MARTONYI
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 285 z 30.10.2010, s. 28.

(2) Dz.U. L 341 z 23.12.2010, s. 45.

(3) Zob. s. 31 niniejszego Dziennika Urzędowego.

ZAŁĄCZNIK 

"ZAŁĄCZNIK II

Wykaz osób i podmiotów, o których mowa w art. 4 ust. 1 lit. b) i art. 5 ust. 1 lit. b)

A. Osoby

Nazwisko (i ewentualnie pseudonimy) Informacje identyfikujące Powody umieszczenia w wykazie
1. Pascal Affi N'Guessan Urodzony 1 stycznia 1953 r. w miejscowości Bouadikro;

nr paszportu:

PD-AE 09DD00013.

Przewodniczący organizacji Front Populaire Ivoirien (FPI) (Ludowy Front Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej): utrudnianie procesu pokojowego i pojednania; publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy.
2. Podpułkownik Nathanaël Ahouman Brouha Urodzony 6 czerwca 1960 r. Dowódca Groupement de Sécurité de la Présidence de la République (GSPR) (Grupa Ochrony Prezydenta Republiki).

Odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.

3. Aké N'Gbo Gilbert Marie Urodzony 8 października 1955 r. w Abidżanie;

nr paszportu:

08 AA 61107 (data ważności: 2 kwietnia 2014 r.)

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska premiera i ministra planowania i rozwoju. Członek nielegalnego rządu Laurenta Gbagbo.
4. Pierre Israël Amessan Brou Dyrektor generalny Radio Télévision Ivoirienne (RTI) (Radio i Telewizja Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej - RWKS): utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy oraz poprzez udział w kampaniach dezinformacyjnych dotyczących wyborów prezydenckich z 2010 r.
5. Frank Anderson Kouassi Przewodniczący Conseil National de la Communication Audiovisuelle (CNCA) (Krajowa Rada Komunikacji Audiowizualnej): utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy oraz poprzez udział w kampaniach dezinformacyjnych dotyczących wyborów prezydenckich z 2010 r.; osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
6. Nadiani Bamba Urodzona 13 czerwca 1974 r.

w Abidżanie;

nr paszportu:

PD - AE 061 FP 04

Dyrektor grupy Cyclone wydającej dziennik "Le Temps": utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy oraz poprzez udział w kampaniach dezinformacyjnych dotyczących wyborów prezydenckich z 2010 r.
7. Kadet Bertin Urodzony ok. 1957 r. w miejscowości Mama. Doradca ds. bezpieczeństwa Laurenta Gbagbo: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania, osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta. Sprzyjający tworzeniu ruchów o charakterze represyjnym i zastraszającym.
8. Generał Dogbo Blé Urodzony 2 lutego 1959 r. w miejscowości Daloa. Dowódca oddziałów Gwardii Republikańskiej. Utrudnianie procesu pokojowego i pojednania; odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
9. Bohoun Bouabré Paul Antoine Urodzony 9 lutego 1957 r. w miejscowości Issia;

nr paszportu:

PD AE 015 FO 02

Były minister stanu, wysoki przedstawiciel

FPI:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania, odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich.

10. Podprefekt Oulaï Delefosse Urodzony 28 października 1968 r. Szef organizacji Union patriotique pour la résistance du Grand Ouest (UPRGO) (Patriotyczna Unia na rzecz Oporu Regionu Zachodniego). utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez odmowę złożenia broni oraz uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
11. Admirał Vagba Faussignau Urodzony 31 grudnia 1954 r. w miejscowości Bobia. Dowódca marynarki RWKS - zastępca szefa sztabu: odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
12. Pastor Gammi Szef organizacji Mouvement ivoirien pour la libération de l'Ouest (MILOCI) (Ruch RWKS na rzecz Wyzwolenia Zachodniej Części RWKS): utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez odmowę złożenia broni oraz uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
13. Laurent Gbagbo Urodzony 31 maja 1945 r. w miejscowości Gagnoa. Uzurpujący sobie prawo do stanowiska prezydenta republiki: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania, odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich.
14. Simone Gbagbo Urodzona 20 czerwca 1949 r. w miejscowości Moossou. Przewodnicząca grupy Front Populaire Ivoirien (FPI) (Ludowy Front RWKS) w Zgromadzeniu Narodowym: Utrudnianie procesu pokojowego i pojednania; publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy.
15. Generał Guiai Bi Poin Urodzony 31 grudnia 1954 r. w miejscowości Gounela. Szef Centre de Commandement des Opérations de Sécurité (CECOS) (Centrum Dowodzenia Operacjami Bezpieczeństwa):

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania; odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.

16. Denis Maho Glofiei Urodzony w miejscowości Val de Marne. Szef organizacji Front de libération du Grand Ouest (FLGO) (Front Wyzwolenia Regionu Zachodniego).

Utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez odmowę złożenia broni oraz uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.

17. Kapitan Anselme Séka Yapo Urodzony 2 maja 1973 r. w miejscowości Adzopé. Osobista ochrona Simone Gbagbo.

Odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.

18. Désiré Tagro Urodzony 27 stycznia 1959 r.

w miejscowości Issia;

nr paszportu:

PD - AE 065FH08.

Sekretarz generalny urzędu prezydenckiego, do którego prawo rości sobie Laurent Gbagbo: członek nielegalnego rządu Laurenta Gbagbo, odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich.

Udział w represjach z użyciem przemocy wobec ruchów ludowych w lutym, listopadzie i grudniu 2010 r.

19. Yao N'Dré Urodzony 29 grudnia 1956 r. Przewodniczący Rady Konstytucyjnej: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania, odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich; osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
20. Yanon Yapo Uzurpujący sobie prawo do stanowiska kanclerza, ministra sprawiedliwości i praw człowieka: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
21. Dogou Alain Urodzony 16 lipca 1964 r.

w miejscowości Aboisso;

nr paszportu:

PD-AE/053FR05 (data ważności: 27 maja 2011 r.)

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra obrony i służby obywatelskiej:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

22. Emile Guiriéoulou Urodzony 1 stycznia 1949 r. w miejscowości Guiglo;

nr paszportu:

PD-AE/008GO03 (data ważności: 14 marca 2013 r.)

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra spraw wewnętrznych: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
23. Charles Désiré Noël Laurent Dallo Urodzony 23 października 1955 r. w miejscowości Gagnoa;

nr paszportu:

08AA19843 (data ważności:

13 października 2013 r.)

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra gospodarki i finansów: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
24. Augustin Kouadio Komoé Urodzony 19 września 1961 r. w miejscowości Kokomian;

nr paszportu:

PD-AE/010GO03 (data ważności: 14 marca 2013 r.)

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra ds. kopalń i energetyki: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
25. Christine Adjobi Nebout (alias Aya Christine Rosalie Adjobi z domu Nebout) Urodzona 24 lipca 1949 r. w miejscowości Grand Bassam;

nr paszportu:

PD-AE/017FY12 (data ważności: 14 grudnia 2011 r.)

Uzurpująca sobie prawo do stanowiska ministra zdrowia i walki z AIDS: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
26. Yapo Atsé Benjamin Urodzony 1 stycznia 1951 r.

w miejscowości Akoupé;

nr paszportu:

PD-AE/089GO04 (data ważności:

1 kwietnia 2013 r.);

PS-AE/057AN06

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra budownictwa i urbanistyki: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
27. Coulibaly Issa Malick Urodzony 19 sierpnia 1953 r.

w miejscowości Korhogo;

nr paszportu:

PD-AE/058GB05 (data ważności:

10 maja 2012 r.)

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra rolnictwa: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
28. Ahoua Don Mello Urodzony 23 czerwca 1958 r. w miejscowości Bongouanou;

nr paszportu:

PD-AE/044GN02 (data ważności: 23 lutego 2013 r.)

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra ds. zaopatrzenia i melioracji, rzecznik rządu: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
29. N'Goua Abi Blaise Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra transportu: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
30. Anne Jacqueline Lohouès Oble Urodzona 7 listopada 1950 r. w miejscowości Dabou;

nr paszportu:

PD-AE/050GU08 (data ważności: 4 sierpnia 2013 r.)

Uzurpująca sobie prawo do stanowiska ministra edukacji narodowej: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
31. Angèle Gnonsoa (alias Zon Sahon) Urodzona 1 stycznia 1940 r.

w miejscowości Taï;

nr paszportu:

PD-AE/040ER05 (data ważności:

28 maja 2012 r.)

Uzurpująca sobie prawo do stanowiska ministra szkolnictwa technicznego: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
32. Koffi Koffi Lazare Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra środowiska, zasobów wodnych i leśnych: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
33. Elisabeth Badjo Djékouri;

Żona

Dagbo Jeannie

Urodzona 24 grudnia 1971 r. w miejscowości Lakota; nr paszportu:

08AA15517 (data ważności: 25 listopada 2013 r.);

PS-AE/040HD12 (data ważności: 1 grudnia 2011 r.)

Uzurpująca sobie prawo do stanowiska ministra ds. służby cywilnej: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
34. Charles Blé Goudé Urodzony 1 stycznia 1972 r. w miejscowości Kpoh;

poprzedni paszport: DD-AE/088OH12

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra ds. młodzieży, kształcenia zawodowego i zatrudnienia, przewodniczący organizacji Congrès Panafricain des Jeunes et des Patriotes (COJEP) (Panafrykański Kongresu Młodzieży i Patriotów): utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo. Uwaga: Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na niego sankcje już w 2005 r.
35. Philippe Attey Urodzony 10 października 1951 r. w miejscowości Agboville;

poprzedni paszport: AE/32AH06

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra przemysłu i rozwoju sektora prywatnego:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

36. Danièle Boni Claverie (obywatelka Francji i Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej) Uzurpująca sobie prawo do stanowiska ministra ds. kobiet, rodziny i dzieci: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
37. Ettien Amoikon Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra technik informacyjno-komunikacyjnych:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

38. Ouattara Gnonzié Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra łączności:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

39. Alphonse Voho Sahi Urodzony 15 czerwca 1958 r. w miejscowości Gueyede;

nr paszportu:

PD-AE/066FP04 (data ważności: 1 kwietnia 2011 r.)

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra kultury:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

40. Kata Kéké (alias Keke Joseph Kata) Urodzony 1 stycznia 1951 r. w miejscowości Daloa;

nr paszportu:

PD-AE/086FO02 (data ważności: 27 lutego 2011 r.)

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra ds. badań naukowych: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
41. Franck Guéi Urodzony 20 lutego 1967 r.;

nr paszportu:

PD-AE/082GL12 (data ważności: 22 grudnia 2012 r.)

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra sportu:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

42. Touré Amara Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra handlu:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

43. Kouamé Sécré Richard Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra ds. turystyki i rzemiosła: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
44. Anne Gnahouret Tatret Uzurpująca sobie prawo do stanowiska ministra ds. solidarności, odbudowy i spójności społecznej:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

45. Nyamien Messou Urodzony 20 czerwca 1954 r. w miejscowości Bongouanou;

poprzedni paszport:

PD-AE/056FE05 (data ważności: 29 maja 2010 r.)

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra pracy:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

46. Koné Katina Justin Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra wyznaczonego ds. budżetu:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

47. N'Guessan Yao Thomas Uzurpujący sobie prawo do stanowiska ministra wyznaczonego przy ministrze edukacji narodowej i odpowiadającego za szkolnictwo wyższe:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

48. Lago Daléba Loan Odette Urodzona 1 stycznia 1955 r.

w miejscowości Floleu;

nr paszportu:

\08AA68945 (data ważności:

29 kwietnia 2014 r.)

Uzurpująca sobie prawo do stanowiska sekretarza stanu odpowiadającego za kwestie szkolne i studenckie:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

49. Georges Armand Alexis Ouégnin Urodzony 27 sierpnia 1953 r.

w miejscowości Bouaké;

nr paszportu:

08AA59267 (data ważności:

24 marca 2014 r.)

Uzurpujący sobie prawo do stanowiska sekretarza stanu odpowiadającego za kwestie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
50. Dogo Djéréké Raphaël Uzurpujący sobie prawo do stanowiska sekretarza stanu odpowiadającego za kwestie dotyczące niepełnosprawnych: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.
51. Dosso Charles Radel Durando Uzurpujący sobie prawo do stanowiska sekretarza stanu odpowiadającego za kwestie dotyczące ofiar wojny:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania oraz odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich poprzez udział w nielegalnym rządzie Laurenta Gbagbo.

52. Timothée Ahoua N'Guetta Urodzony 25 kwietnia 1931 r.

w miejscowości Aboisso;

nr paszportu:

PD-AE/084FK10 (data ważności:

20 października 2013 r.)

Członek Rady Konstytucyjnej: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania,

odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich; osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.

53. Jacques André Daligou Monoko Członek Rady Konstytucyjnej:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania, odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich; osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.

54. Bruno Walé Ekpo Członek Rady Konstytucyjnej:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania, odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich; osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.

55. Félix Tano Kouakou Urodzony 12 marca 1959 r.

w miejscowości Ouelle;

nr paszportu:

PD-AE/091FD05 (data ważności:

13 maja 2010 r.)

Członek Rady Konstytucyjnej:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania, odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich; osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.

56. Hortense Kouassi Angoran Członkini Rady Konstytucyjnej: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania, odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich; osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
57. Joséphine Suzanne Touré Urodzona 28 lutego 1972 r.

w Abidżanie;

nr paszportu:

PD-AE/032GL12 (data ważności: 7 grudnia 2012 r.);

08AA62264 (data ważności: 6 kwietnia 2014 r.)

Członkini Rady Konstytucyjnej: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania, odmowa uznania wyniku wyborów prezydenckich; osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
58. Konaté Navigué Urodzony 4 marca 1974 r.

w miejscowości Tindara;

nr paszportu:

PD-AE/076FE06 (data ważności: 5 czerwca 2010 r.)

Przewodniczący frakcji młodych we Front Populaire Ivoirien (FPI) (Ludowy Front Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej): publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy.
59. Patrice Baï Doradca ds. bezpieczeństwa byłego prezydenta Laurenta Gbagbo: koordynuje akcje zastraszania przeciwników; osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
60. Marcel Gossio Urodzony 18 lutego 1951 r.

w miejscowości Adjamé;

nr paszportu:

08AA14345 (data ważności: 6 października 2013 r.)

Dyrektor generalny Autonomicznego Portu w Abidżanie: osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta; uczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
61. Alphonse Mangly (alias Mangley) Urodzony 1 stycznia 1958 r. w miejscowości Danané;

nr paszportu:

04LE57580 (data ważności: 16 czerwca 2011 r.);

PS-AE/077HK08 (data ważności: 3 sierpnia 2012 r.);

PD-AE/065GK11 (data ważności: 15 listopada 2012 r.)

PD-AE/065GK11 (data ważności: 15 listopada 2012 r.)

Dyrektor generalny ds. ceł: osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta;

uczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.

62. Marc Gnatoa Szef FSCO (Front de sécurisation du Centre-Ouest - Front Bezpieczeństwa Środkowego Zachodu): uczestniczył w akcjach o charakterze represyjnym. Utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez odmowę złożenia broni oraz uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
63. Moussa Touré Zéguen Urodzony 9 września 1944 r.; poprzedni paszport: AE/46CR05 Sekretarz generalny GPP (Groupement des Patriotes pour la Paix - Ugrupowanie Patriotów na rzecz Pokoju):

odpowiada za oddziały milicji. Uczestniczył w represjach po drugiej turze wyborów prezydenckich. Utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez odmowę złożenia broni oraz uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.

64. Bro Grébé Geneviève z domu Yobou Urodzona 13 marca 1953 r. w miejscowości Grand Alepé;

nr paszportu:

PD-AE/072ER06 (data ważności: 6 juin 2012 r.)

Przewodnicząca organizacji Femmes patriotiques de Côte d'Ivoire (Patriotki Wybrzeża Kości Słoniowej):

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy.

65. Lorougnon Souhonon Marie Odette z domu Gnabri Sekretarz krajowy frakcji kobiet we Front Populaire Ivoirien (FPI) (Ludowy Front Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej): utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy.
66. Felix Nanihio Sekretarz generalny CNCA (Conseil National de la Communication Audiovisuelle - Krajowa Rada Komunikacji Audiowizualnej): utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy oraz poprzez udział w kampaniach dezinformacyjnych dotyczących wyborów prezydenckich z 2010 r.; osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
67. Stéphane Kipré Dyrektor wydawniczy dziennika Le Quotidien d'Abidjan: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy oraz poprzez udział w kampaniach dezinformacyjnych dotyczących wyborów prezydenckich z 2010 r.
68. Lahoua Souanga Etienne (alias César Etou) Dyrektor wydawniczy i redaktor naczelny dziennika Notre Voie:

utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy oraz poprzez udział w kampaniach dezinformacyjnych dotyczących wyborów prezydenckich z 2010 r.

69. Jean Baptiste Akrou Urodzony 1 stycznia 1956 r. w Jamusukrze;

nr paszportu:

08AA15000

(data ważności: 5 października 2013 r.)

Dyrektor generalny dziennika Fraternité Matin: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy oraz poprzez udział w kampaniach dezinformacyjnych dotyczących wyborów prezydenckich z 2010 r.
70. Generał broni Philippe Mangou Szef sztabu: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania; odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
71. Generał Affro (żandarmeria) Zastępca naczelnego dowódcy żandarmerii: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania; odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
72. Ottro Laurent Zirignon Urodzony 1 stycznia 1943 r. w miejscowości Gagnoa;

nr paszportu:

08AB47683 (data ważności: 26 stycznia 2015 r.);

PD-AE/062FR06 (data ważności: 1 czerwca 2011 r.);

97LB96734

Przewodniczący Rady Administracyjnej Société Ivoirienne de Raffinage (SIR): osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta; uczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
73. Kassoum Fadika Urodzony 7 czerwca 1962 r.

w miejscowości Man;

nr paszportu:

08AA57836 (data ważności: 1 kwietnia 2014 r.)

Dyrektor PETROCI: osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta; uczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
74. Djédjé Mama Ohoua Simone Urodzona 1 stycznia 1957 r.

w miejscowości Zialegrehoa lub

Gagnoa;

nr paszportu:

08AA23624 (data ważności: 22 października 2013 r.);

PD-AE/006FR05

Dyrektor generalny ds. skarbu: osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta; uczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
75. Kessé Feh Lambert Urodzony 22 listopada 1948 r.

w miejscowości Gbonne;

nr paszportu:

PD-AE/047FP03 (data ważności:

26 marca 2011 r.)

Dyrektor generalny ds. podatków: osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta; uczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
76. Aubert Zohoré Doradca specjalny Laurenta Gbagbo ds. gospodarczych: osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
77. Thierry Legré Członek ruchu młodych patriotów: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania poprzez publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy.
78. Generał broni Kassaraté Edouard Tiapé Naczelny dowódca żandarmerii: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania; odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
79. Starszy pułkownik Babri Gohourou Hilaire Rzecznik sił bezpieczeństwa Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej: utrudnianie procesu pokojowego i pojednania; publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy. Wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
80. Nadinspektor policji Yoro Claude Dyrektor jednostek interwencyjnych Policji Narodowej: odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; Wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
81. Komisarz Loba Gnango Emmanuel Patrick Dowódca brygady walczącej z rozruchami (BAE): odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
82. Kapitan Guei Badia Baza morska - Marynarka Narodowa: odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
83. Porucznik Ourigou Bawa Baza morska - Marynarka Narodowa: odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
84. Komisarz Joachim Robe Gogo Szef operacji w Centre de Commandement des Opérations de Sécurité (CECOS) (Centrum Dowodzenia Operacjami Bezpieczeństwa): odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej; wojskowy odmawiający uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta.
85. Gilbert Anoh N'Guessan Przewodniczący Komitetu Zarządzającego Branżą Kawy i Kakao (Comité de Gestion de la Filière Café et Cacao - CGFCC): osoba odmawiająca uznania zwierzchnictwa demokratycznie wybranego prezydenta; uczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.

B. Podmioty

Nazwa (i ewentualnie inne nazwy) Informacje identyfikujące Powody umieszczenia w wykazie
1. PETROCI (Société Nationale d'Opérations Pétrolières de la Côte d'Ivoire) Abidjan Plateau, Immeuble les Hévéas - 14 boulevard Carde Uczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
2. SIR (Société Ivoirienne de Raffinage) Abidjan Port Bouët, Route de Vridi - Boulevard de Petit Bassam Uczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
3. Port Autonome d'Abidjan (Autonomiczny Port w Abidżanie) Abidjan Vridi, Zone portuaire Uczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
4. Port Autonome de San Pedro (Autonomiczny Port w San Pedro) San Pedro, Zone portuaire Przedstawicielstwo w Abidżanie: Immeuble Ancien Monoprix, face Gare Sud Plateau - 1er Etage côté Rue du Commerce Uczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
5. BNI (Banque Nationale d'Investissement) Abidjan Plateau, Avenue Marchand - Immeuble SCIAM Uczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
6. BFA (Banque pour le Financement de lAgriculture) Abidjan Plateau, Rue Lecoeur -Immeuble Alliance B, 2ème -4ème étage Uczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
7. Versus Bank Abidjan Plateau, Avenue Botreau Roussel - Immeuble CRRAE UMOA, derrière la BCEAO, face à la rue des Banques Uczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
8. CGFCC (Comité de Gestion de la Filière Café et Cacao) Abidjan Plateau - Immeuble CAISTAB, 23ème étage Uczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
9. APROCANCI (l'Association des Producteurs de Caoutchouc Naturel de Côte d'Ivoire) Cocody II Plateau Boulevard Latrille - Sicogi, bloc A Bâtiment D 1er étage Uczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
10. SOGEPE (Société de gestion du patrimoine de l'électricité) Abidjan Plateau, Place de la République - Immeuble EECI, 15ème étage Uczestniczy w finansowaniu nielegalnej administracji Laurenta Gbagbo.
11. RTI (Radiodiffusion Télévision ivoirienne) Cocody Boulevard des Martyrs, 08 - BP 883 - Abidjan 08 - Côte d'Ivoire Publiczne podżeganie do nienawiści i przemocy poprzez udział w kampaniach dezinformacyjnych dotyczących wyborów prezydenckich z 2010 r."
* Niniejsza decyzja została uznana za nieważną ex tunc w zakresie, w jakim dotyczy Nadiany Bamby, zgodnie z wyrokiem Sądu z dnia 8 czerwca 2011 r. w sprawie T-86/11 - Bamba przeciwko Radzie Unii Europejskiej (Dz.U.UE.C.11.219.15/3).
1 Motyw 5 zmieniony przez sprostowanie z dnia 15 czerwca 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.156.12/1).

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2011.11.36

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2011/18/WPZiB w sprawie zmiany decyzji Rady 2010/656/WPZiB przedłużającej obowiązywanie środków ograniczających wobec Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej
Data aktu: 14/01/2011
Data ogłoszenia: 15/01/2011
Data wejścia w życie: 14/01/2011