Rozporządzenie wykonawcze 151/2010 kończące częściowy przegląd okresowy środków antydumpingowych stosowanych w przywozie niektórych rodzajów elektrod wolframowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) NR 151/2010
z dnia 22 lutego 2010 r.
kończące częściowy przegląd okresowy środków antydumpingowych stosowanych w przywozie niektórych rodzajów elektrod wolframowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1225/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony przed przywozem produktów po cenach dumpingowych z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej(1) ("rozporządzenie podstawowe"), w szczególności jego art. 11 ust. 3 i art. 9 ust. 1,

uwzględniając wniosek przedstawiony przez Komisję Europejską po konsultacji z Komitetem Doradczym,

a także mając na uwadze, co następuje:

1. PROCEDURA

1.1. Obowiązujące środki

(1) Rozporządzeniem (WE) nr 260/2007(2) Rada nałożyła ostateczne cło antydumpingowe na przywóz niektórych rodzajów elektrod wolframowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej. W przypadku trzech przedsiębiorstw objętych indywidualnymi stawkami celnymi stawki te wynoszą od 17 % do 38,8 %. Cło rezydualne wynosi 63,5 %.

1.2. Wniosek o dokonanie przeglądu

(2) W maju 2008 r. Komisja otrzymała od jednego z producentów eksportujących niektóre rodzaje elektrod wolframowych pochodzące z Chińskiej Republiki Ludowej wniosek o przeprowadzenie częściowego przeglądu okresowego na podstawie art. 11 ust. 3 rozporządzenia podstawowego.

(3) Wniosek został złożony przez Shandong Weldstone Tungsten Industry Co. Ltd. ("SWT" lub "wnioskodawca").

(4) Wnioskodawca przedstawił dowody prima facie wskazujące, że na podstawie porównania skonstruowanych wartości normalnych z cenami eksportowymi stosowanymi w wywozie do Unii margines dumpingu wydaje się być znacznie niższy niż obecny poziom środka i dalsze stosowanie środka na obecnym poziomie nie jest już konieczne w celu zrównoważenia skutków dumpingu.

1.3. Wszczęcie postępowania

(5) Po konsultacji z Komitetem Doradczym i po ustaleniu, że istnieją wystarczające dowody uzasadniające wszczęcie częściowego przeglądu okresowego, Komisja ogłosiła, w drodze publikacji zawiadomienia ("zawiadomienie o wszczęciu postępowania") w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej(3), wszczęcie częściowego przeglądu okresowego, zgodnie z art. 11 ust. 3 rozporządzenia podstawowego, ograniczonego do zbadania dumpingu w odniesieniu do SWT. "Produkt objęty postępowaniem" to ten sam produkt, którego dotyczy rozporządzenie Rady (WE) nr 260/2007, mianowicie spawalnicze elektrody wolframowe o zawartości wagowej wolframu co najmniej 94 %, inne niż otrzymane przez zwykłe spiekanie, przycięte na długość lub nie, objęte kodami CN ex 8101 99 10 i ex 8515 90 00 i pochodzące z Chińskiej Republiki Ludowej.

(6) Dochodzenie w sprawie dumpingu objęło okres od dnia 1 października 2007 r. do dnia 30 września 2008 r.

(7) Komisja oficjalnie powiadomiła wnioskodawcę, przedstawicieli przemysłu unijnego oraz przedstawicieli kraju wywozu o wszczęciu przeglądu. Zainteresowanym stronom dano możliwość przedstawienia uwag na piśmie oraz zgłoszenia wniosku o przesłuchanie w terminie określonym w zawiadomieniu o wszczęciu postępowania.

2. WYCOFANIE WNIOSKU I ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA

(8) Pismem z dnia 9 listopada 2009 r. skierowanym do Komisji SWT wycofało swój wniosek dotyczący wszczęcia częściowego przeglądu okresowego środków antydumpingowych stosowanych względem przywozu niektórych rodzajów elektrod wolframowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej. W świetle niedawnego kryzysu gospodarczego wnioskodawca ponownie rozważył ekonomiczną żywotność niektórych aspektów swojej działalności.

(9) Przedstawiciele przemysłu unijnego uznali, że powody wycofania wniosku przedstawione przez wnioskodawcę są nieistotne i nie do przyjęcia.

(10) Komisja jednak nie może uznać powodów wycofania wniosku za nieistotne, ponieważ wnioskodawca złożył wniosek już w maju 2008 r., a więc zanim zaczął się kryzys gospodarczy, i wycofał swój wniosek długo po rozpoczęciu się kryzysu, kiedy dochodzenie było jeszcze w toku i nie zostało zakończone.

(11) Rozważono, czy kontynuowanie dochodzenia przeglądowego z urzędu byłoby uzasadnione. Służby Komisji uznały, że zakończenie dochodzenia nie wpłynie na same środki antydumpingowe; nie otrzymano też żadnych istotnych argumentów świadczących o tym, że byłoby to sprzeczne z interesem Unii. Z tych względów dochodzenie przeglądowe powinno zostać zakończone.

(12) Zainteresowane strony zostały poinformowane o zamiarze zakończenia dochodzenia przeglądowego i miały możliwość przedstawienia uwag. Nie otrzymano żadnych uwag dających podstawę do zmiany wniosków wymienionych w motywach 10 i 11.

(13) Komisja stwierdza zatem, że przegląd dotyczący przywozu niektórych rodzajów elektrod wolframowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej powinien zostać zakończony bez zmiany obowiązujących środków antydumpingowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Częściowy przegląd tymczasowy środków antydumpingowych stosowanych w odniesieniu do przywozu niektórych rodzajów elektrod wolframowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej, wszczęty na podstawie art. 11 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1225/2009, zostaje niniejszym zakończony bez zmiany obowiązujących środków antydumpingowych.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 lutego 2010 r.
W imieniu Rady
C. ASHTON
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 343 z 22.12.2009, s. 51.

(2) Dz.U. L 72 z 13.3.2007, s. 1.

(3) Dz.U. C 309 z 4.12.2008, s. 11.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2010.48.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 151/2010 kończące częściowy przegląd okresowy środków antydumpingowych stosowanych w przywozie niektórych rodzajów elektrod wolframowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej
Data aktu: 22/02/2010
Data ogłoszenia: 25/02/2010