Rozporządzenie 1103/2010 ustalające, na mocy dyrektywy 2006/66/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, przepisy dotyczące znakowania baterii i akumulatorów przenośnych wtórnych (ładowalnych) oraz samochodowych informacjami o ich pojemności

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 1103/2010
z dnia 29 listopada 2010 r.
ustalające, na mocy dyrektywy 2006/66/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, przepisy dotyczące znakowania baterii i akumulatorów przenośnych wtórnych (ładowalnych) oraz samochodowych informacjami o ich pojemności
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę 2006/66/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 września 2006 r. w sprawie baterii i akumulatorów oraz zużytych baterii i akumulatorów oraz uchylającą dyrektywę 91/157/EWG(1), w szczególności jej art. 21 ust. 2 i 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zmniejszenie ilości odpadów można uzyskać dzięki wydłużeniu średniego okresu żywotności baterii wtórnych (ładowalnych). Wybór właściwej baterii dla danego urządzenia spowoduje zmniejszenie ilości zużytych baterii i akumulatorów.

(2) Udostępnianie informacji dotyczących pojemności podawanych na etykietach w ramach zharmonizowanych, kontrolowanych i powtarzalnych metod jest niezbędne w celu zapewnienia uczciwej konkurencji i jednolitych parametrów jakości dla producentów.

(3) W dyrektywie 2006/66/WE wprowadzono wymóg, aby wszystkie baterie i akumulatory przenośne i samochodowe zostały oznakowane etykietami podającymi ich pojemność. Celem umieszczenia etykiety podającej pojemność jest zapewnienie użytkownikom końcowym przydatnych, łatwych do zrozumienia i porównywalnych informacji w trakcie zakupu baterii i akumulatorów przenośnych i samochodowych.

(4) Na mocy art. 21 ust. 7 dyrektywy 2006/66/WE istnieje możliwość przyznania wyłączenia spod wymogów znakowania informacjami o pojemności.

(5) Należy przyznać takie wyłączenia dla baterii i akumulatorów, które są sprzedawane jako części urządzeń, oraz dla baterii i akumulatorów, dla których nie przewiduje się wymiany przez użytkowników końcowych ze względów bezpieczeństwa, wydajności, ochrony medycznej lub integralności danych oraz ciągłości zasilania. Do takich baterii użytkownicy końcowi nie mają dostępu, a zatem nie muszą w odniesieniu do nich podejmować decyzji o zakupie.

(6) Zaleca się, aby informacje opierały się na obecnie obowiązujących normach europejskich i międzynarodowych, aby zapewnić rzetelne podstawy naukowe i techniczne poświadczające dokładność informacji przekazywanych użytkownikom końcowym.

(7) Obecne przepisy dotyczące znakowania baterii i akumulatorów przenośnych wtórnych (ładowalnych) oraz samochodowych informacjami o ich pojemności wymagają harmonizacji. Należy również ocenić możliwości potencjalnej harmonizacji przepisów dotyczących znakowania baterii przenośnych pierwotnych (nieładowalnych) informacjami o ich pojemności.

(8) Producenci baterii i akumulatorów potrzebują co najmniej 18 miesięcy na dostosowanie procesów technologicznych do nowych wymogów w zakresie znakowania informacjami o pojemności.

(9) Środki ustanowione na mocy niniejszego rozporządzenia są zgodne z opinią Komitetu ustanowionego na mocy art. 18 dyrektywy 2006/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 kwietnia 2006 r. w sprawie odpadów(2),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zakres stosowania

1.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się do baterii i akumulatorów przenośnych wtórnych (ładowalnych) oraz samochodowych, wprowadzanych po raz pierwszy do obrotu 18 miesięcy po terminie, o którym mowa w art. 5.
2.
Niniejszego rozporządzenia nie stosuje się do baterii i akumulatorów przenośnych wtórnych (ładowalnych) wymienionych w załączniku I.
Artykuł  2

Określanie pojemności

1.
Za pojemność baterii lub akumulatora uznaje się wielkość ładunku elektrycznego dostarczanego przez baterię lub akumulator w określonych warunkach.
2.
Pojemność baterii i akumulatorów przenośnych wtórnych (ładowalnych) określa się na podstawie norm IEC/EN 61951-1, IEC/EN 61951-2, IEC/EN 60622, IEC/EN 61960 oraz IEC/EN 61056-1 zależnie od zastosowanych w nich substancji chemicznych, wymienionych w załączniku II część A.
3.
Pojemność baterii i akumulatorów samochodowych określa się na podstawie norm IEC 60095-1/EN 50342-1 wymienionych w załączniku II część B.
Artykuł  3

Jednostka pojemności

1.
Pojemność baterii i akumulatorów przenośnych wtórnych (ładowalnych) podaje się w "miliamperogodzinach" lub "amperogodzinach", stosując odpowiednio symbole tych jednostek mAh lub Ah.
2.
Pojemność baterii i akumulatorów samochodowych podaje się w "amperogodzinach" (Ah) i "wartości prądu rozruchowego" (A), stosując obydwa symbole tych jednostek.
Artykuł  4

Projekt etykiety podającej pojemność

1.
Baterie i akumulatory przenośne wtórne (ładowalne) opatruje się etykietą zawierającą informacje określone w załączniku III część A. Minimalną wielkość etykiety określa się zgodnie z rodzajem baterii lub akumulatora, określonym w załączniku IV część A.
2.
Wszystkie baterie i akumulatory samochodowe opatruje się etykietą zawierającą informacje określone w załączniku III część B. Minimalną wielkość etykiety określa się zgodnie z rodzajem baterii lub akumulatora, określonym w załączniku IV część B.
Artykuł  5

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 29 listopada 2010 r.
W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 266 z 26.9.2006, s. 1.

(2) Dz.U. L 114 z 27.4.2006, s. 9.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Wyłączenia spod wymogów dotyczących znakowania informacjami o pojemności

1. Baterie i akumulatory przenośne wtórne (ładowalne) wmontowane do urządzeń lub przeznaczone do wmontowania do urządzeń przed dostarczeniem do użytkowników końcowych i nieprzeznaczone do usuwania na mocy art. 11 dyrektywy 2006/66/WE zostają wyłączone spod zakresu stosowania niniejszego rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIK  II

Pomiary pojemności baterii i akumulatorów przenośnych wtórnych (ładowalnych) oraz samochodowych

Część A. Baterie i akumulatory przenośne wtórne (ładowalne)

1. Pojemność znamionową baterii i akumulatorów przenośnych wtórnych niklowo-kadmowych mierzy się zgodnie z normami IEC/EN 61951-1 oraz IEC/EN 60622.

2. Pojemność znamionową baterii i akumulatorów przenośnych wtórnych wodorkowo-niklowych mierzy się zgodnie z normą IEC/EN 61951-2.

3. Pojemność znamionową baterii i akumulatorów przenośnych wtórnych litowych mierzy się zgodnie z normą IEC/EN 61960.

4. Pojemność znamionową baterii i akumulatorów przenośnych wtórnych ołowiowo-kwasowych mierzy się zgodnie z normą IEC/EN 61056-1.

Część B. Baterie i akumulatory samochodowe

1. Pojemność znamionową i zdolność rozruchu baterii i akumulatorów samochodowych (ołowiowo-kwasowych rozruchowych) mierzy się zgodnie z normą IEC 60095-1/EN 50342-1.

ZAŁĄCZNIK  III

Informacje przedstawiane na etykietach podających pojemność

Część A. Baterie i akumulatory przenośne wtórne (ładowalne)

Etykieta podająca pojemność dla baterii i akumulatorów przenośnych wtórnych (ładowalnych) zawiera następujące informacje:

1) dla baterii i akumulatorów przenośnych wtórnych niklowo-kadmowych (NiCd), wodorkowo-niklowych (Ni-MH) i litowych pojemność znamionowa określona odpowiednio w normach IEC/EN 61951-1, IEC/EN 60622, IEC/EN 61951-2 oraz IEC/EN 61960:

a) wyrażona w liczbach całkowitych, w przypadku gdy pojemność podaje się w "mAh", z wyjątkiem baterii i akumulatorów przenośnych wtórnych (ładowalnych) przeznaczonych do stosowania w elektronarzędziach;

b) wyrażona w ułamkach dziesiętnych z dokładnością do jednego miejsca po przecinku, w przypadku gdy pojemność podaje się w "Ah", oraz w liczbach całkowitych, w przypadku gdy pojemność podaje się w "mAh", dla wszystkich baterii i akumulatorów przenośnych wtórnych (ładowalnych) przeznaczonych do stosowania w elektronarzędziach;

c) z dokładnością zgodną z wymogami odpowiednich norm IEC/EN 61951-1, IEC/EN 61951-2, IEC/EN 60622 oraz IEC/EN 61960;

2) dla baterii i akumulatorów przenośnych wtórnych ołowiowo-kwasowych minimalna wartość pojemności znamionowej w próbie określonej w normie IEC/EN 61056-1:

a) wyrażona w ułamkach dziesiętnych z dokładnością do jednego miejsca po przecinku, w przypadku gdy pojemność podaje się w "Ah", z wyjątkiem baterii i akumulatorów przenośnych wtórnych (ładowalnych) przeznaczonych do stosowania w elektronarzędziach; oraz

b) z dokładnością zgodną z wymogami normy IEC/EN 61056-1.

Część B. Baterie i akumulatory samochodowe

Etykieta podająca pojemność baterii i akumulatorów samochodowych zawiera następujące informacje:

1) pojemność znamionową i zdolność rozruchu określone w normie IEC 60095-1/EN 50342-1;

2) wartość pojemności znamionowej i prądu rozruchowego wyrażone w liczbach całkowitych z dokładnością wynoszącą ± 10 % wartości nominalnej.

ZAŁĄCZNIK  IV

Minimalna wielkość i położenie etykiety podającej pojemność

Część A. Baterie i akumulatory przenośne wtórne (ładowalne)

Etykiety podające pojemność baterii i akumulatorów przenośnych wtórnych (ładowalnych) spełniają następujące wymogi:

1. Dla pojedynczych baterii i akumulatorów, z wyjątkiem ogniw guzikowych i baterii zasilania rezerwowego pamięci:

a) na baterii i akumulatorze: etykieta ma minimalne wymiary 1,0 × 5,0 mm (W × D)(1);

b) na opakowaniu (z przodu) baterii i akumulatorów: etykieta ma minimalne wymiary 5,0 × 12,0 mm (W × D);

c) etykietę umieszcza się na opakowaniu (z przodu) oraz na bateriach i akumulatorach wewnątrz opakowania;

d) dla baterii i akumulatorów sprzedawanych bez opakowania, etykietę umieszcza się na baterii i akumulatorze.

2. Dla zestawów baterii:

a) dla zestawów baterii, których największy bok ma powierzchnię mniejszą niż 70 cm2, etykieta ma minimalne wymiary 1,0 × 5,0 mm (W × D);

b) dla zestawów baterii, których największy bok ma powierzchnię co najmniej 70 cm2, etykieta ma minimalne wymiary 2,0 × 5,0 mm (W × D);

c) etykietę umieszcza się jedynie na zewnętrznej obudowie zespołu ogniw, a nie na poszczególnych ogniwach umieszczonych w obudowie.

3. W przypadku gdy wielkość baterii, akumulatora lub zestawu baterii uniemożliwia umieszczenie etykiety o minimalnej wielkości, pojemność podaje się na opakowaniu przy pomocy etykiety o minimalnych wymiarach 5,0 × 12,0 mm (W × D). W takiej sytuacji i w przypadku, gdy bateria, akumulator lub zestaw baterii nie ma własnego opakowania, pojemność podaje się na opakowaniu urządzenia, z którym sprzedaje się baterie, akumulatory lub zestawy baterii.

4. Dla ogniw guzikowych i baterii zasilania rezerwowego pamięci:

a) na opakowaniu (z przodu): etykieta ma minimalne wymiary 5,0 × 12,0 mm (W × D);

b) etykietę umieszcza się na przodzie opakowania.

Część B. Baterie i akumulatory samochodowe

Etykiety podające pojemność baterii i akumulatorów samochodowych spełniają następujące wymogi:

a) etykieta zajmuje co najmniej 3 % powierzchni największego boku baterii samochodowej lub akumulatora samochodowego, przy czym jej maksymalne wymiary wynoszą 20 × 150 mm (W × D);

b) etykietę umieszcza się bezpośrednio na baterii lub akumulatorze, na jednym z boków baterii lub akumulatora z wyjątkiem spodu.

______

(1) Wysokość (W), długość (D).

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2010.313.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1103/2010 ustalające, na mocy dyrektywy 2006/66/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, przepisy dotyczące znakowania baterii i akumulatorów przenośnych wtórnych (ładowalnych) oraz samochodowych informacjami o ich pojemności
Data aktu: 29/11/2010
Data ogłoszenia: 30/11/2010
Data wejścia w życie: 30/11/2010