Decyzja 2010/472/UE w sprawie przywozu do Unii nasienia, komórek jajowych i zarodków owiec i kóz

DECYZJA KOMISJI
z dnia 26 sierpnia 2010 r.
w sprawie przywozu do Unii nasienia, komórek jajowych i zarodków owiec i kóz

(notyfikowana jako dokument nr C(2010) 5780)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2010/472/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 31 sierpnia 2010 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 92/65/EWG z dnia 13 lipca 1992 r. ustanawiającą wymagania dotyczące zdrowia zwierząt regulujące handel i przywóz do Wspólnoty zwierząt, nasienia, komórek jajowych i zarodków nieobjętych wymaganiami dotyczącymi zdrowia zwierząt ustanowionymi w szczegółowych zasadach Wspólnoty określonych w załączniku A pkt I do dyrektywy 90/425/EWG 1 , w szczególności jej art. 17 ust. 2 lit. b), art. 17 ust. 3, art. 18 ust. 1 tiret pierwsze oraz zdanie wprowadzające i lit. b) jej art. 19,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa 92/65/EWG ustanawia warunki dotyczące zdrowia zwierząt, regulujące przywóz do Unii nasienia, komórek jajowych i zarodków owiec i kóz ("towary"). Zgodnie z tymi przepisami do Unii mogą być przywożone tylko towary, które pochodzą z państwa trzeciego wymienionego w wykazie państw trzecich sporządzonym zgodnie z tą dyrektywą, oraz są opatrzone świadectwem zdrowia odpowiadającym wzorowi ustalonemu zgodnie z tą dyrektywą. Świadectwo zdrowia musi poświadczać, że towary pochodzą z zatwierdzonych centrów pozyskiwania i przechowywania lub zespołów pozyskiwania i produkcji oferujących gwarancje co najmniej równoważne z określonymi w rozdziale I załącznika D do tej dyrektywy.

(2) Decyzja Komisji 2008/635/WE z dnia 22 lipca 2008 r. w sprawie przywozu do Wspólnoty nasienia, komórek jajowych i zarodków owiec i kóz w odniesieniu do wykazów państw trzecich i punktów pobierania nasienia oraz zespołów pobierania zarodków i wymagań dotyczących wydawania świadectw 2  obecnie ustanawia wykaz państw trzecich z których państwa członkowskie zezwalają na przywóz towarów.

(3) W dyrektywie 92/65/EWG zmienionej dyrektywą Rady 2008/73/WE 3  wprowadzono uproszczoną procedurę dotyczącą sporządzania wykazu centrów pozyskiwania i przechowywania nasienia oraz zespołów pozyskiwania i produkcji zarodków w państwach trzecich, zatwierdzonych do przywozu towarów do Unii.

(4) W załączniku D do dyrektywy 92/65/EWG, zmienionym rozporządzeniem Komisji (UE) nr 176/2010 4 , określono ponadto niektóre nowe wymogi dotyczące towarów, obowiązujące od dnia 1 września 2010 r. Wprowadzono zasady dotyczące centrów przechowywania nasienia oraz szczegółowe warunki ich zatwierdzania i nadzoru nad nimi. Ustalono także szczegółowe warunki zatwierdzania i nadzoru w odniesieniu do zespołów pozyskiwania i produkcji zarodków, pozyskiwania i przetwarzania zarodków uzyskiwanych metodą in vivo, produkcji i przetwarzania zarodków uzyskanych w drodze zapłodnienia in vitro oraz zarodków poddanych mikromanipulacji. Zmieniono również warunki mające zastosowanie do zwierząt dawców nasienia, komórek jajowych i zarodków owiec i kóz.

(5) Należy zatem określić nowe wzory świadectw zdrowia w odniesieniu do przywozu towarów do Unii z uwzględnieniem zmian w dyrektywie 92/65/EWG wprowadzonych dyrektywą 2008/73/WE oraz rozporządzeniem (UE) nr 176/2010.

(6) Ponadto uznaje się za właściwe, aby przesyłkom towarów przywożonych do Unii ze Szwajcarii towarzyszyły świadectwa zdrowia sporządzane zgodnie z wzorami stosowanymi w wewnątrzunijnym handlu nasieniem, komórkami jajowymi i zarodkami określonymi w decyzji Komisji 2010/470/UE z dnia 26 sierpnia 2010 r. ustanawiającej wzory świadectw zdrowia w wewnątrzunijnym handlu nasieniem, komórkami jajowymi i zarodkami koni, owiec i kóz, a także komórkami jajowymi i zarodkami świń 5 , z uwzględnieniem dostosowań określonych w dodatku 2 rozdział IX lit. B pkt 7 załącznika 11 do Umowy między Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską dotyczącej handlu produktami rolnymi, zatwierdzonej decyzją 2002/309/WE, Euratom Rady i -w odniesieniu do umowy w sprawie współpracy naukowej i technologicznej - Komisji z dnia 4 kwietnia 2002 r. w sprawie zawarcia siedmiu umów z Konfederacją Szwajcarską 6 .

(7) Przy stosowaniu niniejszej decyzji należy uwzględnić szczególne wymogi dotyczące świadectw i wzory poświadczeń zdrowia, które mogą zostać określone zgodnie z umową między Wspólnotą Europejską a rządem Kanady o środkach sanitarnych dla ochrony zdrowia ludzi i zwierząt w związku z handlem żywymi zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego 7 , zatwierdzoną decyzją Rady 1999/201/WE 8 .

(8) Przy stosowaniu niniejszej decyzji należy również uwzględnić szczególne wymogi dotyczące świadectw i wzory poświadczeń zdrowia, które mogą zostać określone zgodnie z umową między Wspólnotą Europejską a Nową Zelandią w sprawie środków sanitarnych stosowanych w handlu żywymi zwierzętami i produktami zwierzęcymi 9 , zatwierdzoną decyzją Rady 97/132/WE 10 .

(9) W celu zachowania jasności i spójności prawodawstwa Unii należy uchylić decyzję 2008/635/WE i zastąpić ją niniejszą decyzją.

(10) Aby uniknąć wszelkich zakłóceń handlu, należy zezwolić, pod pewnymi warunkami, na stosowanie w okresie przejściowym świadectw zdrowia wystawionych zgodnie z decyzją 2008/635/WE.

(11) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przedmiot

W niniejszej decyzji ustanawia się wykaz państw trzecich lub części terytoriów państw trzecich z których państwa członkowskie zezwalają na przywóz do Unii przesyłek nasienia, komórek jajowych i zarodków owiec i kóz.

Ustanawia się w niej również wymogi dotyczące świadectw, które mają być stosowane przy przywozie tych towarów do Unii.

Artykuł  2

Przywóz nasienia

Państwa członkowskie zezwalają na przywóz przesyłek nasienia owiec i kóz pod warunkiem, że spełniają one następujące warunki:

a)
pochodzą z państw trzecich lub ich części wymienionych w załączniku I;
b)
pochodzą z zatwierdzonego centrum pozyskiwania lub przechowywania nasienia wymienionego w wykazie zgodnie z art. 17 ust. 3 lit. b) dyrektywy 92/65/EWG;
c)
są zaopatrzone w świadectwo zdrowia sporządzone zgodnie z wymienionymi poniżej wzorami świadectw zdrowia określonymi w załączniku II część 2 i wypełnione zgodnie z notami wyjaśniającymi zamieszczonymi w części 1 tego załącznika:
(i)
wzór 1 określony w sekcji A, przeznaczony dla przesyłek nasienia wysłanego z zatwierdzonego centrum pozyskiwania nasienia, z którego to nasienie pochodzi;
(ii)
wzór 2 określony w sekcji B, przeznaczony dla przesyłek nasienia wysłanego z zatwierdzonego centrum przechowywania nasienia.

W przypadku gdy w umowach dwustronnych między Unią Europejską a państwami trzecimi określono szczególne wymogi dotyczące świadectw, stosuje się te wymogi.

d)
spełniają wymogi określone w świadectwach zdrowia, o których mowa w lit. c).
Artykuł  3

Przywóz komórek jajowych i zarodków

Państwa członkowskie zezwalają na przywóz przesyłek komórek jajowych i zarodków owiec i kóz pod warunkiem, że spełniają one następujące warunki:

a)
pochodzą z państw trzecich lub ich części wymienionych w załączniku III;
b)
pochodzą z zatwierdzonego zespołu pozyskiwania lub produkcji zarodków wymienionego w wykazie zgodnie z art. 17 ust. 3 lit. b) dyrektywy 92/65/EWG;
c)
są zaopatrzone w świadectwo zdrowia sporządzone zgodnie z wzorem określonym w załączniku IV część 2 i wypełnione zgodnie z notami wyjaśniającymi zamieszczonymi w części 1 tego załącznika.

W przypadku gdy w umowach dwustronnych między Unią Europejską a państwami trzecimi określono szczególne wymogi dotyczące świadectw, stosuje się te wymogi.

d)
spełniają wymogi określone w świadectwie zdrowia, o którym mowa w lit. c).
Artykuł  4

Ogólne warunki dotyczące transportu przesyłek nasienia, komórek jajowych i zarodków do Unii

1. 
Przesyłki nasienia, komórek jajowych i zarodków owiec i kóz nie są przewożone w tych samych pojemnikach, w których przewożone są przesyłki nasienia, komórek jajowych i zarodków:
a)
nieprzeznaczone do wprowadzenia do Unii, lub
b)
o niższym statusie zdrowotnym.
2. 
Podczas transportu do Unii Europejskiej przesyłki nasienia, komórek jajowych i zarodków są umieszczone w zamkniętych i zaplombowanych pojemnikach, a plomba nie może zostać naruszona podczas transportu.
Artykuł  5

Uchylenie

Decyzja 2008/635/WE traci moc.

Artykuł  6

Przepisy przejściowe

W okresie przejściowym, do dnia 31 sierpnia 2011 r., państwa członkowskie zezwalają na przywóz z państw trzecich zapasów następujących towarów:

a)
nasienia owiec i kóz pozyskanego, przetworzonego i przechowywanego zgodnie z dyrektywą 92/65/EWG do dnia 31 sierpnia 2010 r., które zaopatrzone jest w świadectwo zdrowia wystawione nie później niż dnia 31 maja 2011 r., zgodnie ze wzorem ustanowionym w załączniku II do decyzji 2008/635/WE;
b)
komórek jajowych owiec i kóz pozyskanych lub wyprodukowanych, przetworzonych i przechowywanych zgodnie z dyrektywą 92/65/EWG do dnia 31 sierpnia 2010 r., które zaopatrzone są w świadectwo zdrowia wystawione nie później niż dnia 31 maja 2011 r., zgodnie ze wzorem ustanowionym w załączniku VI do decyzji 2008/635/WE.
Artykuł  7

Stosowanie

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 września 2010 r.

Artykuł  8

Adresaci

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 sierpnia 2010 r.
W imieniu Komisji
John DALLI
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I  11

Wykaz państw trzecich lub części ich terytoriów, z których państwa członkowskie zezwalają na przywóz przesyłek nasienia owiec i kóz

Kod ISO Nazwa państwa trzeciego Uwagi
Określenie terytorium

(w stosownych przypadkach)

Dodatkowe gwarancje
AU Australia Dodatkowe gwarancje dotyczące badań określonych w pkt II.4.9.1 wzoru świadectwa zdrowia ustanowionego w załączniku II część 2 sekcja A są obowiązkowe.
CA Kanada Dodatkowe gwarancje dotyczące badań określonych w pkt II.4.9.1 wzoru świadectwa zdrowia ustanowionego w załączniku II część 2 sekcja A są obowiązkowe.
CH Szwajcaria(1)
CL Chile
GB Zjednoczone Królestwo(2)
GL Grenlandia
IS Islandia
NZ Nowa Zelandia
PM SaintPierre i Miquelon
US Stany Zjednoczone Dodatkowe gwarancje dotyczące badań określonych w pkt II.4.9.1 wzoru świadectwa zdrowia ustanowionego w załączniku II część 2 sekcja A są obowiązkowe.
(1) Świadectwa zgodne z Umową między Wspólnotą Europejską i Konfederacją Szwajcarską dotyczącą handlu produktami rolnymi, zatwierdzoną decyzją 2002/309/WE, Euratom Rady i - w odniesieniu do umowy w sprawie współpracy naukowej i technologicznej - Komisji z dnia 4 kwietnia 2002 r. w sprawie zawarcia siedmiu umów z Konfederacją Szwajcarską (Dz.U. L 114 z 30.4.2002, s. 1).

(2) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego załącznika odniesienia do Zjednoczonego Królestwa nie obejmują Irlandii Północnej.

ZAŁĄCZNIK  II  12

CZĘŚĆ  1

Noty wyjaśniające dotyczące wystawiania świadectw

a) Świadectwa zdrowia wystawia właściwy organ państwa trzeciego wywozu zgodnie z wzorem określonym w załączniku II część 2.

Jeśli państwo członkowskie przeznaczenia stawia dodatkowe wymogi dotyczące wystawiania świadectw, do oryginału świadectwa zdrowia włącza się poświadczenia spełnienia tych wymogów.

f) Jeżeli świadectwo zdrowia wraz z dodatkowymi elementami, o których mowa w lit. e), składa się z dwóch lub więcej stron, każda ze stron musi być ponumerowana - (numer strony) z (całkowitej liczby stron) - na dole strony oraz musi być opatrzona na górze strony numerem danego świadectwa nadanym przez właściwy organ.
b) Oryginał świadectwa zdrowia składa się z pojedynczego arkusza papieru lub, w przypadku obszerniejszego tekstu, musi mieć taką formę, aby wszystkie wymagane arkusze papieru stanowiły integralną, niepodzielną całość. g) Oryginał świadectwa zdrowia musi być wypełniony i podpisany przez urzędowego lekarza weterynarii najpóźniej ostatniego dnia roboczego przed załadunkiem przesyłki do wywozu do Unii Europejskiej. Właściwe organy państwa trzeciego wywozu dopilnowują, aby spełnione były wymogi dotyczące wystawiania świadectw, równoważne z wymogami określonymi w dyrektywie Rady 96/93/WE 13 .

Podpis i pieczęć urzędowego lekarza weterynarii muszą być w innym kolorze niż druk na świadectwie zdrowia. Wymóg ten dotyczy również pieczęci innych niż pieczęci tłoczone lub znaki wodne.

c) Jeżeli wzór świadectwa przewiduje pozostawienie stosownych oświadczeń i skreślenie nieistotnych, te nieistotne oświadczenia mogą zostać przekreślone, parafowane i opatrzone pieczęcią przez urzędnika wystawiającego świadectwo, albo całkowicie wykreślone ze świadectwa.
d) Świadectwo weterynaryjne sporządza się w co najmniej jednym urzędowym języku państwa członkowskiego, w którym znajduje się punkt kontroli granicznej będący miejscem wprowadzania przesyłki do Unii Europejskiej, oraz w języku urzędowym państwa członkowskiego przeznaczenia. Państwa członkowskie mogą jednak zezwolić na sporządzenie świadectwa w języku urzędowym innego państwa członkowskiego, w razie potrzeby wraz z jego urzędowym tłumaczeniem. h) Oryginał świadectwa zdrowia musi towarzyszyć przesyłce do punktu kontroli granicznej w miejscu jej wprowadzenia do Unii Europejskiej.
i) Numer świadectwa zdrowia, o którym mowa w rubryce I.2 i II.a wzoru świadectwa zdrowia, musi być nadany przez właściwy organ państwa trzeciego wywozu.
e) Jeśli w celu oznakowania poszczególnych elementów przesyłki (według schematu w rubryce I.28 wzoru świadectwa zdrowia) do świadectwa zdrowia dołączone są dodatkowe kartki papieru, są one traktowane jako część oryginału świadectwa zdrowia po podpisaniu i opieczętowaniu każdej ze stron przez urzędnika wystawiającego świadectwo.

CZĘŚĆ  2

Wzory świadectw zdrowia do stosowania w przywozie nasienia owiec i kóz

Sekcja  A

Wzór 1 - Świadectwo zdrowia na potrzeby przywozu nasienia wysłanego z zatwierdzonego centrum pozyskiwania nasienia, z którego to nasienie pochodzi

Sekcja  B

WZÓR 2 - świadectwo zdrowia na przywóz nasienia wysłanego z zatwierdzonego centrum przechowywania nasienia

ZAŁĄCZNIK  III  14

Wykaz państw trzecich lub części ich terytoriów, z których państwa członkowskie dopuszczają przywóz przesyłek komórek jajowych i zarodków owiec i kóz

Kod ISO Nazwa państwa trzeciego Uwagi
Określenie terytorium

(w stosownych przypadkach)

Dodatkowe gwarancje
AU Australia Dodatkowe gwarancje dotyczące badania określonego w pkt II.2.6.1 wzoru świadectwa zdrowia ustanowionego w załączniku IV część 2 są obowiązkowe.
CA Kanada Dodatkowe gwarancje dotyczące badania określonego w pkt II.2.6.1 wzoru świadectwa zdrowia ustanowionego w załączniku IV część 2 są obowiązkowe.
CH Szwajcaria(1)
CL Chile
GB Zjednoczone Królestwo(2)
GL Grenlandia
IS Islandia
NZ Nowa Zelandia
PM SaintPierre i Miquelon
US Stany Zjednoczone Dodatkowe gwarancje dotyczące badania określonego w pkt II.2.6.1 wzoru świadectwa zdrowia ustanowionego w załączniku IV część 2 są obowiązkowe.
(1) Świadectwa zgodne z Umową między Wspólnotą Europejską i Konfederacją Szwajcarską dotyczącą handlu produktami rolnymi, zatwierdzoną decyzją 2002/309/WE, Euratom.

(2) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego załącznika odniesienia do Zjednoczonego Królestwa nie obejmują Irlandii Północnej.

ZAŁĄCZNIK  IV  15

CZĘŚĆ  1

Noty wyjaśniające dotyczące wystawiania świadectw

a) Świadectwa zdrowia wystawia właściwy organ państwa trzeciego wywozu zgodnie z wzorem określonym w załączniku IV część 2.

Jeśli państwo członkowskie przeznaczenia stawia dodatkowe wymogi dotyczące wystawiania świadectw, do oryginału świadectwa zdrowia włącza się poświadczenia spełnienia tych wymogów.

f) Jeżeli świadectwo zdrowia wraz z dodatkowymi elementami, o których mowa w lit. e), składa się z dwóch lub więcej stron, każda ze stron musi być ponumerowana - (numer strony) z (całkowitej liczby stron) - na dole strony oraz musi być opatrzona na górze strony numerem danego świadectwa nadanym przez właściwy organ.
g) Oryginał świadectwa zdrowia musi być wypełniony i podpisany przez urzędowego lekarza weterynarii najpóźniej ostatniego dnia roboczego przed załadunkiem przesyłki do wywozu do Unii Europejskiej. Właściwe organy państwa trzeciego wywozu dopilnowują, aby spełnione były wymogi dotyczące wystawiania świadectw, równoważne z wymogami określonymi w dyrektywie Rady 96/93/WE 16 .

Podpis i pieczęć urzędowego lekarza weterynarii muszą być w innym kolorze niż druk na świadectwie zdrowia. Wymóg ten dotyczy również pieczęci innych niż pieczęci tłoczone lub znaki wodne.

b) Oryginał świadectwa zdrowia składa się z pojedynczego arkusza papieru lub, w przypadku obszerniejszego tekstu, musi mieć taką formę, aby wszystkie wymagane arkusze papieru stanowiły integralną, niepodzielną całość.
c) Jeżeli wzór świadectwa przewiduje pozostawienie stosownych oświadczeń i skreślenie nieistotnych, te nieistotne oświadczenia mogą zostać przekreślone, parafowane i opatrzone pieczęcią przez urzędnika wystawiającego świadectwo, albo całkowicie wykreślone ze świadectwa.
d) Świadectwo weterynaryjne sporządza się w co najmniej jednym urzędowym języku państwa członkowskiego, w którym znajduje się punkt kontroli granicznej będący miejscem wprowadzania przesyłki do Unii Europejskiej, oraz w języku urzędowym państwa członkowskiego przeznaczenia. Państwa członkowskie mogą jednak zezwolić na sporządzenie świadectwa w języku urzędowym innego państwa członkowskiego, w razie potrzeby wraz z jego urzędowym tłumaczeniem. h) Oryginał świadectwa zdrowia musi towarzyszyć przesyłce do punktu kontroli granicznej w miejscu jej wprowadzenia do Unii Europejskiej.
i) Numer świadectwa zdrowia, o którym mowa w rubryce I.2 i II.a. wzoru świadectwa zdrowia, musi być nadany przez właściwy organ państwa trzeciego wywozu.
e) Jeśli w celu oznakowania poszczególnych elementów przesyłki (według schematu w rubryce I.28 wzoru świadectwa zdrowia) do świadectwa zdrowia dołączone są dodatkowe kartki papieru, są one traktowane jako część oryginału świadectwa zdrowia po podpisaniu i opieczętowaniu każdej ze stron przez urzędnika wystawiającego świadectwo.

CZĘŚĆ  2

Wzór świadectwa zdrowia na potrzeby przywozu przesyłek komórek jajowych i zarodków owiec i kóz

1 Dz.U. L 268 z 14.9.1992, s. 54.
2 Dz.U. L 206 z 2.8.2008, s. 17.
3 Dz.U. L 219 z 14.8.2008, s. 40.
4 Dz.U. L 52 z 3.3.2010, s. 14.
5 Dz.U. L 228 z 31.8.2010, s. 15.
6 Dz.U. L 114 z 30.4.2002, s. 1.
7 Dz.U. L 71 z 18.3.1999, s. 3.
8 Dz.U. L 71 z 18.3.1999, s. 1.
9 Dz.U. L 57 z 26.2.1997, s. 5.
10 Dz.U. L 57 z 26.2.1997, s. 4.
11 Załącznik I:

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2012/411/UE z dnia 17 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.192.16) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2013 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 2 rozporządzenia nr 519/2013 z dnia 21 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.158.74) zmieniającego nin. decyzję z dniem 1 lipca 2013 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2217/2020 z dnia 22 grudnia 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.438.60) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2021 r.

12 Załącznik II:

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2012/411/UE z dnia 17 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.192.16) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2013 r.

- zmieniony przez art. 2 decyzji nr 2013/470/UE z dnia 20 września 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.252.32) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

- zmieniony przez art. 3 decyzji nr (UE) 2016/2002 z dnia 8 listopada 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.308.29) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 lipca 2017 r.

13 Dz.U. L 13 z 16.1.1997, s. 28.
14 Załącznik III:

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2012/411/UE z dnia 17 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.192.16) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2013 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 2 rozporządzenia nr 519/2013 z dnia 21 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.158.74) zmieniającego nin. decyzję z dniem 1 lipca 2013 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2217/2020 z dnia 22 grudnia 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.438.60) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2021 r.

15 Załącznik IV:

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2012/411/UE z dnia 17 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.192.16) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2013 r.

- zmieniony przez art. 2 decyzji nr 2013/470/UE z dnia 20 września 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.252.32) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

- zmieniony przez art. 2 decyzji nr 2014/802/UE z dnia 14 listopada 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.331.28) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2015 r.

16 Dz.U. L 13 z 16.1.1997, s. 28.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024