Decyzja 2010/458/UE zezwalająca na kontrole bezpośrednie zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 669/2009, prowadzone na zatwierdzonym terenie podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo paszowe lub żywnościowe na Malcie

DECYZJA KOMISJI
z dnia 18 sierpnia 2010 r.
zezwalająca na kontrole bezpośrednie zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 669/2009, prowadzone na zatwierdzonym terenie podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo paszowe lub żywnościowe na Malcie

(notyfikowana jako dokument nr C(2010) 5684)

(Jedynie teksty w językach angielskim i maltańskim są autentyczne)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2010/458/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 19 sierpnia 2010 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Komisji (WE) nr 669/2009 z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zwiększonego poziomu kontroli urzędowych przywozu niektórych rodzajów pasz i żywności niepochodzących od zwierząt i zmieniające decyzję 2006/504/WE(1), w szczególności jej art. 9 ust. 1.

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (WE) nr 669/2009 ustanowiono zasady dotyczące zwiększonego poziomu kontroli urzędowych przywozu niektórych rodzajów pasz i żywności niepochodzących od zwierząt, w tym kontroli bezpośrednich prowadzonych w wyznaczonych miejscach wprowadzenia do Unii Europejskiej. Określono także minimalne wymogi dla takich miejsc wprowadzenia i przewidziano, że wykaz miejsc wprowadzenia podawany jest do publicznej wiadomości w Internecie przez państwa członkowskie.

(2) Artykuł 9 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 669/2009 stanowi, że na wniosek państwa członkowskiego Komisja może, pod pewnymi warunkami, zezwolić właściwym organom niektórych wyznaczonych miejsc wprowadzenia funkcjonujących w specyficznych warunkach geograficznych na prowadzenie kontroli bezpośrednich na terenie podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo paszowe lub żywnościowe.

(3) W piśmie z dnia 18 grudnia 2009 r. Malta zwróciła uwagę na szczególną sytuację geograficzną miejsca wprowadzenia w porcie we Florianie: stosunkowo mały przerób w zakresie przywozu z państw trzecich produktów niepochodzących od zwierząt oraz niewielki rozmiar i bliskość wysp stanowiących jej terytorium, i wystąpiła do Komisji z wnioskiem o zezwolenie właściwym organom tego miejsca wprowadzenia na prowadzenie wymaganych kontroli bezpośrednich na terenie podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa paszowe lub żywnościowe.

(4) W piśmie z dnia 28 lutego 2010 r. oraz w późniejszej korespondencji Malta dostarczyła Komisji gwarancji, że: do przeprowadzania kontroli bezpośrednich zatwierdzony zostanie jedynie teren tych podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa paszowe lub żywnościowe, które spełniają minimalne wymogi wyznaczonych miejsc wprowadzenia ustanowione w rozporządzeniu (WE) nr 669/2009; poziom środków przyznanych właściwym organom portu we Florianie będzie taki, aby możliwość przeprowadzenia kontroli bezpośrednich z dala od miejsca wprowadzenia nie zakłócała działań kontrolnych prowadzonych w tym wyznaczonym miejscu wprowadzenia, ani nie miała na nie negatywnego wpływu; przesyłki wyznaczone do kontroli bezpośrednich na terenie podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo paszowe lub żywnościowe pozostają pod stałą kontrolą właściwego organu portu we Florianie od momentu ich przybycia do tego miejsca wprowadzenia i w taki sposób, aby nie było możliwości nieuprawnionej manipulacji przesyłką w jakikolwiek sposób podczas trwania wszystkich kontroli.

(5) Mając zatem na uwadze specyficzne warunki geograficzne wyznaczonych miejsc wprowadzenia w porcie we Florianie oraz potwierdzenie ze strony Malty co do wypełnienia warunków ustanowionych w art. 9 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 669/2009 należy zezwolić na prowadzenie kontroli bezpośrednich na terenach niektórych podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa paszowe lub żywnościowe zatwierdzonych przez Maltę do przeprowadzania takich kontroli.

(6) Aby zapewnić odpowiednie rozpowszechnienie informacji w sprawie zezwolenia przewidzianego w niniejszej decyzji, właściwe jest, aby wykaz podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa paszowe lub żywnościowe zatwierdzony do kontroli bezpośrednich zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 669/2009 był powszechnie dostępny w Internecie w formie odnośnika do stron krajowych przewidzianego w art. 5 tego rozporządzenia,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Niniejszym zezwala się, zgodnie z art. 9 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 669/2009, właściwym organom wyznaczonych miejsc wprowadzenia portu we Florianie na Malcie na przeprowadzanie kontroli bezpośrednich, określonych w art. 8 ust. 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie przywozu pasz i żywności niepochodzących od zwierząt wymienionych w załączniku I do tego rozporządzenia, na terenie podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo paszowe lub żywnościowe zatwierdzone przez Maltę do takich kontroli, o ile spełnione są warunki określone w art. 9 ust. 1 lit. a), b) i c) tego rozporządzenia.
2.
Wykaz podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa paszowe lub żywnościowe, których teren został zatwierdzony przez Maltę, jak określono w ust. 1 niniejszego artykułu, będzie powszechnie dostępny w Internecie w formie odnośnika do stron krajowych, o którym mowa w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 669/2009.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Malty.

Sporządzono w Brukseli dnia 18 sierpnia 2010 r.

W imieniu Komisji
John DALLI
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 194 z 25.7.2009, s. 11.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2010.218.26

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2010/458/UE zezwalająca na kontrole bezpośrednie zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 669/2009, prowadzone na zatwierdzonym terenie podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo paszowe lub żywnościowe na Malcie
Data aktu: 18/08/2010
Data ogłoszenia: 19/08/2010