Decyzja 2010/347/UE zmieniająca decyzję 2004/388/WE w sprawie dokumentu wewnątrzwspólnotowego przemieszczenia materiałów wybuchowych

DECYZJA KOMISJI
z dnia 19 czerwca 2010 r.
zmieniająca decyzję 2004/388/WE w sprawie dokumentu wewnątrzwspólnotowego przemieszczenia materiałów wybuchowych

(notyfikowana jako dokument nr C(2010) 3666)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2010/347/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 22 czerwca 2010 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 93/15/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie harmonizacji przepisów dotyczących wprowadzania do obrotu i kontroli materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego(1), w szczególności jej art. 13 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) System przemieszczania materiałów wybuchowych na terytorium Unii ustanowiony dyrektywą 93/15/EWG przewiduje udzielanie zgody przez różne właściwe organy odpowiedzialne za strefy pochodzenia, tranzyt oraz miejsce przeznaczenia materiałów wybuchowych.

(2) Decyzją Komisji 2004/388/WE z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentu wewnątrzwspólnotowego przemieszczenia materiałów wybuchowych(2) ustanowiono wzór dokumentu używanego przy przemieszczaniu materiałów wybuchowych, zawierający informacje wymagane do celów art. 9 ust. 5 i 6 dyrektywy 93/15/EWG, w celu ułatwienia przemieszczania materiałów wybuchowych między państwami członkowskimi przy jednoczesnym zachowaniu wymogów bezpieczeństwa niezbędne przy przemieszczeniu tych produktów.

(3) Należy dostosować decyzję 2004/388/WE w związku z opracowaniem i udostępnieniem wszystkim państwom członkowskim systemu elektronicznego umożliwiającego wymianę informacji na temat zezwoleń.

(4) W szczególności należy umożliwić właściwym organom państwa członkowskiego pochodzenia wydrukowanie wszystkich niezbędnych dokumentów i wydanie dostawcy dokumentu wewnątrzwspólnotowego przemieszczenia materiałów wybuchowych po sprawdzeniu, że wszystkie właściwe organy zainteresowanych państw członkowskich udzieliły zgody na przemieszczenie, gdyż zmniejszy to obciążenie administracyjne firm i państw członkowskich.

(5) W przeprowadzonej na zlecenie Komisji Europejskiej analizie dotyczącej wdrożenia dyrektywy 93/15/EWG stwierdzono, że należy skrócić procedurę udzielania przez państwa członkowskie zgody na przemieszczanie. W celu poprawy sytuacji należy wprowadzić stosowanie wspólnego systemu elektronicznego.

(6) W programie Small Business Act dla Europy(3) i Trzecim strategicznym przeglądzie procesu lepszego stanowienia prawa w Unii Europejskiej(4) Komisja Europejska stawia sobie za cel zwiększenie przewidywalności i pomoc dla przedsiębiorstw, aby mogły się one lepiej przygotować na zmiany legislacyjne. W szczególności system wspólnych dat wejścia w życie został określony jako środek służący osiągnięciu tego celu. System ten ma na celu to, aby data rozpoczęcia stosowania przepisów wpływających na działalność gospodarczą odpowiadała pewnym określonym datom w ciągu roku, o ile jest to możliwe. Należy to uwzględnić przy ustalaniu daty rozpoczęcia stosowania niniejszej decyzji.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ustanowionego na mocy art. 13 ust. 1 dyrektywy 93/15/EWG,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji 2004/388/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) 1 wprowadza się art. 3a w brzmieniu:

"Artykuł 3a

Jeżeli wszystkie państwa - państwo członkowskie pochodzenia, państwo członkowskie przeznaczenia i wszelkie państwa członkowskie tranzytu - korzystają ze wspólnego systemu elektronicznego do udzielania zgody na przemieszczenie materiałów wybuchowych na terenie Unii, stosuje się procedurę określoną w akapitach od drugiego do piątego.

Odbiorca przedkłada dokument wewnątrzwspólnotowego przemieszczenia materiałów wybuchowych na papierze lub w wersji elektronicznej z wypełnionymi sekcjami 1-4 jedynie właściwemu organowi państwa członkowskiego przeznaczenia.

Po udzieleniu zgody państwo członkowskie przeznaczenia wysyła tę zgodę państwu członkowskiemu pochodzenia, korzystając ze wspólnego systemu elektronicznego.

Po udzieleniu zgody właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia wnosi o udzielenie zgody do właściwych organów wszystkich państw członkowskich tranzytu, korzystając ze wspólnego systemu elektronicznego.

Po otrzymaniu zgody od wszystkich zainteresowanych państw członkowskich właściwy organ państwa członkowskiego pochodzenia wydaje dostawcy dokument wewnątrzwspólnotowego przemieszczenia materiałów wybuchowych, będący dowodem udzielania zgody przez wszystkie zainteresowane państwa członkowskie, na papierze umożliwiającym pewną identyfikację tego dokumentu, w języku(-ach) państwa członkowskiego pochodzenia, państwa członkowskiego (państw członkowskich) tranzytu (w stosownych przypadkach), państwa członkowskiego przeznaczenia oraz w języku angielskim.";

2) w załączniku w pkt 2 not wyjaśniających na końcu ustępu dodaje się zdanie w brzmieniu: "Niniejszy punkt nie ma zastosowania w przypadku korzystania ze wspólnego systemu elektronicznego określonego w art. 3a.".

Artykuł  2

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 29 października 2010 r.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 19 czerwca 2010 r.

W imieniu Komisji
Antonio TAJANI
Wiceprzewodniczący

______

(1) Dz.U. L 121 z 15.5.1993, s. 20.

(2) Dz.U. L 120 z 24.4.2004, s. 43.

(3) COM(2008) 394 wersja ostateczna z 25.6.2008.

(4) COM(2009) 15 wersja ostateczna z 28.1.2009.

1 Art. 1 pkt 1 zmieniony przez sprostowanie z dnia 14 września 2010 r. (Dz.U.UE.L.10.241.15/1).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024