Rozporządzenie 506/2010 zmieniające załącznik do rozporządzenia Rady (WE) nr 21/2004 w odniesieniu do owiec i kóz utrzymywanych w ogrodach zoologicznych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 506/2010
z dnia 14 czerwca 2010 r.
zmieniające załącznik do rozporządzenia Rady (WE) nr 21/2004 w odniesieniu do owiec i kóz utrzymywanych w ogrodach zoologicznych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 21/2004 z dnia 17 grudnia 2003 r. ustanawiające system identyfikacji i rejestrowania owiec i kóz oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 i dyrektywy 92/102/EWG i 64/432/EWG(1), w szczególności jego art. 10 ust. 1 akapit pierwszy,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 1 rozporządzenia (WE) nr 21/2004 nakłada na każde państwo członkowskie obowiązek ustanowienia systemu identyfikacji i rejestracji owiec i kóz zgodnie z przepisami tego rozporządzenia.

(2) Celem rozporządzenia (WE) nr 21/2004 jest zagwarantowanie indywidualnej identyfikowalności owiec i kóz przez całe ich życie. Zgodnie z art. 4 ust. 2 i częścią A załącznika do tego rozporządzenia, zwierzęta te są znakowane za pomocą widocznych identyfikatorów, takich jak kolczyk, znak na pęcinie lub tatuaż.

(3) Szczególne wymagania dotyczące zdrowia zwierząt egzotycznych utrzymywanych w ogrodach zoologicznych zostały określone w dyrektywie Rady 92/65/EWG z dnia 13 lipca 1992 r. ustanawiającej wymagania dotyczące zdrowia zwierząt regulujące handel i przywóz do Wspólnoty zwierząt, nasienia, komórek jajowych i zarodków nieobjętych wymaganiami dotyczącymi zdrowia zwierząt ustanowionymi w szczególnych zasadach Wspólnoty określonych w załączniku A pkt I do dyrektywy 90/425/EWG(2). Powyższa dyrektywa określa również przepisy dotyczące identyfikowania i prowadzenia rejestrów, co oznacza, że większość owiec i kóz utrzymywanych w zatwierdzonych ogrodach zoologicznych jest już objęta wymogami, których celem jest zagwarantowanie indywidualnego znakowania i identyfikowalności.

(4) Ponadto owce i kozy utrzymywane w ogrodach zoologicznych należą w przeważającej większości do gatunków egzotycznych. Jednak zastosowanie widocznych identyfikatorów u zwierząt prezentowanych publiczności w ogrodach zoologicznych może być niewykonalne, ponieważ identyfikatory takie mogą mieć wpływ na autentyczny wygląd tych zwierząt, w szczególności gatunków egzotycznych.

(5) Mając na uwadze zmniejszenie obciążeń administracyjnych i specyficzny charakter zwierząt w ogrodach zoologicznych, tzn. fakt, że dotyczy to bardzo ograniczonej liczby zwierząt oraz że cel ich prezentacji jest szczególny, proporcjonalnym środkiem byłoby zezwolenie na odstępstwa od szczególnych elementów rozporządzenia (WE) nr 21/2004 dotyczących identyfikacji, a w szczególności obowiązku stosowania widocznych lub elektronicznych identyfikatorów.

(6) Należy zatem umożliwić właściwym organom państw członkowskich zniesienie w odniesieniu do owiec i kóz utrzymywanych w ogrodach zoologicznych zatwierdzonych zgodnie z art. 13 ust. 2 dyrektywy 92/65/EWG oraz przemieszczanych z jednego takiego ogrodu zoologicznego do innego, obowiązku stosowania widocznych lub elektronicznych identyfikatorów w zakresie, w jakim te zwierzęta są już indywidualnie znakowane i identyfikowalne na podstawie przepisów tej dyrektywy. Jeżeli jednak zwierzęta te są przemieszczane do gospodarstwa, które nie jest zatwierdzonym ogrodem zoologicznym, muszą być znakowane zgodnie z art. 4 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 21/2004.

(7) Należy zatem odpowiednio zmienić część A załącznika do rozporządzenia (WE) nr 21/2004.

(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku do rozporządzenia (WE) nr 21/2004 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 14 czerwca 2010 r.
W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 5 z 9.1.2004, s. 8.

(2) Dz.U. L 268 z 14.9.1992, s. 54.

ZAŁĄCZNIK 

W części A załącznika do rozporządzenia (WE) nr 21/2004 po pkt 7 dodaje się następujący punkt:

"8. Na zasadzie odstępstwa od wymogów dotyczących identyfikacji określonych w art. 4 ust. 1 właściwy organ może podjąć decyzję o niestosowaniu przepisów części A do owiec i kóz, utrzymywanych w ogrodach zoologicznych zatwierdzonych zgodnie z art. 13 ust. 2 dyrektywy Rady 92/65/EWG(*) lub przemieszczanych z jednego takiego ogrodu zoologicznego do innego, pod warunkiem że zwierzęta te są indywidualnie znakowane i identyfikowalne.

______

(*) Dz.U. L 268 z 14.9.1992, s. 54.".

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2010.149.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 506/2010 zmieniające załącznik do rozporządzenia Rady (WE) nr 21/2004 w odniesieniu do owiec i kóz utrzymywanych w ogrodach zoologicznych
Data aktu: 14/06/2010
Data ogłoszenia: 15/06/2010
Data wejścia w życie: 05/07/2010