Decyzja 2010/280/UE zmieniająca decyzję 2006/968/WE wykonującą rozporządzenie Rady (WE) nr 21/2004 w odniesieniu do wytycznych i procedur elektronicznej identyfikacji i rejestrowania owiec i kóz

DECYZJA KOMISJI
z dnia 12 maja 2010 r.
zmieniająca decyzję 2006/968/WE wykonującą rozporządzenie Rady (WE) nr 21/2004 w odniesieniu do wytycznych i procedur elektronicznej identyfikacji i rejestrowania owiec i kóz

(notyfikowana jako dokument nr C(2010) 3009)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2010/280/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 20 maja 2010 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 21/2004 z dnia 17 grudnia 2003 r. ustanawiające system identyfikacji i rejestrowania owiec i kóz oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 i dyrektywy 92/102/EWG i 64/432/EWG(1), w szczególności jego art. 9 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 21/2004 nakłada na każde państwo członkowskie obowiązek ustanowienia systemu identyfikacji i rejestrowania owiec i kóz zgodnie z tym rozporządzeniem. Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 21/2004 owce i kozy są znakowane za pomocą pierwszego i drugiego sposobu identyfikacji. Jednym z tych sposobów identyfikacji musi być identyfikator elektroniczny oraz inny widoczny identyfikator.

(2) W decyzji Komisji 2006/968/WE(2) określono wytyczne i procedury zatwierdzania identyfikatorów i czytników służących do elektronicznej identyfikacji owiec i kóz na mocy rozporządzenia (WE) nr 21/2004. W decyzji tej ustanowiono minimalne wymogi dotyczące niektórych badań zgodności i skuteczności przy zatwierdzaniu identyfikatorów w celu zapewnienia możliwości odczytu identyfikatorów w całej Unii i spełnienia wymagań dotyczących minimalnych odległości odczytu określonych w rozporządzeniu (WE) nr 21/2004.

(3) Procedury wspomnianych badań zostały ustanowione zgodnie z metodami określonymi w Międzynarodowym porozumieniu w sprawie praktyk rejestracyjnych Międzynarodowego Komitetu ds. Rejestracji Zwierząt (wytyczne ICAR). Wytyczne ICAR zostały dalej rozwinięte, a obecnie są zastąpione normami ISO 24631-1, 24631-2, 24631-3 i 24631-4. Z uwagi na przejrzystość należy ustanowić bezpośrednie odniesienie do odpowiednich punktów norm ISO.

(4) Zwierzęta w ciągu swojego życia mogą być przemieszczane, a co za tym idzie, trzymane w różnych gospodarstwach. Konieczne jest ustanowienie kryteriów minimalnej skuteczności identyfikatorów elektronicznych w celu zapewnienia możliwości odczytu identyfikatorów w różnych warunkach w całej Unii.

(5) Aby ograniczyć ewentualne obciążenie administracyjne, należy objaśnić wymogi dotyczące procedur zatwierdzania czytników. W przeciwieństwie do identyfikatorów, na poziomie Unii nie powinno ustanawiać się obowiązujących wymogów dotyczących czytników. Jednakże państwa członkowskie powinny mieć możliwość, w razie potrzeby, określenia dodatkowych kryteriów w celu zapewnienia funkcjonalności identyfikacji elektronicznej w specyficznych warunkach geograficznych, klimatycznych i warunkach zarządzania.

(6) Z praktyki wdrażania rozporządzenia (WE) nr 21/2004 wynika, że wystarczy niewielka liczba laboratoriów, aby przeprowadzić wszystkie badania określone w tym rozporządzeniu. Nie jest więc potrzebna specjalna procedura wyznaczania krajowych laboratoriów badawczych we wszystkich państwach członkowskich. Wystarczy, aby badania były przeprowadzane w laboratoriach akredytowanych dla tych badań zgodnie z normą EN ISO/IEC 17025.

(7) Należy więc odpowiednio zmienić decyzję 2006/968/WE.

(8) Środki, o których mowa w niniejszej decyzji, są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Załącznik do decyzji 2006/968/WE zostaje zmieniony zgodnie z załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 lipca 2010 r.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 maja 2010 r.

W imieniu Komisji
John DALLI
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 5 z 9.1.2004, s. 8.

(2) Dz.U. L 401 z 30.12.2006, s. 41.

ZAŁĄCZNIK 

W załączniku wprowadza się następujące zmiany:

1) w rozdziale I skreśla się lit. f) i g);

2) w rozdziale II wprowadza się następujące zmiany:

a) punkty 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Właściwy organ zatwierdza stosowanie identyfikatorów, tylko jeśli zostały poddane badaniom, z pozytywnym wynikiem, w zakresie:

a) ich zgodności z normami ISO 11784 i 11785, zgodnie z procedurami badań określonymi w pkt 7 normy ISO 24631-1; oraz

b) osiągnięcia przez nie minimalnej skuteczności odległości odczytu, określonej w pkt 2, zgodnie z procedurami określonymi w pkt 7 normy ISO 24631-3.

2. Aby osiągnąć odległości odczytu ustanowione w lit. c) sekcji A.6 załącznika do rozporządzenia (WE) nr 21/2004, urządzenie radiolokacyjne musi spełniać następujące parametry:

a) urządzenia radiolokacyjne z zastosowaniem technologii HDX muszą posiadać minimalne natężenie magnetycznego pola aktywacji o wartości mniejszej lub równej 1,2 A/m, mierzone zgodnie z normą ISO 24631-3, część 7.6.5 »Minimalne natężenie magnetycznego pola aktywacji w trybie HDX« i osiągnąć amplitudę modulacji równą 10 mV, mierzoną zgodnie z normą ISO 24631-3, część 7.6.7 »Amplituda modulacji w trybie HDX« przy natężeniu pola magnetycznego o wartości mniejszej lub równej 1,2 A/m;

b) urządzenia radiolokacyjne z zastosowaniem technologii FDX-B muszą posiadać minimalne natężenie magnetycznego pola aktywacji o wartości mniejszej lub równej 1,2 A/m, mierzone zgodnie z normą ISO 24631-3, część 7.6.4 »Minimalne natężenie magnetycznego pola aktywacji w trybie FDX-B« i osiągnąć amplitudę modulacji równą 10 mV, mierzoną zgodnie z normą ISO 24631-3, część 7.6.6 »Amplituda modulacji w trybie FDX-B« przy natężeniu pola magnetycznego o wartości mniejszej lub równej 1,2 A/m.";

b) dodaje się pkt 6 w brzmieniu:

"6. Zatwierdzenia przyznane przez właściwy organ do dnia 30 czerwca 2010 r. dla identyfikatorów, które są badane zgodnie z metodami zatwierdzania identyfikatorów obowiązującymi do tego dnia, zachowują ważność.";

3) rozdziały III i IV otrzymują brzmienie:

"ROZDZIAŁ III

Czytniki

W razie potrzeby, w celu zapewnienia odpowiedniego odczytu identyfikatorów w lokalnych warunkach geograficznych, klimatycznych lub warunkach zarządzania, właściwy organ może nałożyć określone kryteria skuteczności na czytniki, które są stosowane w danym gospodarstwie lub w danym typie gospodarstwa. Warunki zarządzania, które uzasadniają zastosowanie takich kryteriów skuteczności, prawdopodobnie będą panować w gospodarstwach o dużej liczbie zwierząt oznaczanych identyfikatorami z zastosowaniem technologii HDX i FDX-B lub w gospodarstwach, w których wymagana jest synchronizacja czytników zgodnie z częścią 7.7.3 normy ISO 24631-2.

ROZDZIAŁ IV

Laboratoria badawcze i procedura

Badania określone w pkt 1-4 rozdziału II są przeprowadzane w laboratoriach badawczych, które działają i są oceniane i akredytowane w zakresie tych badań zgodnie z normą EN ISO/IEC 17025 w spawie »Ogólnych wymogów dotyczących kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących«. Wytwórcy identyfikatorów, którzy wnioskują o badania, mogą swobodnie wybierać spośród akredytowanych laboratoriów badawczych.".

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2010.124.5

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2010/280/UE zmieniająca decyzję 2006/968/WE wykonującą rozporządzenie Rady (WE) nr 21/2004 w odniesieniu do wytycznych i procedur elektronicznej identyfikacji i rejestrowania owiec i kóz
Data aktu: 12/05/2010
Data ogłoszenia: 20/05/2010
Data wejścia w życie: 01/01/1970, 01/07/2010