Rozporządzenie 1257/2009 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 391/2007 ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 861/2006 w zakresie wydatków poniesionych przez państwa członkowskie w ramach wdrażania systemów monitorowania i kontroli mających zastosowanie do wspólnej polityki rybackiej

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 1257/2009
z dnia 15 grudnia 2009 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 391/2007 ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 861/2006 w zakresie wydatków poniesionych przez państwa członkowskie w ramach wdrażania systemów monitorowania i kontroli mających zastosowanie do wspólnej polityki rybackiej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 861/2006 z dnia 22 maja 2006 r. ustanawiające wspólnotowe środki finansowe na rzecz wdrażania wspólnej polityki rybołówstwa oraz w obszarze prawa morza(1), w szczególności jego art. 31,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Unia Europejska od 1990 r. finansuje działania państw członkowskich w zakresie kontroli i egzekwowania przepisów w rybołówstwie zgodnie z celami wspólnej polityki rybołówstwa ustanowionymi w szczególności w rozporządzeniu Rady (WE) nr 2371/2002(2).

(2) Rozporządzenie (WE) nr 861/2006 przewiduje, oprócz innych działań, unijne środki finansowe na wydatki związane z kontrolą, inspekcją i nadzorem rybołówstwa na lata 2007-2013. W rozporządzeniu Komisji (WE) 391/2007(3) ustanowiono szczegółowe zasady realizacji takich środków.

(3) Ze względu na zasadę należytego zarządzania finansami państwa członkowskie powinny dysponować jasnymi wskazówkami na temat reguł, jakich należy przestrzegać, aby móc skorzystać z unijnego wsparcia finansowego w przypadku ponoszenia wydatków w obszarze kontroli i egzekwowania przepisów w rybołówstwie.

(4) Należy uprościć i sprecyzować reguły mające zastosowanie do wkładu finansowego UE w krajowe programy kontroli.

(5) Wnioski o zwrot kosztów muszą być powiązane z konkretną decyzją Komisji zatwierdzającą projekt, w odniesieniu do którego wnioskuje się o zwrot kosztów.

(6) Należy ustanowić szczegółowe reguły kwalifikowalności wydatków poniesionych w związku z realizacją projektów współfinansowanych na mocy kilku kolejnych decyzji Komisji.

(7) Wnioski o zwrot kosztów w odniesieniu do danego projektu można przesyłać Komisji przed zakończeniem projektu. W związku z tym państwa członkowskie muszą wystąpić o zwrot kosztów w określonym terminie po dacie poniesienia wydatków - w przeciwnym wypadku wydatki te zostaną uznane za niekwalifikowalne.

(8) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 391/2007.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Rybołówstwa i Akwakultury,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 391/2007 wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 7 wprowadza się następujące zmiany:

a) w ust. 1 dodaje się akapit w brzmieniu:

"W przypadku projektów współfinansowanych na mocy kilku kolejnych decyzji Komisji akapit pierwszy ma zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do pierwszej decyzji Komisji zatwierdzającej odnośne projekty.";

b) dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Wydatki, o których zwrot nie wystąpiono w terminie określonym w art. 11 ust. 1, uznaje się za niekwalifikowalne.";

c) numeracja kolejnych ustępów zostaje odpowiednio zmieniona;

2) w art. 11 wprowadza się następujące zmiany:

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Państwa członkowskie przedkładają Komisji wnioski o zwrot kosztów w terminie 12 miesięcy od końca roku, w którym wydatki te zostały poniesione. We wnioskach jednoznacznie wskazuje się projekt i decyzję Komisji, których one dotyczą.";

b) skreśla się ust. 4;

c) ust. 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Jeżeli Komisja uzna, że dany wniosek nie jest zgodny z warunkami ustanowionymi w rozporządzeniu (WE) nr 861/2006, w niniejszym rozporządzeniu, w decyzji, o której mowa w art. 21 rozporządzenia (WE) nr 861/2006, lub z przepisami unijnymi dotyczącymi udzielania zamówień publicznych, zwraca się do państwa członkowskiego o przedstawienie uwag dotyczących przedmiotowej kwestii w ciągu miesiąca od wniosku Komisji. Jeżeli w wyniku zbadania sprawy nastąpi potwierdzenie braku zgodności, Komisja odmawia zwrotu wszystkich spornych wydatków lub ich części oraz, w odpowiednim przypadku, żąda zwrotu nienależnych płatności.";

3) w art. 12 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Koszty zwracane są w euro, po kursie opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej seria C w miesiącu, w którym departament zatwierdzający Komisji zarejestrował fakturę w swoim systemie księgowym.";

4) w art. 14 wprowadza się następujące zmiany:

a) w ust. 2 lit. a) ppkt (iv) otrzymuje brzmienie:

"(iv) wykaz projektów, których realizacji zaniechano, jeżeli dotyczy;";

b) w ust. 2 lit. b) ppkt (iv) otrzymuje brzmienie:

"(iv) wykaz projektów, których nie zrealizowano, jeżeli dotyczy, ze wskazaniem wkładu UE w te projekty;";

5) w załączniku VI lit. d) ppkt (vii) otrzymuje brzmienie:

"(vii) informacje dotyczące zamówień publicznych: we wszystkich przypadkach, w których wydatki przekraczają pułap nakładający wymóg publikacji, należy dołączyć kserokopię ogłoszeń o przetargu opublikowanych w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, protokołu z otwarcia ofert, oceny ofert, zawiadomienia o przyznaniu zamówienia oraz umowy. Wydatki poniesione na jednostki pływające i statki powietrzne wykorzystywane całkowicie lub częściowo do celów kontroli rybołówstwa nie mogą korzystać ze zwolnienia z unijnych reguł dotyczących zamówień publicznych zgodnie z przepisami art. 346 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej;".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 15 grudnia 2009 r.
W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 160 z 14.6.2006, s. 1.

(2) Dz.U. L 358 z 31.12.2002, s. 59.

(3) Dz.U. L 97 z 12.4.2007, s. 30.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2009.338.22

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1257/2009 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 391/2007 ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 861/2006 w zakresie wydatków poniesionych przez państwa członkowskie w ramach wdrażania systemów monitorowania i kontroli mających zastosowanie do wspólnej polityki rybackiej
Data aktu: 15/12/2009
Data ogłoszenia: 19/12/2009
Data wejścia w życie: 22/12/2009