Decyzja 2009/806/WE w sprawie podpisania statutu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) przez Wspólnotę Europejską

DECYZJA RADY
z dnia 19 października 2009 r.
w sprawie podpisania statutu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) przez Wspólnotę Europejską

(2009/806/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 4 listopada 2009 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 175 ust. 1 i art. 300 ust. 2 akapit pierwszy,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 26 stycznia 2009 r. na konferencji założycielskiej w Bonn siedemdziesiąt pięć krajów, w tym dwadzieścia państw członkowskich UE podpisało statut Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej(1) ("statut").

(2) Zgodnie ze statutem celem Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej ("IRENA") jest "promowanie powszechnego i intensywniejszego wprowadzania, jak również zrównoważonego wykorzystywania wszystkich form energii odnawialnej - przy uwzględnieniu krajowych i wewnętrznych priorytetów i korzyści płynących z połączenia stosowania środków dotyczących energii odnawialnej i efektywności energetycznej - oraz promowanie wpływu stosowania energii odnawialnej na: ochronę środowiska naturalnego przez zmniejszenie presji na zasoby naturalne i ograniczenie wylesiania, a zwłaszcza wylesiania obszarów tropikalnych, pustynnienia i utraty różnorodności biologicznej; ochronę klimatu; wzrost gospodarczy i spójność społeczną, w tym ograniczanie ubóstwa i zrównoważony rozwój; dostęp do dostaw energii i bezpieczeństwo dostaw energii; rozwój regionalny i odpowiedzialność międzypokoleniową".

(3) Zarówno Wspólnota Europejska, jak i jej państwa członkowskie posiadają uprawnienia w obszarach objętych statutem. Niektóre przepisy statutu mogłyby mieć wpływ na ustalenia przewidziane w aktach wspólnotowych przyjętych w dziedzinach środowiska i energii.

(4) W związku z tym, że statut wchodzi w życie dopiero trzydziestego dnia po złożeniu dwudziestego piątego dokumentu ratyfikacyjnego oraz że jest otwarty do podpisu do tego czasu, powinien on zostać podpisany w imieniu Wspólnoty Europejskiej zgodnie z jego art. XIX A. Na konferencji założycielskiej IRENA w dniu 26 stycznia 2009 r. ustanowiono komisję przygotowawczą ds. IRENA(2). Zgodnie z pkt 3 Rezolucji w sprawie ustanowienia komisji przygotowawczej ds. IRENA, przyjętej przez konferencję ustanawiającą IRENA, w skład komisji przygotowawczej wchodzi jeden przedstawiciel każdego z sygnatariuszy statutu. Komisja przygotowawcza ds. IRENA ma na celu zapewnienie szybkiego i skutecznego ustanowienia IRENA, w tym poprzez ustanowienie tymczasowego programu prac i budżetu. Uznaje się, że korzystne jest pełne uczestnictwo w działaniach IRENA od momentu podpisania statutu. Wspólnota powinna być zatem reprezentowana w komisji przygotowawczej ds. IRENA oraz uczestniczyć w jej działaniach od momentu podpisania statutu,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Niniejszym upoważnia się przewodniczącego Rady Europejskiej do wyznaczenia osoby (osób) umocowanej(-nych) do podpisania w imieniu Wspólnoty Europejskiej statutu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej ustanowionej w dniu 26 stycznia 2009 r. w Bonn.

Artykuł  2

Po podpisaniu statutu Wspólnota będzie reprezentowana w komisji przygotowawczej ds. IRENA utworzonej przez konferencję ustanawiającą IRENA.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 19 października 2009 r.

W imieniu Rady
E. ERLANDSSON
Przewodniczący

______

(1) Deklaracja konferencji dotycząca wersji autentycznych statutu stanowi integralną część statutu.

(2) IRENA/FC/res.1: "Rezolucja w sprawie ustanowienia komisji przygotowawczej ds. IRENA", 26 stycznia 2009 r., Bonn.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2009.288.23

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2009/806/WE w sprawie podpisania statutu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) przez Wspólnotę Europejską
Data aktu: 19/10/2009
Data ogłoszenia: 04/11/2009
Data wejścia w życie: 19/10/2009