Rozporządzenie 1027/2009 zatwierdzające nieznaczne zmiany specyfikacji zarejestrowanej w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwy (Morbier (ChNP))

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1027/2009
z dnia 29 października 2009 r.
zatwierdzające nieznaczne zmiany specyfikacji zarejestrowanej w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwy (Morbier (ChNP))

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 510/2006 z dnia 20 marca 2006 r. w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych(1), w szczególności jego art. 9 ust. 2 zdanie drugie,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 9 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (WE) nr 510/2006 i na mocy art. 17 ust. 2 tego rozporządzenia Komisja przeanalizowała wniosek Francji w sprawie zatwierdzenia zmiany elementów specyfikacji chronionej nazwy pochodzenia "Morbier", zarejestrowanej rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2400/96(2), zmienionym rozporządzeniem (WE) nr 1241/2002(3).

(2) Wniosek ma na celu zmianę specyfikacji poprzez uściślenie warunków prowadzenia obróbki i stosowania dodatków w odniesieniu do mleka i w procesie wytwarzania "Morbier". Praktyki te gwarantują zachowanie istotnych właściwości produktu o tej nazwie.

(3) Komisja przeanalizowała przedmiotową zmianę i stwierdziła, że jest ona uzasadniona. W związku z tym, że jest to zmiana nieznaczna w rozumieniu art. 9 rozporządzenia (WE) nr 510/2006, Komisja może ją zatwierdzić bez odwoływania się do procedury określonej w art. 5, 6 i 7 wymienionego rozporządzenia,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W specyfikacji chronionej nazwy pochodzenia "Morbier" wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Streszczenie zawierające główne elementy specyfikacji znajduje się w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 29 października 2009 r.

W imieniu Komisji
Mariann FISCHER BOEL
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, s. 12.

(2) Dz.U. L 327 z 18.12.1996, s. 11.

(3) Dz.U. L 181 z 11.7.2002, s. 4.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

W specyfikacji chronionej nazwy pochodzenia "Morbier" zatwierdza się następujące zmiany:

"Metoda produkcji"

W pkt 5 specyfikacji zawierającym opis metody wytwarzania produktu wprowadza się następujące zmiany:

– w ust. 2:

zdanie: "Z wyjątkiem częściowego odtłuszczenia, koagulacji, dodawania bakterii kwasu mlekowego serwatki lub wyraźnie określonych produktów wspomagających proces produkcji, zabrania się usuwania z mleka lub dodawania do niego jakichkolwiek substancji.",

zastępuje się zdaniem: "Z wyjątkiem częściowego odtłuszczenia, koagulacji, dodawania bakterii kwasu mlekowego, soli i wody do płukania skrzepu, zabrania się usuwania z mleka lub dodawania do niego jakichkolwiek substancji w trakcie produkcji",

– dodaje się zdania w brzmieniu:

"[...] Koagulacja mleka może odbywać się wyłącznie z użyciem podpuszczki.

[...] Zagęszczenie mleka poprzez częściową eliminację części wodnistej przed procesem koagulacji jest zabronione.

[...] Ponadto dopuszcza się częściowe oddzielenie laktozy przez płukanie skrzepu w wodzie.

[...] Zabrania się przechowywania surowców mlecznych, produktów w trakcie procesu wytwarzania, skrzepu lub świeżego sera w temperaturze ujemnej.

Zabrania się przechowywania świeżych serów oraz serów w trakcie dojrzewania w atmosferze modyfikowanej.".

ZAŁĄCZNIK  II

STRESZCZENIE

Rozporządzenie Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

"MORBIER"

NR WE: FR-PDO-0105-0179/29.3.2006

ChNP (X) ChOG ( )

Niniejsze streszczenie zawiera główne elementy specyfikacji produktu i jest przeznaczone do celów informacyjnych.

1. Właściwy organ państwa członkowskiego

Nazwa: Institut national de l'origine et de la qualité

Adres: 51 rue d'Anjou, 75008 Paris, FRANCE

Tel. +33 153898000

Faks +33 153898060

E-mail: info@inao.gouv.fr

2. Grupa składająca wniosek

Nazwa: Syndicat interprofessionnel de défense du Morbier

Adres: Valparc, Espace Valentin, 25048 Besançon Cedex, FRANCE

Tel. +33 381532230

Faks +33 381535931

E-mail: syndicatdumorbier@wanadoo.fr

Skład: producenci/przetwórcy (X) inni ( )

3. Rodzaj produktu

Klasa 1.3: Sery

4. Specyfikacja produktu

(podsumowanie wymogów określonych w art. 4 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)

4.1. Nazwa produktu

"Morbier"

4.2. Opis produktu

Morbier jest to ser z surowego mleka krowiego, prasowany, niegotowany, o formie płaskiego walca o płaskich ścianach bocznych i lekko wypukłym spodzie. Ma naturalną, gładką, jednolitą skórkę w kolorze od jasno szarego po pomarańczowo-beżowy. Masa serowa ma barwę od kości słoniowej po blado żółtą, niekiedy zawiera nieznaczne otwory. Jest sprężysta, kremowa, rozpływająca się w ustach, o delikatnej konsystencji i lekko śmietankowym smaku. Główną cechą charakterystyczną masy jest czarny, przebiegający środkiem, poziomy pasek. Masa sera wynosi 5-8 kg, średnica 30-40 cm, a wysokość 5-8 cm. Zawartość tłuszczu w suchej masie wynosi co najmniej 45 %, a zawartość w wody w masie beztłuszczowej - maksymalnie 67 %.

4.3. Obszar geograficzny

Produkcja mleka, wytwarzanie i dojrzewanie sera odbywają się na obszarze geograficznym obejmującym wszystkie gminy departamentów Doubs i Jura (z wyjątkiem gmin kantonu Chemin) oraz 16 gmin departamentu Ain (gminy Apremont, Bellegarde-sur-Valserine w części odpowiadającej dawnej gminie Coupy, Belleydoux, Champfromier, Charix, Chézery-Forens, Confort, Echallon, Giron, Lancrans, Leaz, Lelex, Mijoux, Plagne, Montanges i Saint-Germain-de-Joux) oraz 13 gmin departamentu Saône et Loire (gminy Beaurepaire-en-Bresse, Beauvernois, Bellevesvre, Champagnat, Cuiseaux, Flacey-en-Bresse, Fretterans, Joudes, Mouthier-en-Bresse, Sagy, Saillenard, Savigny-en-Revermont i Torpes).

4.4. Dowód pochodzenia

Podstawowa pasza stada mlecznego musi pochodzić z naturalnych użytków zielonych położonych na wyznaczonym obszarze. Zakłady przetwórcze mogą przyjmować jedynie mleko zgodne z wymogami. Każdy producent mleka, każdy zakład przetwórczy i każda dojrzewalnia serów wypełnia "oświadczenie o spełnieniu warunków" rejestrowane przez służby INAO. Każdy podmiot musi prowadzić i udostępniać INAO wykaz podmiotów uczestniczących w łańcuchu produkcji, z którymi współpracuje, oraz wszystkie dokumenty niezbędne w celu przeprowadzenia kontroli pochodzenia, jakości, warunków produkcji mleka i serów. Identyfikację sera zapewnia się przy pomocy płytki kazeinowej w kolorze żółtym. Umieszcza się ją w trakcie produkcji na spodzie każdego sera ze wskazaniem dnia i miesiąca produkcji. Na kręgach sera umieszcza się jasne oznakowanie identyfikujące dojrzewalnię (nazwisko lub nazwa przedsiębiorstwa i adres). Każde przedsiębiorstwo jest zobowiązane, w stosownych przypadkach w odniesieniu do każdego zakładu, przekazać co miesiąc prawidłowo wypełnioną kartę informacji statystycznych dotyczących produkcji i wprowadzania do obrotu sera objętego ChNP "Morbier", wymaganą przez Syndicat Interprofessionnel de Défense du Morbier.

W ramach kontroli przeprowadzanej w odniesieniu do cech charakterystycznych produktów o chronionej nazwie pochodzenia przeprowadza się badanie analityczne i organoleptyczne mające na celu weryfikację jakości i typowości produktów poddanych badaniu.

4.5. Metoda produkcji

Produkcja mleka, wytwarzanie i dojrzewanie serów muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym.

Mleko stosowane do produkcji sera Morbier pochodzi wyłącznie od krów rasy Montbéliarde lub Simmental Française. Stado jest prowadzone zgodnie z miejscowymi zwyczajami. W gospodarstwie rolnym faktycznie użytkowana powierzchnia użytków zielonych musi wynosić co najmniej 1 hektar na 1 krowę mleczną. Podstawowa racja żywieniowa krów mlecznych składa się z pasz pochodzących z użytków zielonych położonych na wyznaczonym obszarze geograficznym. W żywieniu krów mlecznych przez cały rok nie stosuje się jakichkolwiek rodzajów kiszonki lub innych pasz sfermentowanych, w tym pasz przechowywanych w postaci owiniętych w folię bel. Ser Morbier jest produkowany wyłącznie z mleka krowiego stosowanego w produkcji w stanie surowym. Z wyjątkiem częściowego odtłuszczenia, dodawania podpuszczki, bakterii kwasu mlekowego lub soli (chlorek sodu) zabrania się usuwania z mleka lub dodawania do niego jakichkolwiek substancji. Mleko poddaje się koagulacji po podgrzaniu go do temperatury maksymalnej równej 40 oC. Skrzep kroi się na ziarno o grubości około 1 cm. Można dodać wody do płukania skrzepu. Po odciągnięciu serwatki skrzep jest delikatnie prasowany w celu uzyskania krążków. Każdy krążek rozcina się na pół. Czarny, przebiegający środkiem, poziomy pasek uzyskuje się wyłącznie poprzez naniesienie na jedną z powierzchni połówki krążka węgla roślinnego (carbo medicinalis vegetalis) przed prasowaniem. Dojrzewanie sera trwa co najmniej 45 dni od dnia zakończenia wytwarzania, w temperaturze 7-15 oC. Skórkę otrzymuje się wyłącznie poprzez nacieranie wodą z solą, do której można dodać bakterie kwasu mlekowego. Zabronione jest stosowanie jakichkolwiek barwników.

4.6. Związek z obszarem geograficznym

Ser zwany "Morbier" zawdzięcza swoją nazwę gminie Morbier położonej w departamencie Jura w regionie Franche-Comté, około piętnastu kilometrów od granicy francusko-szwajcarskiej. Świadectwa dotyczące jego produkcji pojawiały się już od XVIII wieku; w tamtym czasie ma ona charakter bardzo lokalny, głównie w departamencie Jura. Ser Morbier, produkowany pierwotnie głównie w gospodarstwach, następnie wytwarzany jest przez zakłady zwane "fruitières" (spółdzielnie serowarskie) w masywie Jury. Już w dekrecie wydanym w 1942 r. określono, że ser "Morbier" wytwarzany jest w departamentach Jura i Doubs.

Morbier jest serem produkowanym na górskich użytkach zielonych położonych w masywie Jura, w których naturalne zróżnicowanie flory pastwisk pozwala na produkcję mleka i sera o wysokiej jakości i specyficznych właściwościach. Warunki produkcji są określone w sposób umożliwiający ochronę specyfiki tego obszaru i jej odzwierciedlenie w produkcie.

4.7. Organ kontrolny

Nazwa: Institut national de l'origine et de la qualité (INAO)

Adres: 51 rue d'Anjou, 75008 Paris, FRANCE

Tel. +33 153898000

Faks +33 153898060

E-mail: info@inao.gouv.fr

Institut National des Appellations d'Origine jest instytucją publiczną o charakterze administracyjnym, posiadającą osobowość prawną i podlegającą ministerstwu rolnictwa.

INAO odpowiada za kontrolę warunków wytwarzania produktów objętych chronioną nazwą pochodzenia.

Nazwa: Direction générale de la concurrence, de la consommation et de la répression des fraudes (DGCCRF)

Adres: 59 boulevard Vincent Auriol, 75703 Paris Cedex 13, FRANCE

Tel. +33 144871717

Faks +33 144973037

DGCCRF jest jednostką międzyresortową ministerstwa gospodarki i finansów oraz ministerstwa przemysłu.

4.8. Etykietowanie

Oznakowanie każdego sera objętego chronioną nazwą pochodzenia "Morbier" zawiera chronioną nazwę pochodzenia, wydrukowaną czcionką o wielkości co najmniej równej największej czcionce użytej oznakowaniu i napis "Appellation d'Origine Contrôlée". Nazwa i adres producenta są obowiązkowe w oznakowaniu sera.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2009.283.34

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1027/2009 zatwierdzające nieznaczne zmiany specyfikacji zarejestrowanej w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwy (Morbier (ChNP))
Data aktu: 29/10/2009
Data ogłoszenia: 30/10/2009
Data wejścia w życie: 19/11/2009