Zalecenie 2009/39/WE w sprawie bezpiecznego składowania rtęci metalicznej, która nie jest już wykorzystywana w przemyśle chloro-alkalicznym

ZALECENIE KOMISJI
z dnia 22 grudnia 2008 r.
w sprawie bezpiecznego składowania rtęci metalicznej, która nie jest już wykorzystywana w przemyśle chloro-alkalicznym

(notyfikowana jako dokument nr C(2008) 8422)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(2009/39/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 20 stycznia 2009 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 211 tiret drugie,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Komisja przyjęła strategię Wspólnoty w zakresie rtęci(1).

(2) Działanie 9 strategii przewiduje składowanie rtęci z przemysłu chloro-alkalicznego i zobowiązuje Komisję do zbadania możliwości zawarcia porozumienia z tym przemysłem.

(3) W dniu 24 czerwca 2005 r. Rada przyjęła pozytywne konkluzje w sprawie strategii i zwróciła się do Komisji o podjęcie działań mających na celu bezpieczne składowanie lub unieszkodliwianie rtęci pochodzącej między innymi z przemysłu chloro-alkalicznego według harmonogramu zgodnego z przewidywanym stopniowym zaprzestaniem wywozu rtęci.

(4) W dniu 14 marca 2006 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję, przyjmując z zadowoleniem strategię i zwracając się do Komisji o podjęcie działań mających na celu zapewnienie bezpiecznego składowania całej rtęci pochodzącej z przemysłu chloro-alkalicznego.

(5) W dniu 22 października 2008 r. Parlament Europejski i Rada przyjęły rozporządzenie (WE) nr 1102/2008 z dnia 22 października 2008 r. w sprawie zakazu wywozu rtęci metalicznej, niektórych związków i mieszanin rtęci oraz bezpiecznego składowania rtęci metalicznej(2).

(6) Europejskie stowarzyszenie przemysłu chloro-alkalicznego Euro Chlor zobowiązało się, przy wsparciu przedsiębiorstw, które są jego członkami, do bezpiecznego składowania rtęci wycofanej z chloro-alkalicznego procesu produkcji (rtęci wycofanej z użytku). Wszystkie przedsiębiorstwa sektora chloro-alkalicznego działające we Wspólnocie mogą przyłączyć się do tego zobowiązania na obiektywnych i niedyskryminacyjnych warunkach.

(7) Komisja uznała za zadowalające przedsięwzięcia podejmowane przez stowarzyszenie Euro Chlor w ramach zobowiązania uzupełniającego przepisy wymienionego rozporządzenia.

(8) Zobowiązanie jest zgodne z kryteriami ustanowionymi w komunikacie Komisji w sprawie umów dotyczących ochrony środowiska naturalnego na szczeblu wspólnotowym w ramach planu działań na rzecz uproszczenia i poprawy środowiska regulacyjnego(3),

NINIEJSZYM ZALECA:

1) Przedsiębiorstwa należące do stowarzyszenia Euro Chlor, a także inne przedsiębiorstwa sektora chloro-alkalicznego działające we Wspólnocie, które przyłączą się do dobrowolnej umowy Euro Chlor w sprawie bezpiecznego składowania rtęci, powinny wykazać szczególną dbałość w wyborze miejsc składowania rtęci wycofanej z użytku (tj. rtęci metalicznej, która nie będzie konieczna do dalszej działalności zakładów elektrolizy rtęciowej) i zobowiązać się do posiadania umów z prowadzącymi miejsca składowania zaklasyfikowanymi i upoważnionymi do unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych. Takie umowy powinny być zawarte w oparciu o obiektywne i niedyskryminacyjne wymogi.

2) Przedsiębiorstwa należące do stowarzyszenia Euro Chlor powinny zobowiązać się do przestrzegania wysokich standardów w zakresie wymogów technicznych dotyczących składowania rtęci w zbiornikach, działań przygotowawczych i wypełniania, a także załadunku i rozładunku zbiorników.

3) Co roku stowarzyszenie Euro Chlor powinno przekazywać odpowiednie dane dotyczące rtęci wycofanej z użytku.

Niniejsze zalecenie skierowane jest do stowarzyszenia Euro Chlor.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 grudnia 2008 r.

W imieniu Komisji
Stavros DIMAS
Członek Komisji

______

(1) COM(2005) 20 wersja ostateczna z dnia 28 stycznia 2005 r.

(2) Dz.U. L 304 z 14.11.2008, s. 75.

(3) COM(2002) 412 wersja ostateczna z dnia 17 lipca 2002 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2009.14.10

Rodzaj: Zalecenie
Tytuł: Zalecenie 2009/39/WE w sprawie bezpiecznego składowania rtęci metalicznej, która nie jest już wykorzystywana w przemyśle chloro-alkalicznym
Data aktu: 22/12/2008
Data ogłoszenia: 20/01/2009