Decyzja 2009/427/WE ustanawiająca grupę ekspertów ds. doradztwa technicznego w zakresie produkcji ekologicznej

DECYZJA KOMISJI
z dnia 3 czerwca 2009 r.
ustanawiająca grupę ekspertów ds. doradztwa technicznego w zakresie produkcji ekologicznej

(2009/427/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 5 czerwca 2009 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylającym rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 1  określa się cele i zasady mające zastosowanie do produkcji ekologicznej oraz ustanawia podstawowe wymogi w zakresie produkcji, znakowania i kontroli produktów ekologicznych w produkcji roślinnej, zwierzęcej i akwakulturze.

(2) Komunikat Komisji do Rady i Parlamentu Europejskiego na temat Europejskiego planu działań na rzecz żywności ekologicznej i rolnictwa ekologicznego przyjęty w czerwcu 2004 r. 2  stanowi próbę dokonania przez Komisję oceny sytuacji i ustanowienia podstaw służących opracowaniu strategii, tworząc jednocześnie ogólną wizję strategiczną udziału rolnictwa ekologicznego we wspólnej polityce rolnej. W szczególności w działaniu 11 Europejskiego planu działań na rzecz żywności ekologicznej i rolnictwa ekologicznego zaleca się ustanowienie niezależnego zespołu ekspertów ds. doradztwa technicznego.

(3) Komisja może potrzebować doradztwa technicznego w celu podjęcia decyzji o dopuszczeniu do stosowania w rolnictwie i przetwórstwie ekologicznym danych produktów, substancji i technik, w celu opracowania lub poprawy zasad produkcji ekologicznej oraz, w ogólniejszym wymiarze, w zakresie innych kwestii związanych z obszarem produkcji ekologicznej. Zadania te są złożone i czasochłonne oraz wymagają wysokiego stopnia specjalizacji.

(4) Konieczne jest zatem ustanowienie grupy ekspertów w dziedzinie produkcji ekologicznej i określenie jej zadań oraz struktury.

(5) Grupa powinna służyć pomocą w zakresie zapewnienia łatwego dostępu do fachowej wiedzy technicznej w szerokim zakresie dziedzin związanych z produkcją ekologiczną.

(6) W skład grupy powinni wchodzić naukowcy i inni eksperci posiadający kompetencje w zakresie produkcji ekologicznej, a grupa powinna zapewnić Komisji niezależne i przejrzyste doradztwo techniczne na wysokim poziomie.

(7) Nie naruszając przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa, zgodnie z załącznikiem do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom 3 , należy określić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków grupy.

(8) Dane osobowe dotyczące członków grupy powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych 4 ,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

"Grupa ekspertów ds. doradztwa technicznego w zakresie produkcji ekologicznej"

Niniejszym ustanowiona zostaje grupa ekspertów ds. doradztwa technicznego w zakresie produkcji ekologicznej, zwana dalej "grupą".

Artykuł  2

Zadanie

Zadaniem grupy jest wspomaganie Komisji w następujących kwestiach:

a)
ocena produktów, substancji i technik mogących znaleźć zastosowanie w produkcji ekologicznej z uwzględnieniem celów i zasad określonych w rozporządzeniu (WE) nr 834/2007;
b)
poprawa istniejących zasad i opracowywanie nowych zasad produkcji;
c)
organizacja wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie produkcji ekologicznej.
Artykuł  3

Konsultacje

1. 
Komisja może zasięgać opinii grupy we wszelkich kwestiach związanych z produkcja ekologiczną.
2. 
Przewodniczący grupy może doradzić Komisji skonsultowanie się z grupą w sprawie konkretnego zagadnienia.
Artykuł  4

Skład i powoływanie

1. 
Grupa składa się z 13 członków.
2. 
Członków grupy powołuje Komisja spośród specjalistów posiadających kompetencje w dziedzinach, o których mowa w art. 2 i art. 3 ust. 1 i którzy odpowiedzieli na zaproszenie do zgłaszania kandydatur. W toku procedury selekcji Komisja może również ustanowić listę rezerwową obejmującą kandydatów, w przypadku których powołanie na członka stałego okazało się niemożliwe, mimo że kandydat ten został uznany za spełniającego warunki powołania do grupy.
3. 
Lista rezerwowa może być wykorzystywana w celu powołania zastępców dla członków grupy lub w celu powoływania członków podgrup.
4. 
Członkowie grupy i podgrup są powoływani jako osoby prywatne i doradzają Komisji niezależnie od jakichkolwiek wpływów zewnętrznych.
5.  5
 Członków grupy powołuje się na czteroletnie odnawialne kadencje, przy czym maksymalny okres pełnienia funkcji to trzy kolejne mandaty. Członkowie grupy pełnią swoje funkcje do czasu ich zastąpienia zgodnie z ust. 6 lub do czasu wygaśnięcia ich kadencji.
6. 
Członkowie, którzy utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy, złożą rezygnację lub nie spełniają warunków określonych w ust. 4 niniejszego artykułu lub w art. 287 Traktatu, mogą zostać zastąpieni na okres, jaki pozostaje do wygaśnięcia ich kadencji.
7. 
Członkowie powołani jako osoby prywatne składają corocznie oświadczenie, w którym zobowiązują się działać w interesie publicznym, oraz oświadczenie stwierdzające brak, względnie istnienie, konfliktu interesów, który mógłby zagrażać ich bezstronności. Podczas każdego posiedzenia członkowie informują o wszelkich konkretnych interesach, które można by uznać za naruszające ich niezależność w stosunku do tematów będących przedmiotem obrad.
8. 
Nazwiska członków powołanych jako osoby prywatne do grupy i do podgrup oraz członków znajdujących się na liście rezerwowej zostają opublikowane na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz w rejestrze grup ekspertów. Nazwiska członków są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.
Artykuł  5

Działanie

1. 
Grupa wybiera przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących spośród swoich członków zwykłą większością głosów.
2. 
W porozumieniu z Dyrekcją Generalną ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich grupa może ustanowić podgrupy w celu zbadania szczegółowych kwestii, przy czym zakres obowiązków podgrup ustalany jest przez grupę. Podgrupy są rozwiązywane niezwłocznie po wypełnieniu swojego mandatu. W skład podgrupy wchodzi maksymalnie 7 członków wyłonionych spośród członków grupy lub z listy rezerwowej, o której mowa w art. 4 ust. 3.
3. 
W przypadku gdy jest to pomocne lub konieczne, przedstawiciel Komisji może zaprosić do udziału w pracach grupy lub podgrupy ekspertów bądź obserwatorów posiadających szczególne kompetencje w zakresie danego tematu będącego przedmiotem obrad.
4. 
Jeżeli Komisja uzna, że informacje uzyskane w wyniku uczestnictwa w obradach grupy lub podgrupy mają charakter poufny, wówczas nie mogą one być ujawniane.
5. 
Posiedzenia grupy i jej podgrup odbywają się zwykle w pomieszczeniach Komisji zgodnie z ustalonymi przez nią procedurami i harmonogramem. Komisja zapewnia obsługę sekretariatu. W posiedzeniach grupy i jej podgrup mogą uczestniczyć inni, zainteresowani jej pracami urzędnicy Komisji.
6. 
Grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny na podstawie standardowego regulaminu przyjętego przez Komisję 6 .
7. 
Komisja może publikować w internecie, w oryginalnym języku danego dokumentu, porządek obrad, protokół z obrad, wszelkie streszczenia, wnioski, częściowe wnioski lub dokumenty robocze grupy.
Artykuł  6

Koszty posiedzeń

Koszty podróży i, w stosownych przypadkach, koszty pobytu, ponoszone przez członków i ekspertów w związku z działalnością grupy, są refundowane przez Komisję zgodnie z przepisami Komisji dotyczącymi zwrotu kosztów poniesionych przez ekspertów zewnętrznych.

Za usługi świadczone na mocy niniejszej decyzji nie wypłaca się żadnych wynagrodzeń.

Koszty posiedzeń są refundowane w granicach rocznego budżetu przyznanego danej grupie przez właściwe służby Komisji.

Artykuł  7

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 3 czerwca 2009 r.
W imieniu Komisji
Mariann FISCHER BOEL
Członek Komisji
1 Dz.U. L 189 z 20.7.2007, s. 1.
2 SEC(2004) 739.
3 Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1.
4 Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.
5 Art. 4 ust. 5 zmieniony przez art. 1 decyzji z dnia 16 sierpnia 2017 r. (Dz.U.UE.C.2017.273.3) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 sierpnia 2017 r.
6 SEC(2005) 1004.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2009.139.29

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2009/427/WE ustanawiająca grupę ekspertów ds. doradztwa technicznego w zakresie produkcji ekologicznej
Data aktu: 03/06/2009
Data ogłoszenia: 05/06/2009
Data wejścia w życie: 05/06/2009