Decyzja 2009/360/WE uzupełniająca wymogi techniczne w odniesieniu do charakterystyki odpadów ustanowionej dyrektywą 2006/21/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie gospodarowania odpadami pochodzącymi z przemysłu wydobywczego

DECYZJA KOMISJI
z dnia 30 kwietnia 2009 r.
uzupełniająca wymogi techniczne w odniesieniu do charakterystyki odpadów ustanowionej dyrektywą 2006/21/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie gospodarowania odpadami pochodzącymi z przemysłu wydobywczego

(notyfikowana jako dokument nr C(2009) 3013)

(2009/360/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 1 maja 2009 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę 2006/21/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie gospodarowania odpadami pochodzącymi z przemysłu wydobywczego oraz zmieniającą dyrektywę 2004/35/WE(1), w szczególności jej art. 22 ust. 1 lit. e),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z przepisami dyrektywy 2006/21/WE plan gospodarowania odpadów, który musi zostać sporządzony przez operatora działającego w przemyśle wydobywczym i zatwierdzony przez właściwy organ, zawiera charakterystykę odpadów. Załącznik II wymienionej dyrektywy zawiera wykaz pewnych aspektów, które należy uwzględnić w charakterystyce odpadów.

(2) Celem charakterystyki odpadów pochodzących z przemysłu wydobywczego jest uzyskanie odpowiednich informacji na temat odpadów objętych gospodarowaniem, co pozwoli na ocenę i monitorowanie ich właściwości, zachowania się oraz cech charakterystycznych, a tym samym zagwarantowanie, że odpady te zostaną objęte długoterminowym gospodarowaniem w warunkach bezpiecznych dla środowiska. Ponadto charakterystyka odpadów pochodzących z przemysłu wydobywczego powinna pozwolić określić możliwości gospodarowania takimi odpadami i powiązane z nimi środki łagodzące w celu ochrony środowiska i zdrowia człowieka.

(3) Niezbędne do charakterystyki odpadów pochodzących z przemysłu wydobywczego informacje i dane należy gromadzić na podstawie istniejących oraz odpowiednich i właściwych informacji lub, w razie potrzeby, na podstawie pobranych próbek i przeprowadzonych badań. Należy zagwarantować, że informacje i dane wykorzystywane do charakterystyki odpadów są właściwe, odpowiedniej jakości i reprezentatywne dla odpadów. Informacje te powinny być stosownie uzasadnione w planie gospodarowania odpadami, w sposób zadowalający dla właściwego organu.

(4) Poziom szczegółowości gromadzonych informacji i związane z nimi potrzeby w zakresie pobierania próbek i przeprowadzania badań należy dostosować do typu odpadów, potencjalnych zagrożeń dla środowiska oraz planowanego obiektu unieszkodliwiana odpadów. Z technicznego punktu widzenia należy umożliwić przyjęcie wieloetapowego podejścia gwarantującego właściwą charakterystykę odpadów.

(5) Z technicznego punktu widzenia należy wykluczyć z części badań geochemicznych odpady uznane zgodnie z kryteriami ustanowionymi w decyzji Komisji 2009/359/WE(2) za odpady obojętne.

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 18 dyrektywy 2006/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady(3),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Charakterystyka odpadów

1.
Państwa członkowskie dopilnowują, aby charakterystyka odpadów, której dokonują operatorzy działający w przemyśle wydobywczym, była zgodna z niniejszą decyzją.
2.
Charakterystyka odpadów obejmuje następujące kategorie informacji wyszczególnione w załączniku:

a) informacje ogólne;

b) warunki geologiczne złóż przeznaczonych do eksploatacji;

c) typ odpadów i planowane postępowanie z nimi;

d) geotechniczne właściwości odpadów;

e) geochemiczne właściwości odpadów.

3.
Na potrzeby oceny geochemicznych właściwości odpadów uwzględnia się kryteria definiowania odpadów obojętnych ustanowione w decyzji 2009/359/WE. Jeśli na podstawie tych kryteriów odpady zostaną uznane za "obojętne", podlegają one wyłącznie określonej części badań geochemicznych, o których mowa w pkt 5 załącznika.
Artykuł  2

Gromadzenie i ocena informacji

1.
Informacje i dane niezbędne do charakterystyki odpadów gromadzone są w kolejności określonej w ust. 2-5.
2.
Wykorzystuje się istniejące badania i opracowania, w tym istniejące zezwolenia, badania geologiczne, podobne miejsca, wykazy odpadów obojętnych, odpowiednie programy certyfikacji, europejskie lub krajowe normy dotyczące podobnych materiałów, które są zgodne z wymogami technicznymi określonymi w załączniku.
3.
Ocenia się jakość i reprezentatywność wszystkich informacji i identyfikuje się ewentualne brakujące informacje.
4.
W przypadku gdy stwierdza się brak informacji niezbędnych do charakterystyki odpadów, zgodnie z normą EN 14899 sporządza się plan pobierania próbek i zgodnie z nim dokonuje się ich pobrania. Plany pobierania próbek sporządza się w oparciu o odpowiednie dostępne informacje, w tym:

a) cel zbierania danych;

b) program badań i wymogi dotyczące pobierania próbek;

c) typ pobierania próbek, w tym pobieranie próbek z rdzeni wiertniczych, frontu eksploatacyjnego, przenośnika taśmowego, hałdy, stawu osadowego lub inny odpowiedni typ pobierania próbek;

d) procedury i zalecenia dotyczące liczby próbek, ich wielkości, masy, opisu i sposobu postępowania.

Wiarygodność i jakość wyników pobrania próbek podlega ocenie.

5.
Wyniki procesu charakterystyki podlegają ocenie. W stosownych przypadkach gromadzone są dodatkowe informacje przy zastosowaniu tej samej metodologii. Wyniki końcowe wprowadza się do planu gospodarowania odpadami.
Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 30 kwietnia 2009 r.

W imieniu Komisji
Stavros DIMAS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 102 z 11.4.2006, s. 15.

(2) Zob. s. 46 niniejszego Dziennika Urzędowego.

(3) Dz.U. L 114 z 27.4.2006, s. 9.

ZAŁĄCZNIK 

WYMOGI TECHNICZNE W ODNIESIENIU DO CHARAKTERYSTYKI ODPADÓW

1. Informacje ogólne

Przegląd i zrozumienie ogólnych informacji na temat działalności wydobywczej i jej celów.

Zebranie ogólnych informacji na temat:

– działań poszukiwawczych, wydobywczych i przeróbczych,

– typu i opisu zastosowanej metody wydobycia oraz innych zastosowanych procesów,

– charakteru planowanego produktu końcowego.

2. Warunki geologiczne złóż przeznaczonych do eksploatacji

Identyfikacja elementów odpadowych, które powstaną na skutek wydobycia i przeróbki, przy pomocy informacji dotyczących:

– typu skał otaczających, ich składu chemicznego i mineralnego, w tym przeobrażeń hydrotermalnych skał mineralnych i skały płonnej,

– typu złoża, w tym skał mineralnych bądź mineralizacji rozproszonej w skale,

– typologii minerałów, ich składu chemicznego i mineralnego, w tym właściwości fizycznych takich jak gęstość, porowatość, zróżnicowanie wielkości cząstek, zawartość wody, obejmującej wyeksploatowane minerały, skałę płonną, minerały powstałe w procesach hydrotermalnych,

– wielkości i geometrii złóż,

– wietrzenia i przemian wzbogacających koncentrację minerałów pod względem chemicznym i mineralogicznym.

3. Typ odpadów i planowane postępowanie z nimi

Opis typu wszystkich odpadów występujących podczas każdej działalności poszukiwawczej, wydobywczej i przeróbczej, w tym nadkładu, skały płonnej i odpadów przeróbczych, przy pomocy informacji dotyczących:

– pochodzenia odpadów w miejscu wydobycia oraz procesu prowadzącego do powstawania odpadów, takiego jak poszukiwanie, wydobywanie, mielenie, wzbogacanie,

– ilości odpadów,

– opisu systemu transportu odpadów,

– opisu substancji technicznych, które będą stosowane podczas przeróbki,

– klasyfikacji odpadów zgodnie z decyzją Komisji 2000/532/WE(1), obejmującej właściwości niebezpieczne,

– rodzaju planowanego obiektu unieszkodliwiania odpadów, ostatecznej formy ekspozycji odpadów oraz metody składowania odpadów w obiekcie unieszkodliwiania odpadów.

4. Geotechniczne właściwości odpadów

Identyfikacja odpowiednich parametrów oceny swoistych właściwości fizycznych odpadów z uwzględnieniem typu obiektu unieszkodliwiania odpadów.

Należy uwzględnić następujące parametry: granulometrię, plastyczność, gęstość, zawartość wody, stopień kompakcji, wytrzymałość na ścinanie, kąt tarcia, przenikalność, współczynnik porowatości, ściśliwość i konsolidację.

5. Geochemiczne właściwości odpadów

Wyszczególnienie właściwości chemicznych i mineralogicznych odpadów oraz wszelkich dodatków lub pozostałości w odpadach.

Przewidywane zmiany składu chemicznego odcieku w czasie dla każdego typu odpadów, uwzględniając planowane postępowanie z nimi, w szczególności:

– ocenę wymywalności metali, soli i anionów zawierających tlen w czasie przy pomocy testu wymywalności w zależności od pH, i/lub testu perkolacyjnego i/lub uwalniania w czasie i/lub innych odpowiednich badań,

– w przypadku odpadów zawierających siarczki przeprowadza się badania statyczne lub kinetyczne w celu ustalenia powstawania kwaśnych odcieków (ADR) i wymywalności metalu w czasie.

______

(1) Dz.U. L 226 z 6.9.2000, s. 3.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2009.110.48

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2009/360/WE uzupełniająca wymogi techniczne w odniesieniu do charakterystyki odpadów ustanowionej dyrektywą 2006/21/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie gospodarowania odpadami pochodzącymi z przemysłu wydobywczego
Data aktu: 30/04/2009
Data ogłoszenia: 01/05/2009
Data wejścia w życie: 01/01/1970