Decyzja 2009/334/WE ustanawiająca grupę ekspertów ds. bezpieczeństwa europejskich systemów GNSS

DECYZJA KOMISJI
z dnia 20 kwietnia 2009 r.
ustanawiająca grupę ekspertów ds. bezpieczeństwa europejskich systemów GNSS
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2009/334/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 21 kwietnia 2009 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 683/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie dalszej realizacji europejskich programów nawigacji satelitarnej (EGNOS i Galileo)(1) w zasadniczy sposób zmieniło sposób zarządzania tymi dwoma programami oraz ich finansowania.

(2) Artykuł 13 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 683/2008 stanowi, że Komisja zajmuje się wszystkimi kwestiami związanymi z bezpieczeństwem systemów, z odpowiednim uwzględnieniem potrzeby nadzoru i integracji wymogów bezpieczeństwa w całych programach. Zgodnie z ust. 2 tegoż artykułu Komisja przyjmuje środki wykonawcze ustanawiające główne wymogi techniczne dotyczące kontroli dostępu do systemów, ich obsługi oraz technologii gwarantujących ich bezpieczeństwo. Z kolei ust. 3 stanowi, że Komisja zapewnia, aby podejmowano niezbędne kroki w celu stosowania środków, o których mowa w ust. 2, oraz aby spełniano wszelkie inne wymogi związane z bezpieczeństwem systemów z pełnym uwzględnieniem wytycznych ekspertów.

(3) Ponadto art. 23 rozporządzenia (WE) nr 683/2008 uchyla z dniem 25 lipca 2009 r. art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 876/2002 z dnia 21 maja 2002 r. ustanawiający Wspólne Przedsięwzięcie Galileo(2). Na mocy przepisów wymienionego art. 7 ustanawia się radę bezpieczeństwa w celu zajęcia się kwestiami bezpieczeństwa dotyczącymi systemu Galileo.

(4) Celem pełnienia funkcji, które zostały jej powierzone na mocy wyżej wymienionych przepisów art. 13 rozporządzenia (WE) nr 683/2008 i, aby od dnia 25 lipca 2009 r. sprawnie wykonywać zadania dotychczas powierzane radzie bezpieczeństwa ustanowionej na mocy art. 7 rozporządzenia (WE) nr 876/2002, Komisja potrzebuje wsparcia ze strony ekspertów z państw członkowskich.

(5) Poza tym, przy okazji przyjęcia rozporządzenia (WE) nr 683/2008, Komisja wydała oświadczenie, w którym wyraziła zamiar utworzenia grupy ekspertów, w której skład wejdą przedstawiciele państw członkowskich, w celu wdrożenia przepisów art. 13 ust. 1 wymienionego rozporządzenia i z myślą o przeanalizowaniu kwestii związanych z bezpieczeństwem przedmiotowych systemów.

(6) W oświadczeniu tym określono, że Komisja dopilnuje, by w skład tej grupy ekspertów weszli jeden przedstawiciel z każdego państwa członkowskiego i jeden przedstawiciel Komisji, by przewodniczył jej przedstawiciel Komisji, by grupa przyjęła swój regulamin wewnętrzny, w którym zostanie przewidziane, między innymi, przyjmowanie opinii w drodze konsensusu i możliwość poruszania przez ekspertów wszelkich istotnych kwestii związanych z bezpieczeństwem przedmiotowych systemów.

(7) W oświadczeniu tym Komisja zobowiązała się ponadto do uwzględniania w całości opinii tej grupy ekspertów oraz do zasięgania jej opinii, między innymi zanim określi najważniejsze wymogi bezpieczeństwa systemów, o których mowa w art. 13 rozporządzenia (WE) nr 683/2008.

(8) W tym samym oświadczeniu Komisja zauważyła, że przedstawiciele Organu Nadzoru Europejskiego GNSS i Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także Sekretarz Generalny/Wysoki Przedstawiciel, powinni brać udział w charakterze obserwatorów w pracach grupy ekspertów na warunkach określonych w regulaminie tej grupy oraz że porozumienia zawierane przez Wspólnotę Europejską mogą przewidywać udział przedstawicieli państw trzecich w pracach grupy ekspertów na warunkach określonych w regulaminie wewnętrznym tej grupy.

(9) Należy zatem ustanowić grupę ekspertów zwaną "Radą ds. Bezpieczeństwa Europejskich Systemów GNSS", której utworzenie, zadania, skład i sposób funkcjonowania będą zgodne z elementami zawartymi w wyżej cytowanym oświadczeniu Komisji z jednoczesnym uwzględnieniem horyzontalnych zasad w odniesieniu do zasad ramowych dla grup ekspertów Komisji, które stanowiły przedmiot decyzji Komisji C(2005) 2817.

(10) Należy ponadto przewidzieć możliwość uczestnictwa państw trzecich w pracach przedmiotowej grupy ekspertów. W szczególności, uwzględniając fakt, że Norwegia i Szwajcaria, które są członkami Europejskiej Agencji Kosmicznej, uczestniczą w europejskich programach GNSS i są w pełni zaangażowane w związane z nimi kwestie bezpieczeństwa, ważne jest tymczasowe umożliwienie im włączenia się do prac grupy ekspertów na okres trzech lat z możliwością przedłużenia na podstawie porozumień zawartych między Wspólnotą Europejską, a każdym z tych dwóch państw spoza UE,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Rada ds. Bezpieczeństwa Europejskich Systemów GNSS

Niniejszym ustanawia się Grupę Ekspertów ds. Bezpieczeństwa Europejskich Systemów GNSS (zwaną dalej "radą ds. bezpieczeństwa").

Artykuł  2

Zadanie

Rada ds. bezpieczeństwa wspiera Komisję we wdrażaniu przepisów art. 13 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 683/2008 oraz w analizie kwestii dotyczących bezpieczeństwa europejskich systemów GNSS. Komisja zasięga jej opinii przed określeniem głównych wymogów technicznych w zakresie bezpieczeństwa, o których mowa w ust. 2 tego artykułu i w sposób ciągły wspiera Komisję w stosowaniu przepisów ust. 3 tego artykułu.

Artykuł  3

Konsultacje

Komisja regularnie zasięga opinii rady ds. bezpieczeństwa. Uwzględnia także w pełni jej opinie.

Artykuł  4

Skład

1.
W skład rady ds. bezpieczeństwa wchodzą jeden przedstawiciel z każdego państwa członkowskiego, wybrany spośród uznanych ekspertów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony, i jeden przedstawiciel Komisji.
2.
Przedstawiciele Organu Nadzoru Europejskiego GNSS i Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także Sekretarz Generalny/Wysoki Przedstawiciel mogą brać udział w pracach rady ds. bezpieczeństwa w charakterze obserwatorów, na warunkach określonych w jej regulaminie wewnętrznym.
3.
Porozumienia zawierane przez Wspólnotę Europejską mogą przewidywać udział przedstawicieli państw trzecich w pracach rady ds. bezpieczeństwa, w tym również w charakterze jej pełnoprawnych członków.
4.
Od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji przedstawiciele Norwegii i Szwajcarii mogą tymczasowo uczestniczyć w pracach rady ds. bezpieczeństwa w charakterze obserwatorów, na zasadach określonych w jej regulaminie wewnętrznym, pod warunkiem że każde z tych państw potwierdzi zamiar stosowania na swym terytorium wszelkich środków bezpieczeństwa niezbędnych do zapewnienia odpowiedniego stopnia ochrony infrastruktury, usług, technologii programów i systemów europejskich GNSS, zwłaszcza w zakresie kontroli wywozu. Okres tymczasowego uczestnictwa ma umożliwić zawarcie porozumienia, o którym mowa w ust. 3, i nie może w żadnym przypadku przekroczyć trzech lat.
5.
Uczestnictwo kraju trzeciego w pracach rady ds. bezpieczeństwa może zostać ograniczone lub zawieszone, w przypadku gdy działania podejmowane przez ten kraj nie pozwalają zapewnić wymaganego stopnia ochrony w zakresie bezpieczeństwa lub zgodności z zasadami bezpieczeństwa określonymi dla europejskich programów GNSS.
6.
Przewodniczący rady ds. bezpieczeństwa może zaprosić innych ekspertów do uczestniczenia w pracach rady ds. bezpieczeństwa na warunkach określonych w jej regulaminie wewnętrznym. Przewodniczący przekazuje z wyprzedzeniem członkom rady ds. bezpieczeństwa informacje uzasadniające obecność tych ekspertów.
7.
Przedstawiciele wyznaczeni przez dane państwo lub organizację pełnią swoje funkcje do czasu ich zastąpienia lub do wygaśnięcia ich mandatu. Komisja może nie wyrazić zgody na przedstawiciela wyznaczonego przez dane państwo lub organizację, jeśli wyznaczenie go wydaje się jej nieodpowiednie, w szczególności w przypadku konfliktu interesów; Komisja szybko informuje o takim przypadku zainteresowane państwo lub organizację, które lub która wyznacza innego przedstawiciela.
Artykuł  5

Tryb funkcjonowania

1.
Przewodniczącym rady ds. bezpieczeństwa jest przedstawiciel Komisji.
2.
W porozumieniu z Komisją rada ds. bezpieczeństwa może ustanawiać podgrupy w celu zbadania specjalistycznych zagadnień na podstawie określonego przez nią zakresu obowiązków; po ich wypełnieniu podgrupy są rozwiązywane.
3.
Posiedzenia rady ds. bezpieczeństwa i jej podgrup odbywają się zwykle w pomieszczeniach Komisji i jej służb; procedury tych posiedzeń oraz ich harmonogram określa Komisja. Miejsca posiedzeń są zabezpieczone w odpowiednim stopniu w zależności od charakteru prac. Sekretariat prowadzony jest przez służby Komisji. W posiedzeniach mogą uczestniczyć inni zainteresowani urzędnicy Komisji.
4.
Rada ds. bezpieczeństwa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny w oparciu o wzór regulaminu wewnętrznego przyjęty przez Komisję(3). Regulamin wewnętrzny przewiduje, między innymi, przyjmowanie opinii lub sprawozdań rady ds. bezpieczeństwa w drodze konsensusu i możliwość poruszania przez każdego z członków rady ds. bezpieczeństwa wszelkich istotnych kwestii związanych z bezpieczeństwem europejskich systemów GNSS.
5.
Uczestnicy posiedzeń rady ds. bezpieczeństwa i jej podgrup są zobowiązani do ścisłego przestrzegania zasad bezpieczeństwa i ochrony Komisji, zwłaszcza w odniesieniu do dokumentów niejawnych.
Artykuł  6

Koszty posiedzeń

1.
Komisja zwraca koszty podróży i pobytu ponoszone przez członków, ekspertów i obserwatorów w związku z działalnością rady ds. bezpieczeństwa, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji. Członkowie rady nie są wynagradzani za pełnienie swoich funkcji.
2.
Koszty związane z organizacją posiedzeń zwracane są w granicach dostępnych zasobów przeznaczonych dla danych służb na podstawie corocznej procedury przydziału zasobów.
Artykuł  7

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia przez Komisję. Decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 kwietnia 2009 r.

W imieniu Komisji
Antonio TAJANI
Wiceprzewodniczący

______

(1) Dz.U. L 196 z 24.7.2008, s. 1.

(2) Dz.U. L 138 z 28.5.2002, s. 1.

(3) Załącznik III do SEC(2005) 1004 z 27.7.2005.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2009.101.22

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2009/334/WE ustanawiająca grupę ekspertów ds. bezpieczeństwa europejskich systemów GNSS
Data aktu: 20/04/2009
Data ogłoszenia: 21/04/2009
Data wejścia w życie: 20/04/2009