Decyzja 2008/264/WE w sprawie ustanowienia w europejskich normach dotyczących papierosów wymagań w zakresie bezpieczeństwa pożarowego zgodnie z dyrektywą 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady

DECYZJA KOMISJI
z dnia 25 marca 2008 r.
w sprawie ustanowienia w europejskich normach dotyczących papierosów wymagań w zakresie bezpieczeństwa pożarowego zgodnie z dyrektywą 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/264/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 26 marca 2008 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 grudnia 2001 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów(1), w szczególności jej art. 4 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa 2001/95/WE stanowi, że normy europejskie ustanawiane są przez europejskie organy normalizacyjne. Normy te powinny stanowić gwarancję, że produkty spełniają ogólne wymagania bezpieczeństwa przewidziane w dyrektywie.

(2) Zgodnie z dyrektywą 2001/95/WE produkt jest uważany za bezpieczny pod względem zagrożenia oraz rodzajów zagrożeń określonych w odpowiednich normach krajowych, jeżeli spełnia wymagania określone w dobrowolnych normach krajowych stanowiących transpozycję norm europejskich.

(3) Papierosy są z natury rzeczy niebezpiecznymi produktami, gdyż wytwarzają żar oraz zawierają materiał palny, który od momentu zapalenia pali się na całej długości papierosa. Palące się papierosy, pozostawione niedbale i bez nadzoru, powodują ryzyko pożaru, z którym wiążą się wypadki śmiertelne, obrażenia ciała oraz szkody materialne. Tego rodzaju wypadki były przedmiotem obserwacji - każdego roku powodują szacunkowo minimum 1.000 wypadków śmiertelnych na terenie Wspólnoty(2).

(4) Stworzono rozwiązania techniczne mające na celu zapobieganie spalaniu się papierosów na całej ich długości, jeśli nie są aktywnie palone. W przypadku papierosów dostępnych w ogólnej sprzedaży bibułka zawiera pasemka o szerokości około 6 mm i długości od około 20 do 30 mm. Takie "zapory" przynajmniej do pewnego stopnia wspomagają samowygaszenie papierosa dzięki ograniczeniu dostępu tlenu do palącego się miejsca. Zmniejszona skłonność papierosów do zapłonu ogranicza zatem źródło i ryzyko pożarów.

(5) Wymagania bezpieczeństwa dotyczące papierosów opracowane zostaną na podstawie przepisów art. 4 dyrektywy 2001/95/WE, tak aby wezwać organy normalizacyjne do opracowania normy dotyczącej zmniejszonej skłonności papierosów do zapłonu, zgodnie z procedurą określoną w dyrektywie 98/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 czerwca 1998 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie norm i przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego(3), oraz opublikować odniesienia do przyjętej normy w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Organy normalizacyjne powinny odpowiednio uwzględnić normę ASTM E2187-04.

(6) Po publikacji normy w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej uznaje się, że papierosy produkowane zgodnie z nią spełniają ogólne wymagania bezpieczeństwa określone w dyrektywie 2001/95/WE w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów, w odniesieniu do wymagań bezpieczeństwa pożarowego objętych normą.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ustanowionego na mocy dyrektywy 2001/95/WE,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Cel

Celem niniejszej decyzji jest ustanowienie wymagań, na podstawie których Komisja wzywa odpowiednie organy normalizacyjne do opracowania odpowiedniej normy dotyczącej zmniejszenia skłonności papierosów do zapłonu. Skłonność papierosów do zapłonu powinna zostać zmniejszona w celu zminimalizowania występowania pożarów, z którymi wiążą się wypadki śmiertelne, obrażenia ciała oraz szkody materialne.

Artykuł  2

Definicja

Do celów niniejszej decyzji papieros o zmniejszonej skłonności do zapłonu będzie oznaczać papierosa, który w przypadku braku aktywnego palenia samoczynnie gaśnie, zanim spali się na całej swojej długości.

Artykuł  3

Wymagania

Do celów art. 4 dyrektywy 2001/95/WE wymaganie w zakresie bezpieczeństwa jest następujące: nie więcej niż 25 % z danej partii próbek papierosów poddanych badaniom spala się na całej długości.

Sporządzono w Brukseli, dnia 25 marca 2008 r.

W imieniu Komisji
Meglena KUNEVA
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 11 z 15.1.2002, s. 4.

(2) Konsorcjum ASPECT, Tytoń czy Zdrowie w Unii Europejskiej. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość (Tabacco or Health in the European Union. Past, present and future), Komisja Europejska, 2004 (http://ec.europa.eu/health/ph_determinants/life_style/Tobacco/Documents/tobacco_exs_en.pdf).

(3) Dz.U. L 204 z 21.7.1998, s. 37. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Rady 2006/96/WE (Dz.U. L 363 z 20.12.2006, s. 81).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2008.83.35

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2008/264/WE w sprawie ustanowienia w europejskich normach dotyczących papierosów wymagań w zakresie bezpieczeństwa pożarowego zgodnie z dyrektywą 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady
Data aktu: 25/03/2008
Data ogłoszenia: 26/03/2008
Data wejścia w życie: 25/03/2008