Decyzja 2008/235/WE ustanawiająca Europejską Radę Konsultacyjną ds. Zarządzania Statystyką

DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY NR 235/2008/WE
z dnia 11 marca 2008 r.
ustanawiająca Europejską Radę Konsultacyjną ds. Zarządzania Statystyką
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 285,

uwzględniając wniosek Komisji,

stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 251 Traktatu(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Potrzeba ustanowienia europejskich standardów niezależności, wiarygodności i odpowiedzialności krajowych i wspólnotowych organów statystycznych sprawiła, że na posiedzeniu w dniu 24 lutego 2005 r. Komitet ds. Programu Statystycznego ustanowiony decyzją Rady 89/382/EWG, Euratom(2) jednogłośnie zatwierdził Kodeks postępowania w statystyce europejskiej (zwany dalej "kodeksem postępowania") przedstawiony w zaleceniu Komisji z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie niezależności, wiarygodności i odpowiedzialności krajowych i wspólnotowych organów statystycznych.

(2) Kodeks postępowania ma dwa cele: z jednej strony zwiększenie zaufania do organów statystycznych poprzez zaproponowanie pewnych rozwiązań instytucjonalnych i organizacyjnych, a z drugiej strony poprawienie jakości danych statystycznych opracowywanych przez te organy.

(3) W komunikacie do Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie niezależności, wiarygodności i odpowiedzialności krajowych i wspólnotowych organów statystycznych Komisja stwierdziła, że pomocny byłby zewnętrzny organ doradczy, który mógłby odgrywać czynną rolę w nadzorowaniu wprowadzania w życie kodeksu postępowania w całym europejskim systemie statystycznym. W zaleceniu z dnia 25 maja 2005 r. Komisja stwierdziła, że zamierza rozważyć zaproponowanie utworzenia takiego zewnętrznego organu doradczego.

(4) W dniu 8 listopada 2005 r. Rada stwierdziła, że nowy organ doradczy wysokiego szczebla zwiększyłby niezależność, rzetelność i odpowiedzialność Komisji (Eurostatu), a także - w kontekście wzajemnej oceny wprowadzania w życie kodeksu postępowania - europejskiego systemu statystycznego. Rada zaleciła, by organ tworzyła mała grupa niezależnych osób wyznaczonych na podstawie ich kompetencji.

(5) Organ ten powinien skupiać członków o uzupełniających się kompetencjach i doświadczeniu, wywodzących się np. ze środowiska akademickiego oraz posiadających krajowe lub międzynarodowe doświadczenie w dziedzinie statystyki.

(6) Organ powinien sporządzić dla Komisji (Eurostatu) ocenę wprowadzania w życie kodeksu postępowania, która byłaby analogiczna do wzajemnej oceny krajowych urzędów statystycznych.

(7) W odpowiednich przypadkach należy zachęcać do dialogu na temat kodeksu postępowania z Komitetem ds. Programu Statystycznego i z Europejskim Komitetem Doradczym ds. Statystyki utworzonym na mocy decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 234/2008/WE z dnia ...(3), a także z zainteresowanymi organami państw członkowskich.

(8) W związku z powyższym należy ustanowić radę konsultacyjną oraz określić jej zadania i strukturę bez uszczerbku dla art. 5 Protokołu w sprawie Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Rada konsultacyjna

Niniejszym zostaje utworzona Europejska Rada Konsultacyjna ds. Zarządzania Statystyką (zwana dalej "radą"). Celem rady jest zapewnianie niezależnego przeglądu europejskiego systemu statystycznego w odniesieniu do wprowadzania w życie Kodeksu postępowania w statystyce europejskiej (zwanego dalej "kodeksem postępowania").

Artykuł  2

Zadania

1.
Zadaniami rady są:

a) przygotowywanie sprawozdania rocznego dla Parlamentu Europejskiego i Rady z wprowadzania w życie kodeksu postępowania w zakresie, w jakim dotyczy on Komisji (Eurostatu), oraz przekazywanie tego sprawozdania Komisji przed przedłożeniem go Parlamentowi Europejskiemu i Radzie;

b) umieszczanie w wyżej wymienionym sprawozdaniu rocznym oceny wprowadzania w życie kodeksu postępowania w ramach całego europejskiego systemu statystycznego;

c) doradzanie Komisji w zakresie odpowiednich środków ułatwiających wprowadzanie w życie kodeksu postępowania w zakresie, w jakim dotyczy on Komisji (Eurostatu) oraz całego europejskiego systemu statystycznego;

d) doradzanie Komisji (Eurostatowi) w zakresie przekazywania informacji o kodeksie postępowania użytkownikom i podmiotom dostarczającym dane;

e) doradzanie Komisji (Eurostatowi) i Komitetowi ds. Programu Statystycznego w zakresie aktualizacji kodeksu postępowania.

2.
Rada może doradzać Komisji oraz odpowiada na pytania Komisji w kwestiach dotyczących zaufania do statystyk europejskich wśród podmiotów z nich korzystających, wypełniając zadania określone w ust. 1.
Artykuł  3

Członkowie rady konsultacyjnej

1.
W skład rady wchodzi siedmiu członków, w tym jej przewodniczący. Członkowie rady są niezależni. Komisja (Eurostat) jest reprezentowana w roli obserwatora.
2.
Członkowie rady są wybierani spośród ekspertów posiadających wybitne kompetencje w dziedzinie statystyki, pełnią swoje obowiązki osobiście i są wybierani tak, aby wnieść różne uzupełniające się umiejętności i doświadczenia.
3.
Po konsultacji z Komisją, Rada wybiera, a Parlament Europejski zatwierdza, nominację na przewodniczącego rady.

Przewodniczącym nie może być osoba, która aktualnie pozostaje członkiem krajowego urzędu statystycznego albo Komisji i która sprawowała takie stanowisko w ciągu dwóch ostatnich lat.

Po konsultacji z Komisją Parlament Europejski i Rada powołują po trzech członków rady.

4.
Kadencja przewodniczącego i członków rady wynosi trzy lata, z możliwością jednorazowego przedłużenia.
5.
W przypadku rezygnacji członka przed upływem jego kadencji, jest on zastępowany przez nowego członka powołanego zgodnie z niniejszym artykułem na pełną kadencję.
Artykuł  4

Procedury

1.
Rada przyjmuje własny regulamin wewnętrzny, który jest podawany do wiadomości publicznej.
2.
Sprawozdanie roczne rady, o którym mowa w art. 2 ust. 1 lit. a), podaje się do wiadomości publicznej po przedłożeniu Parlamentowi Europejskiemu i Radzie. Ponadto rada może postanowić o publikacji wniosków końcowych, częściowych lub dokumentów roboczych, pod warunkiem że zostały one uprzednio przekazane Parlamentowi Europejskiemu, Radzie i Komisji (Eurostatowi) oraz wszelkim innym zainteresowanym podmiotom z możliwością udzielenia odpowiedzi.
3.
Bez uszczerbku dla art. 287 Traktatu od członków rady wymaga się zachowania poufności informacji, do których uzyskali dostęp dzięki postępowaniu rady, w przypadku gdy Komisja poinformuje ich, że takie informacje mają z uzasadnionych względów charakter poufny lub że udzielenie odpowiedzi na żądanie wydania opinii lub na zadane pytanie może prowadzić do ujawnienia takich poufnych informacji.
4.
Rada działa przy wsparciu sekretariatu zapewnianego przez Komisję, który musi zachować wobec niej niezależność. Sekretarz rady jest mianowany przez Komisję po konsultacji z radą. Sekretarz działa zgodnie z instrukcjami rady.
5.
Wydatki rady są uwzględniane w preliminarzu budżetowym Komisji.
Artykuł  5

W trzy lata po ustanowieniu rady przeprowadza się przegląd jej roli i skuteczności.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Strasburgu, dnia 11 marca 2008 r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady
H.-G. PÖTTERING J. LENARČIČ
Przewodniczący Przewodniczący

______

(1) Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 24 października 2007 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym) oraz decyzja Rady z dnia 14 lutego 2008 r.

(2) Dz.U. L 181 z 28.6.1989, s. 47.

(3) Zob. s. 13 niniejszego Dziennika Urzędowego.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2008.73.17

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2008/235/WE ustanawiająca Europejską Radę Konsultacyjną ds. Zarządzania Statystyką
Data aktu: 11/03/2008
Data ogłoszenia: 15/03/2008
Data wejścia w życie: 16/03/2008