Rozporządzenie 1213/2008 dotyczące wieloletniego skoordynowanego wspólnotowego programu kontroli na lata 2009, 2010 i 2011, mającego na celu zapewnienie zgodności z najwyższymi dopuszczalnymi poziomami pozostałości pestycydów w żywności pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na jej powierzchni oraz ocenę narażenia na nie konsumenta

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1213/2008
z dnia 5 grudnia 2008 r.
dotyczące wieloletniego skoordynowanego wspólnotowego programu kontroli na lata 2009, 2010 i 2011, mającego na celu zapewnienie zgodności z najwyższymi dopuszczalnymi poziomami pozostałości pestycydów w żywności pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na jej powierzchni oraz ocenę narażenia na nie konsumenta
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lutego 2005 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni, zmieniające dyrektywę Rady 91/414/EWG(1), w szczególności jego art. 29,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z dyrektywami 76/895/EWG, 86/362/EWG, 86/363/EWG oraz 90/642/EWG Komisja przyjęła zalecenia dotyczące skoordynowanego wspólnotowego programu monitorowania w zakresie pozostałości pestycydów w zbożach i na ich powierzchni oraz w i na niektórych innych produktach pochodzenia roślinnego. Dnia 1 września 2008 r. dyrektywy te zastąpiono rozporządzeniem (WE) nr 396/2005. Na mocy tego rozporządzenia wspólnotowy program kontroli pozostałości pestycydów ma obejmować obok żywności pochodzenia roślinnego także żywność pochodzenia zwierzęcego, i mieć formę aktu wiążącego. Dlatego należy przyjąć go w formie rozporządzenia. Program nie powinien naruszać przepisów dyrektywy Rady 96/23/WE z dnia 29 kwietnia 1996 r. w sprawie środków monitorowania niektórych substancji i ich pozostałości u żywych zwierząt i w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz uchylającej dyrektywy 85/358/EWG i 86/469/EWG oraz decyzje 89/187/EWG i 91/664/EWG(2).

(2) Trzydzieści środków spożywczych należy do najbardziej istotnych składników pokarmu we Wspólnocie. Ponieważ poważne zmiany w stosowaniu pestycydów zachodzą w cyklu trzyletnim, należy monitorować pestycydy w tych 30 środkach spożywczych w serii cyklów trzyletnich w celu umożliwienia przeprowadzania oceny narażenia konsumenta i stosowania prawodawstwa wspólnotowego.

(3) W oparciu o dwumianowy rozkład prawdopodobieństwa można szacować, że przebadanie 642 próbek pozwala na wykrycie jednej próbki zawierającej pozostałości pestycydów powyżej granicy wykrywalności (LOD) z pewnością większą niż 99 %, pod warunkiem że nie mniej niż 1 % tych produktów zawiera pozostałości powyżej tego limitu. Pobór tych próbek należy rozdzielić między państwa członkowskie w stosunku do liczby ludności, w liczbie co najmniej 12 próbek dla danego produktu na rok.

(4) Jeżeli definicja pozostałości pestycydów obejmuje inne substancje czynne, metabolity lub produkty rozpadu, informacje dotyczące tych metabolitów powinny zostać dostarczone oddzielnie.

(5) Wytyczne w sprawie "Procedur walidacji metod i kontroli jakości dotyczących analizy pozostałości pestycydów w żywności i paszy" zostały opublikowane na stronie internetowej Komisji(3).

(6) Do procedur pobierania próbek stosuje się dyrektywę Komisji 2002/63/WE z dnia 11 lipca 2002 r. ustanawiającą wspólnotowe metody pobierania próbek do celów urzędowej kontroli pozostałości pestycydów w produktach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni oraz uchylającą dyrektywę 79/700/EWG(4), która zawiera metody i procedury zalecane przez Komisję Codex Alimentarius.

(7) Konieczne jest także przeprowadzenie oceny, czy przestrzegane są najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości w żywności dla niemowląt, ustalone w art. 10 dyrektywy Komisji 2006/141/WE z dnia 22 grudnia 2006 r. w sprawie preparatów do początkowego żywienia niemowląt i preparatów do dalszego żywienia niemowląt oraz zmieniająca dyrektywę 1999/21/WE(5) oraz w art. 7 dyrektywy Komisji 2006/125/WE z dnia 5 grudnia 2006 r. w sprawie przetworzonej żywności na bazie zbóż oraz żywności dla niemowląt i małych dzieci(6).

(8) Konieczne jest przeprowadzenie oceny możliwych skutków zbiorczych, kumulacyjnych i synergicznych pestycydów. Ocena ta obejmie w pierwszym rzędzie związki fosforoorganiczne, karbaminiany, triazole, pyretroidy, jak określono w załączniku I.

(9) Państwa członkowskie powinny przekazać do dnia 31 sierpnia każdego roku informacje dotyczące poprzedniego roku kalendarzowego.

(10) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W latach 2009, 2010 i 2011 państwa członkowskie pobierają i analizują próbki kombinacji produktów i pozostałości pestycydów, jak określono w załączniku I.

Liczbę próbek dla każdego produktu określono w załączniku II.

Artykuł  2
1.
Partia, z której należy pobrać próbki, zostaje wybrana losowo.

Procedura pobierania próbek, w tym liczba jednostek, jest zgodna z dyrektywą 2002/63/WE.

2.
Pobrane i analizowane próbki zawierają przynajmniej:

a) dziesięć próbek żywności dla niemowląt głównie na bazie warzyw, owoców lub zbóż;

b) jedną próbkę produktów pochodzących z upraw ekologicznych, odzwierciedlającą udział produktów ekologicznych w każdym państwie członkowskim, o ile jest dostępna.

Artykuł  3
1.
Państwa członkowskie przekazują wyniki analiz próbek testowanych w 2009 r., 2010 r. i 2011 r. odpowiednio do dnia 31 sierpnia 2010 r., 2011 r. i 2012 r.

Oprócz tych wyników państwa członkowskie przekazują następujące informacje:

a) wykorzystane metody analityczne i uzyskane poziomy raportowania, zgodnie z wytycznymi w sprawie Procedur walidacji metod i kontroli jakości dotyczących analizy pozo-stałości pestycydów w żywności i paszy;

b) limity oznaczenia stosowane w krajowych i wspólnotowych programach kontroli;

c) szczegółowe informacje dotyczące akredytacji laboratoriów analitycznych biorących udział w kontrolach;

d) w przypadkach dozwolonych na podstawie ustawodawstwa krajowego, szczegółowe informacje dotyczące zastosowanych środków wykonawczych;

e) w przypadku przekroczenia najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości (NDP) wykaz możliwych powodów przekroczenia NDP, łącznie z odpowiednimi uwagami dotyczącymi wariantów zarządzania ryzykiem.

2.
Jeżeli definicja pozostałości pestycydów obejmuje substancje czynne, metabolity lub produkty rozkładu lub reakcji, państwa członkowskie przekazują sprawozdania z wyników analizy zgodnie z przewidzianą prawem definicją pozostałości. W stosownych przypadkach wyniki dotyczące każdego głównego izomeru lub metabolitu, określone w definicji pozostałości, są przekazywane oddzielnie.
Artykuł  4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 5 grudnia 2008 r.

W imieniu Komisji
Androulla VASSILIOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 70 z 16.3.2005, s. 1.

(2) Dz.U. L 125 z 23.5.1996, s. 10.

(3) Dokument SANCO/3131/2007 z dnia 31 października 2007 r., http://europa.eu.int/comm/food/plant/protection/resources/ qualcontrol_en.pdf

(4) Dz.U. L 187 z 16.7.2002, s. 30.

(5) Dz.U. L 401 z 30.12.2006, s. 1.

(6) Dz.U. L 339 z 6.12.2006, s. 16.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Kombinacje pestycydów i produktów, które mają być objęte monitorowaniem

2009 2010 2011
2,4-D (suma 2,4-D i jego estrów wyrażona jako 2,4-D) (c) (a)
4,4'-metoksychlor (d) (e) (f)
Abamektyna (suma awermektyny B1a, awermektyny B1b i izomeru delta-8,9 awermektyny B1a) (b)(d) (c)(e) (a)(f)
Acefat (b) (c) (a)
Acetamipryd (b) (c) (a)
Akrynatryna (c) (a)
Aldikarb (suma aldikarbu, jego sulfotlenku i sulfonu wyrażona jako aldikarb) (b) (c) (a)
Amitraz (amitraz, w tym metabolity zawierające 2,4-dimetyloanilinę, wyrażone jako amitraz) (c) (a)
Amitrol(***) (b) (c) (a)
Azynofos etylowy(***) (d) (e) (f)
Azynofos metylowy (b) (c) (a)
Azoksystrobina (b) (c) (a)
Benfurakarb(***) (b) (c) (a)
Bifentryna (b)(d) (c)(e) (a)(f)
Bitertanol (c) (a)
Boskalid (b) (c) (a)
Jon bromkowy (c) (a)
Bromopropylat (b) (c) (a)
Bromukonazol (suma diastereoizomerów)(***) (b) (c) (a)
Bupirymat (b) (c) (a)
Buprofezyna (b) (c) (a)
Kadusafos(***) (b) (c) (a)
Kamfechlor (suma kongenerów nr 26, 50 i 62)(***) (d) (e) (f)
Kaptan (b) (c) (a)
Karbaryl (b) (c) (a)
Karbendazym (suma benomylu i karbendazymu wyrażona jako karbendazym) (b) (c) (a)
Karbofuran (suma karbofuranu i 3-hydroksykarbofuranu wyrażona jako karbofuran) (b) (c) (a)
Karbosulfan(***) (b) (c) (a)
Chlordan (suma izomerów cis- i trans- oraz oksychlordanu wyrażona jako chlordan) (d) (e) (f)
Chlorfenapyr (c) (a)
Chlorfenwinfos (b) (c) (a)
Chlormekwat(*) (b) (c) (a)
Chlorobenzylat(***) (d) (e) (f)
Chlorotalonil (b) (c) (a)
Chloroprofam (chloroprofam i 3-chloroanilina wyrażone jako chloroprofam) (b) (c) (a)
Chloropiryfos (b)(d) (c)(e) (a)(f)
Chloropiryfos metylowy (b)(d) (c)(e) (a)(f)
Klofentezyna (suma wszystkich związków zawierających cząsteczkę 2-chlorobenzoilu wyrażona jako klofentezyna) (b) (c) (a)
Chlotianidyna (suma tiametoksamu i chlotianidyny wyrażona jako tiametoksam) (c) (a)
Cyflutryna (cyflutryna, w tym inne mieszaniny izomerów składowych (suma izomerów)) (b)(d) (c)(e) (a)(f)
Cypermetryna (cypermetryna, w tym inne mieszaniny izomerów składowych (suma izomerów)) (b)(d) (c)(e) (a)(f)
Cyprokonazol(***) (b) (c) (a)
Cyprodynil (b) (c) (a)
DDT (suma p,p'-DDT, o,p'-DDT, p-p'-DDE i p,p'-DDD (TDE) wyrażona jako DDT) (d) (e) (f)
Deltametryna (cis-deltametryna) (b)(d) (c)(e) (a)(f)
Diazynon (b) (c)(e) (a)(f)
Dichlofluanid (b) (c) (a)
Dichlorfos (b) (c) (a)
Dichloran (c) (a)
Dikofol (suma izomerów p, p' i o,p') (b) (c) (a)
Dieldryna (aldryna i dieldryna łącznie wyrażone jako dieldryna) (d) (e) (f)
Difenokonazol (b) (c) (a)
Dimetoat (suma dimetoatu i ometoatu wyrażona jako dimetoat) (b) (c) (a)
Dimetomorf (b) (c) (a)
Dinokap (suma izomerów dinokapu wraz z odpowiadającymi im fenolami wyrażona jako dinokap) (c) (a)
Difenyloamina (b) (c) (a)
Endosulfan (suma izomerów alfa- i beta- oraz siarczanu endosulfanu wyrażona jako endosulfan) (b)(d) (c)(e) (a)(f)
Endryna (d) (e) (f)
Epoksykonazol (c) (a)
Etion (b) (c) (a)
Etoprofos(***) (b) (c) (a)
Fenamifos (suma fenamifosu oraz jego sulfotlenku i sulfonu wyrażona jako fenamifos)(***) (b) (c) (a)
Fenarymol (b) (c) (a)
Fenazachina (c) (a)
Fenbukonazol(***) (b) (c) (a)
Fenheksamid (b) (c) (a)
Fenitrotion (b) (c) (a)
Fenoksykarb (b) (c) (a)
Fenpropatryna(***) (b) (c) (a)
Fenpropimorf (c) (a)
Fention (suma fentionu i jego analogu tlenowego, ich sulfotlenków i sulfonu wyrażona jako fention) (d) (c)(e) (a)(f)
Fenwalerat/esfenwalerat (suma) (suma izomerów RS/SR i RR/SS) (d) (c)(e) (a)(f)
Fipronil (suma fipronilu i metabolitu sulfonu (MB46136) wyrażona jako fipronil) (b) (c) (a)
Fluazifop (Fluazyfop (fluazyfop-P-butylowy (kwas fluazyfopowy (wolny i sprzężony)))) (c) (a)
Fludioksonil (b) (c) (a)
Flufenoksuron (b) (c) (a)
Flukonazol(***) (b) (c) (a)
Flusilazol (b) (c) (a)
Flutriafol(***) (b) (c) (a)
Folpet (b) (c) (a)
Formetanat (suma formetanatu i jego soli wyrażona jako chlorowodorek formetanatu) (b) (c) (a)
Fostiazat(***) (b) (c) (a)
Glyfosat(**) (c) (a)
Haloksyfop, w tym haloksyfop-R (ester metylowy haloksyfopu-R, haloksyfop-R i koniugaty haloksyfopu-R wyrażone jako haloksyfop-R) (F) (R) (c) (a)
HCB (d) (e) (f)
Heptachlor (suma heptachloru i epoksydu heptachloru, wyrażona jako heptachlor) (d) (e) (f)
Heksachlorocykloheksan (HCH), izomer alfa (d) (e) (f)
Heksachlorocykloheksan (HCH), izomer beta (d) (e) (f)
Heksachlorocykloheksan (HCH), (izomer gamma) (lindan) (d) (e) (f)
Heksakonazol (b) (c) (a)
Heksytiazoks (b) (c) (a)
Imazalil (b) (c) (a)
Imidachlopryd (b) (c) (a)
Indoksakarb (indoksakarb jako suma izomerów S i R) (b) (c) (a)
Iprodion (b) (c) (a)
Iprowalikarb (b) (c) (a)
Kresoksym metylowy (b) (c) (a)
Lambda-cyhalotryna (lambda-cyhalotryna, w tym inne mieszaniny izomerów składowych (suma izomerów)) (b) (c) (a)
Linuron (b) (c) (a)
Lufenuron (c) (a)
Malation (suma malationu i malaoksonu wyrażona jako malation) (b) (c) (a)
Grupa manebu (suma wyrażona jako CS2: maneb, mankozeb, metiram, propineb, tiuram, ziram) (b) (c) (a)
Mepanipyrim i jego metabolit (2-anilino-4-(2-hydroksypropyl)-6-metylopirymidyna) wyrażone jako mepanipyrim) (b) (c) (a)
Mepikwat(*) (b) (c) (a)
Metalaksyl (metalaksyl, w tym inne mieszaniny izomerów składowych włącznie z metalaksylem-M (suma izomerów)) (b) (c) (a)
Metkonazol(***) (b) (c) (a)
Metamidofos (b) (c) (a)
Metydation (b)(d) (c)(e) (a)(f)
Metiokarb (suma metiokarbu, sulfotlenku metiokarbu i sulfonu metiokarbu wyrażona jako metiokarb) (b) (c) (a)
Metomyl (suma metomylu i tiodikarbu wyrażona jako metomyl) (b) (c) (a)
Metoksyfenozyd (c) (a)
Monokrotofos (b) (c) (a)
Myklobutanil (b) (c) (a)
Oksadiksyl (c) (a)
Oksamyl (b) (c) (a)
Oksydemeton metylowy (suma oksydemetonu metylowego i S-metylosulfonu demetonu wyrażona jako oksydemeton metylowy) (b) (c) (a)
Paklobutrazol(***) (b) (c) (a)
Paration (b)(d) (c)(e) (a)(f)
Paration metylowy (suma parationu metylowego i paraoksonu metylowego wyrażona jako paration metylowy) (b)(d) (c)(e) (a)(f)
Penkonazol (b) (c) (a)
Pendimetalina (c) (a)
Permetryna (suma permetryny cis- i trans-) (d) (e) (f)
Fentoat (c) (a)
Fosalon (b) (c) (a)
Fosmet (fosmet i tlenek fosmetu wyrażone jako fosmet) (b) (c) (a)
Foksym(***) (b) (c) (a)
Pirymikarb (suma pirymikarbu i demetylopirymikarbu wyrażona jako pirymikarb) (b) (c) (a)
Pirymifos metylowy (b)(d) (c)(e) (a)(f)
Prochloraz (suma prochlorazu i jego metabolitów zawierających cząsteczkę 2,4,6 trichlorofenolową wyrażona jako prochloraz) (b) (c) (a)
Procymidon (b) (c) (a)
Profenofos (b)(d) (c)(e) (a)(f)
Propamokarb (suma propamokarbu i jego soli wyrażona jako propamokarb) (b) (c) (a)
Propargit (b) (c) (a)
Propikonazol (c) (a)
Propyzamid (c) (a)
Protiokonazol (protiokonazol-destio)(***) (b) (c) (a)
Pyrazofos (d) (e) (f)
Pyretryny (a)
Pirydaben (b) (c) (a)
Pirymetanil (b) (c) (a)
Piryproksyfen (b) (c) (a)
Chinoksyfen (b) (c) (a)
Kwintocen (suma kwintocenu i pentachloroaniliny wyrażona jako kwintocen) (e) (f)
Resmetryna (suma izomerów) (d) (e) (f)
Spinosad (suma spinosynu A i spinosynu D wyrażona jako spinosad) (c) (a)
Spiroksamina (b) (c) (a)
Tebukonazol (b) (c) (a)
Tebufenozyd (b) (c) (a)
Tebufenpyrad (b) (c) (a)
Teknazen (e) (f)
Teflubenzuron (b) (c) (a)
Teflutryna(***) (b) (c) (a)
Tetrakonazol (c) (a)
Tetradifon (b) (c) (a)
Tiabendazol (b) (c) (a)
Tiaklopryd (b) (c) (a)
Tiofanat metylowy (b) (c) (a)
Tolklofos metylowy (b) (c) (a)
Tolilfluanid (suma tolilfluanidu i dimetylaminosulfotoluidydu wyrażona jako tolilfluanid) (b) (c) (a)
Triadimefon i triadimenol (suma triadimefonu i triadimenolu) (b) (c) (a)
Triazofos (b)(d) (c)(e) (a)(f)
Trichlorfon(***) (b) (c) (a)
Trifloksystrobina (b) (c) (a)
Trifluralina (c) (a)
Tritikonazol(***) (b) (c) (a)
Winklozolina (suma winklozoliny i wszystkich metabolitów zawierających grupę 3,5-dichloroaniliny wyrażona jako winklozolina) (b) (c) (a)
(a) Fasola (świeża lub mrożona, bez strąków), marchew, ogórki, pomarańcze lub mandarynki, gruszki, ziemniaki, ryż, szpinak (świeży lub mrożony).

(b) Bakłażany, banany, kalafior, winogrona stołowe, sok pomarańczowy (państwa członkowskie powinny wyszczególnić źródło (koncentraty lub świeże owoce)), groszek (świeży/mrożony, bez strąków), papryka (słodka) i pszenica.

(c) Jabłka, kapusta głowiasta, por, sałata, pomidory, brzoskwinie (włącznie z nektarynami i podobnymi mieszańcami); żyto lub owies i truskawki.

(d) Masło, jaja.

(e) Mleko, mięso ze świń.

(f) Mięso drobiowe, wątroba (bydło i inne przeżuwacze, świnie i drób).

(*) Chlormekwat i mepikwat powinny zostać poddane analizie w zbożach (z wyjątkiem ryżu), marchwi, warzywach o jadalnych owocach i w gruszkach.

(**) Tylko zboża.

(***) Poddawane dobrowolnej analizie w 2009 r.

ZAŁĄCZNIK  II

Liczba próbek każdego produktu do pobrania i poddania analizie przez każde państwo członkowskie.
Państwo członkowskie Próbki
BE 12(*)
15(**)
BG 12(*)
15(**)
CZ 12(*)
15(**)
DK 12(*)
15(**)
DE 93
EE 12(*)
15(**)
EL 12(*)
15(**)
ES 45
FR 66
IE 12(*)
15(**)
IT 65
CY 12(*)
15(**)
LV 12(*)
15(**)
LT 12(*)
15(**)
LU 12(*)
15(**)
HU 12(*)
15(**)
MT 12(*)
15(**)
NL 17
AT 12(*)
15(**)
PL 45
PT 12(*)
15(**)
RO 17
SI 12(*)
15(**)
SK 12(*)
15(**)
FI 12(*)
15(**)
SE 12(*)
15(**)
UK 66
CAŁKOWITA MINIMALNA LICZBA PRÓBEK: 642
(*) Minimalna liczba próbek dla każdej zastosowanej metody oznaczania pojedynczej pozostałości.
(**) Minimalna liczba próbek dla każdej zastosowanej metody oznaczania wielokrotnej pozostałości.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2008.328.9

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1213/2008 dotyczące wieloletniego skoordynowanego wspólnotowego programu kontroli na lata 2009, 2010 i 2011, mającego na celu zapewnienie zgodności z najwyższymi dopuszczalnymi poziomami pozostałości pestycydów w żywności pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na jej powierzchni oraz ocenę narażenia na nie konsumenta
Data aktu: 05/12/2008
Data ogłoszenia: 06/12/2008
Data wejścia w życie: 09/12/2008