Decyzja 2008/773/WE w sprawie wkładu finansowego Wspólnoty w 2008 r., przeznaczonego na projekt pilotażowy dotyczący pracowników służby zdrowia

DECYZJA KOMISJI
z dnia 2 października 2008 r.
w sprawie wkładu finansowego Wspólnoty w 2008 r., przeznaczonego na projekt pilotażowy dotyczący pracowników służby zdrowia

(2008/773/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 3 października 2008 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich(1), w szczególności jego art. 49 ust. 6 lit. a) i art. 75,

uwzględniając rozporządzenie Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich(2), w szczególności jego art. 90,

uwzględniając dyrektywę Rady 80/154/EWG z dnia 21 stycznia 1980 r. dotyczącą wzajemnego uznawania dyplomów, świadectw i innych dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji w zakresie położnictwa i zawierającą środki mające na celu ułatwienie skutecznego wykonywania prawa przedsiębiorczości i swobody świadczenia usług(3) z późniejszymi zmianami,

uwzględniając dyrektywę 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych(4),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Budżet ogólny Unii Europejskiej - rok budżetowy 2008 zawiera pozycję budżetową 04 04 11 "Projekt pilotażowy - Nowa sytuacja zatrudnienia w służbie zdrowia: najlepsze praktyki w celu poprawy kształcenia zawodowego i kwalifikacji pracowników służby zdrowia oraz ich wynagrodzenia".

(2) Artykuł 49 ust. 6 lit a) rozporządzenia finansowego stanowi, że środki na projekty pilotażowe o charakterze eksperymentalnym mające na celu zbadanie wykonalności działania i jego użyteczności można wykonać bez aktu podstawowego, pod warunkiem że działania, na których sfinansowanie są przeznaczone, podlegają kompetencji Wspólnoty lub Unii, a odpowiednie środki na zobowiązania zostaną ujęte w budżecie na jedynie dwa kolejne lata budżetowe.

(3) Zgodnie z art. 75 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 1605/2002 i art. 90 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 2342/2002 zaciągnięcie zobowiązań jest poprzedzane decyzją w sprawie finansowania, która określa istotne składniki działania powodujące wydatki z budżetu.

(4) Działanie to będzie stanowiło wsparcie dla zielonej księgi Komisji Europejskiej w sprawie pracowników służby zdrowia w UE zaplanowanej na drugą połowę 2008 r.,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Zatwierdza się projekt pilotażowy, o którym mowa w załączniku, i finansuje się go w ramach pozycji 04 04 11 w budżecie Wspólnot Europejskich na rok 2008, do kwoty maksymalnej wynoszącej 1.000.000 EUR.

Za wdrożenie projektu odpowiedzialny jest Dyrektor Generalny Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Konsumentów.

Sporządzono w Brukseli, dnia 2 października 2008 r.

W imieniu Komisji
Androulla VASSILIOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 248 z 16.9.2002, s. 1.

(2) Dz.U. L 357 z 31.12.2002, s. 1.

(3) Dz.U. L 33 z 11.2.1980, s. 1.

(4) Dz.U. L 255 z 30.9.2005, s. 22.

ZAŁĄCZNIK

Dziedzina: Pracownicy służby zdrowia.

Podstawa prawna: Artykuł 49 ust. 6 lit. a) i art. 75 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 1605/2002.

Projekt pilotażowy finansowany w ramach pozycji w budżecie: 04 04 11.

Cele polityki: Władza budżetowa zwraca się do Komisji o wykorzystanie środków dostępnych w ramach wyżej wymienionej pozycji budżetowej na finansowanie inicjatyw, które pomogłyby w uporaniu się z nową sytuacją w zakresie zatrudnienia w służbie zdrowia, w szczególności w odniesieniu do kwalifikacji zawodowych oraz obowiązków pełnionych przez pracowników służby zdrowia, personel pomocniczy i niżej wykwalifikowane pielęgniarki. Do inicjatyw tych należy:

– analizowanie czynników i podejmowanych rozwiązań, mających na dłuższą metę lepiej zaspokoić zapotrzebowanie na środki skierowane na zwiększenie podaży personelu służby zdrowia i poprawę jego kwalifikacji,

– propagowanie wymiany rozwiązań i najlepszych praktyk mających na celu wyjście naprzeciw zwiększonemu zapotrzebowaniu na opiekę zdrowotną, podyktowanemu zmianami demograficznymi,

– finansowanie inicjatyw oceniających oddziaływanie czynników transgranicznych na usługi zdrowotne,

– zwrócenie uwagi na skutki zróżnicowanego poziomu wynagrodzeń, które mogą dać o sobie znać w tym kontekście, badania, spotkania z ekspertami i kampania informacyjna. Należałoby również znaleźć rozwiązania umożliwiające utrzymanie poziomu opieki zdrowotnej przez krajowe systemy opieki zdrowotnej.

Zadania w ramach niniejszego projektu są zgodne z planowaną zieloną księgą w sprawie pracowników służby zdrowia w UE, która rozpocznie proces szczegółowych rozważań dotyczących podaży oraz planowania w dziedzinie pracowników służby zdrowia oraz skutków ich mobilności w obrębie państw członkowskich oraz UE.

Środki na 2008 r.: Projekt pilotażowy finansowany w ramach pozycji w budżecie 04 04 11: Nowa sytuacja w zakresie zatrudnienia w sektorze zdrowia: najlepsze praktyki w celu poprawy kształcenia zawodowego i kwalifikacji pracowników służby zdrowia oraz ich wynagrodzenia. 1.000.000 EUR.

Liczba planowanych działań szczegółowych: 4.

Pierwszym z nich będzie wkład w wysokości maksimum 100.000 EUR na rzecz badania "Usługi, sektory i produkty opieki zdrowotnej w Europie. Ocena obecnego stanu, możliwości, wyzwania oraz skutki społeczno-gospodarcze", rozpoczętego przez DG ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu we współpracy z DG ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów. Działanie to zostanie wdrożone poprzez otwarte zaproszenie do składania ofert. Procedura wyboru ma się zakończyć we wrześniu 2008 r.

Drugim z nich będzie dotacja bezpośrednia w wysokości maksimum 400.000 EUR, z których 80 % zostanie przeznaczone na rzecz obserwatorium WHO w celu organizacji warsztatów na temat wymiany najlepszych praktyk w kwestii polityki służącej utrzymaniu lub zatrzymaniu pracowników służby zdrowia. Jak przewiduje art. 168 ust. 1 lit. f) szczegółowych zasad wykonania rozporządzenia finansowego, dotacja ta zostanie przyznana bez zaproszenia do składania ofert ze względu na cechy szczególne tego działania i wysoki stopień specjalizacji WHO.

Trzecim z nich będzie dotacja bezpośrednia w wysokości maksimum 300.000 EUR, z których 60 % zostanie przeznaczone na rzecz OECD w celu przeprowadzenia badania oceniającego warunki pracy pielęgniarek i rozwiązania promującego efektywniejsze zarządzanie personelem pielęgniarskim. Jak przewiduje art. 168 ust. 1 lit. f) szczegółowych zasad wykonania rozporządzenia finansowego, dotacja ta zostanie przyznana bez zaproszenia do składania ofert ze względu na cechy szczególne tego działania i wysoki stopień specjalizacji OECD.

Czwartym z nich będzie zorganizowanie warsztatów w Brukseli w grudniu 2008 r., za kwotę maksymalnie 200.000 EUR. Warsztaty finansowane będą za pomocą różnych umów po opublikowaniu zielonej księgi w sprawie pracowników służby zdrowia w UE w celu rozpoczęcia kampanii informacyjnej, rozwinięcia debaty i zachęcenia do współpracy na rzecz określenia najlepszych praktyk.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024