Rozporządzenie 811/2008 zawieszające wprowadzanie do Wspólnoty okazów niektórych gatunków dzikiej fauny i flory

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 811/2008
z dnia 13 sierpnia 2008 r.
zawieszające wprowadzanie do Wspólnoty okazów niektórych gatunków dzikiej fauny i flory

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi(1), w szczególności jego art. 19 ust. 2,

po konsultacji z Grupą ds. Przeglądu Naukowego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 4 ust. 6 rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 stanowi, że Komisja może wprowadzić ograniczenia odnoszące się do wprowadzania do Wspólnoty niektórych gatunków zgodnie z warunkami określonymi w lit. a)-d) rozporządzenia. Ponadto środki wykonawcze dotyczące takich ograniczeń ustanawia rozporządzenie Komisji (WE) nr 865/2006 z dnia 4 maja 2006 r. ustanawiające szczegółowe zasady dotyczące wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi(2).

(2) Wykaz gatunków, w odniesieniu do których zawieszono wprowadzanie do Wspólnoty, został ustalony w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1037/2007 z dnia 29 sierpnia 2007 r. zawieszającym wprowadzanie do Wspólnoty okazów niektórych gatunków dzikiej fauny i flory(3).

(3) Na podstawie otrzymanych ostatnio informacji Grupa ds. Przeglądu Naukowego stwierdziła, że status ochronny niektórych gatunków wymienionych w załączniku A i B do rozporządzenia (WE) nr 338/97 zostanie poważnie zagrożony, jeżeli ich wprowadzanie do Wspólnoty z niektórych krajów pochodzenia nie zostanie zawieszone. Należy zatem zawiesić wprowadzanie następujących gatunków:

- Falco cherrug z Armenii, Bahrainu, Iraku, Mauretanii i Tadżykistanu; Ovis vignei bocharensis z Uzbekistanu,

- Odobenus rosmarus z Grenlandii,

- Accipiter erythropus, Aquila rapax, Gyps africanus, Lophaetus occipitalis i Poicephalus gulielmi z Gwinei,

- Hieraaetus ayresii, Hieraaetus spilogaster, Polemaetus bellicosus, Falco chicquera, Varanus ornatus (okazy pozyskiwane ze środowiska naturalnego i z działalności ranczerskich) oraz Calabaria reinhardtii (okazy pozyskiwane ze środowiska naturalnego) z Togo,

- Agapornis pullarius i Poicephalus robustus z Wybrzeża Kości Słoniowej,

- Stephanoaetus coronatus z Wybrzeża Kości Słoniowej i Togo,

- Pyrrhura caeruleiceps z Kolumbii; Pyrrhura pfrimeri z Brazylii,

- Brookesia decaryi, Uroplatus ebenaui, Uroplatus fimbriatus, Uroplatus guentheri, Uroplatus henkeli, Uroplatus lineatus, Uroplatus malama, Uroplatus phantasticus, Uroplatus pietschmanni, Uroplatus sikorae, Euphorbia ankarensis, Euphorbia berorohae, Euphorbia bongolavensis, Euphorbia duranii, Euphorbia fiananantsoae, Euphorbia iharanae, Euphorbia labatii, Euphorbia lophogona, Euphorbia neohumbertii, Euphorbia pachypodoides, Euphorbia razafindratsirae, Euphorbia suzannae-manieri i Euphorbia waringiae z Madagaskaru,

- Varanus niloticus i Kinixys homeana (okazy pozyskiwane ze środowiska naturalnego z Togo, okazy z działalności ranczerskich z Beninu) z Beninu i Togo,

- Python regius, Geochelone sulcata (okazy z działalności ranczerskich) i Pandinus imperator (okazy z działalności ranczerskich) z Beninu,

- Cuora amboinensis, Malayemys subtrijuga, Notochelys platynota, Amyda cartilaginea, Cheilinus undulatus, Hippocampus kelloggi i Seriatopora stellata z Indonezji,

- Peltocephalus dumerilianus z Gujany,

- Chitra chitra z Malezji; Cryptophyllobates azureiventris, Dendrobates variabilis i Dendrobates ventrimaculatus z Peru,

- Hippocampus kuda z Indonezji i Wietnamu,

- Ornithoptera urvillianus (okazy z działalności ranczerskich), Ornithoptera victoriae (okazy z działalności ranczerskich), Tridacna gigas i Heliopora coerulea z Wysp Salomona,

- Tridacna derasa z Wietnamu; Tridacna rosewateri z Mozambiku,

- Plerogyra simplex, Hydnophora rigida, Blastomussa wellsi i Trachyphyllia geoffroyi z Fidżi,

- Plerogyra sinuosa, Favites halicora, Acanthastrea spp., Cynarina lacrymalis i Scolymia vitiensis z Tonga,

- Cycadaceae spp., Stangeriaceae spp. i Zamiaceae spp. z Madagaskaru, Mozambiku i Wietnamu.

(4) Przeprowadzono konsultacje ze wszystkimi krajami pochodzenia gatunków, które podlegają nowym ograniczeniom dotyczącym wprowadzania do Wspólnoty zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.

(5) Podczas swojego czternastego spotkania Konferencja Stron Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) zmieniła odesłania do nomenklatury oraz przeredagowała wykaz gatunków zwierząt w załącznikach do CITES, tak aby rzędy, rodziny i rodzaje były ułożone w porządku alfabetycznym. Należy zatem zmienić nazwy i kolejność gatunków wymienionych w załączniku do rozporządzenia (WE) nr 1037/2007.

(6) Wykaz gatunków, których wprowadzanie do Wspólnoty zostaje zawieszone, powinien zatem zostać zmieniony, a rozporządzenie (WE) nr 1037/2007 powinno zostać zastąpione dla zapewnienia jasności.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Handlu Dzikimi Gatunkami Fauny i Flory,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Z zastrzeżeniem przepisów art. 71 rozporządzenia (WE) nr 865/2006 niniejszym zawiesza się wprowadzanie do Wspólnoty gatunków dzikiej fauny i flory wymienionych w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Rozporządzenie (WE) nr 1037/2007 traci moc.

Odesłania do uchylonego rozporządzenia odczytywane są jako odesłania do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 13 sierpnia 2008 r.

W imieniu Komisji
Stavros DIMAS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 61 z 3.3.1997, s. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 318/2008 (Dz.U. L 95 z 8.4.2008, s. 3).

(2) Dz.U. L 166 z 19.6.2006, s. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 100/2008 (Dz.U. L 31 z 5.2.2008, s. 3).

(3) Dz.U. L 238 z 11.9.2007, s. 3.

ZAŁĄCZNIK

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2008.219.17

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 811/2008 zawieszające wprowadzanie do Wspólnoty okazów niektórych gatunków dzikiej fauny i flory
Data aktu: 13/08/2008
Data ogłoszenia: 14/08/2008
Data wejścia w życie: 03/09/2008