Decyzja 2008/604/WE w sprawie powołania członków Grupy Ekspertów ds. Handlu Ludźmi

DECYZJA KOMISJI
z dnia 22 lipca 2008 r.
w sprawie powołania członków Grupy Ekspertów ds. Handlu Ludźmi

(2008/604/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 23 lipca 2008 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając decyzję Komisji 2007/675/WE z dnia 17 października 2007 r. ustanawiającą Grupę Ekspertów ds. Handlu Ludźmi(1), w szczególności jej art. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Grupa ekspertów powinna składać się z 21 członków.

(2) Członków grupy ekspertów należy powołać spośród specjalistów posiadających wiedzę i doświadczenie w dziedzinie zwalczania handlu ludźmi, w tym handlu ludźmi do celów pracy.

(3) Komisja powinna, na wniosek państw członkowskich, powołać maksymalnie 11 członków wywodzących się z administracji państw członkowskich UE.

(4) Spośród osób, które odpowiedziały na zaproszenie do składania wniosków Komisja powinna powołać maksymalnie pięciu członków wywodzących się z organizacji międzyrządowych, międzynarodowych i pozarządowych działających na poziomie europejskim, maksymalnie czterech członków wywodzących się ze środowiska partnerów społecznych i stowarzyszeń pracodawców działających na poziomie europejskim oraz maksymalnie dwóch członków spośród kandydatów z doświadczeniem wynikającym z prowadzenia badań naukowych.

(5) W dniu 19 stycznia 2008 r. Komisja opublikowała zaproszenie do składania wniosków celem sporządzenia listy kandydatów, z której wybrani zostaną członkowie grupy ekspertów(2).

(6) Komisja przeprowadziła procedurę wyboru na podstawie otrzymanych zgłoszeń. Przy ocenie zgłoszeń Komisja kierowała się kryteriami wskazanymi w zaproszeniu do składania wniosków, w szczególności w jego pkt 2.

(7) W celu zachowania zasady równowagi środowisk pochodzenia i równowagi geograficznej oraz osiągnięcia przewidywanej liczby 21 członków wskazane jest, aby w skład grupy ekspertów weszło czterech dodatkowych członków z organizacji międzyrządowych, międzynarodowych i pozarządowych działających na poziomie europejskim, co zrównoważy brak zgłoszeń ze strony partnerów społecznych i stowarzyszeń pracodawców działających na poziomie europejskim.

(8) Jeden członek grupy został powołany przez Europol,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji 2007/675/WE wprowadza się następujące zmiany:

artykuł 3 ust. 2 lit. b) otrzymuje brzmienie:

"b) organizacji międzyrządowych, międzynarodowych i pozarządowych działających na poziomie europejskim z udokumentowanym doświadczeniem i wiedzą fachową w dziedzinie zwalczania handlu ludźmi (do dziewięciu członków);".

Artykuł  2

Komisja powołuje następujących członków Grupy Ekspertów ds. Handlu Ludźmi:

1) członkowie powołani zgodnie z art. 3 ust. 2 lit. a) decyzji Komisji 2007/675/WE:

Jan AUSTAD

Sandi ČURIN

Rita THEODOROU SUPERMAN

Luís GOUVEIA

Jelena KAMINSKA

Glynn RANKIN

Bärbel Heide UHL

Floris VAN DIJK

Kajsa WAHLBERG

2) członkowie powołani zgodnie z art. 3 ust. 2 lit. b) decyzji Komisji 2007/675/WE, zmienionym niniejszą decyzją:

Antonia BALKANSKA LAVINE

Stana BUCHOWSKA

Marco BUFO

Muireann O BRIAIN

Martijn PLUIM

Evelyn PROBST

Klara SKRIVANKOVA

Patsy SÖRENSEN

Liliana SORRENTINO

3) członkowie powołani zgodnie z art. 3 ust. 2 lit. e) decyzji Komisji 2007/675/WE:

Ryszard PIOTROWICZ

Georgina VAZ CABRAL

Artykuł  3

Komisja przyjmuje do wiadomości powołanie przez Europol Steve'a HARVEYA na członka Grupy Ekspertów ds. Handlu Ludźmi, zgodnie z art. 3 ust. 2 lit. d) decyzji Komisji 2007/675/WE.

Artykuł  4

Członkowie grupy ekspertów powoływani są jako osoby prywatne na okres trzech lat, z możliwością ponownego powołania.

Artykuł  5

W wyniku procedury wyboru nazwiska osób, które uznano za odpowiednich kandydatów do członkowstwa w grupie ekspertów, ale które nie zostały do niej powołane, mogą za ich zgodą zostać umieszczone na liście rezerwowej.

Artykuł  6

Nazwiska powołanych członków grupy ekspertów zostają opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  7

Niniejsza decyzja wchodzi w życie w dniu następującym po dniu jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 lipca 2008 r.

W imieniu Komisji
Jacques BARROT
Wiceprzewodniczący

______

(1) Dz.U. L 277 z 20.10.2007, s. 29.

(2) Dz.U. C 14 z 19.1.2008, s. 27.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2008.194.12

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2008/604/WE w sprawie powołania członków Grupy Ekspertów ds. Handlu Ludźmi
Data aktu: 22/07/2008
Data ogłoszenia: 23/07/2008
Data wejścia w życie: 23/07/2008