Dyrektywa 2008/65/WE zmieniająca dyrektywę 91/439/EWG w sprawie praw jazdy

DYREKTYWA KOMISJI 2008/65/WE
z dnia 27 czerwca 2008 r.
zmieniająca dyrektywę 91/439/EWG w sprawie praw jazdy

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/439/EWG w sprawie praw jazdy(1), w szczególności jej art. 7a ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy dostosować listę kodów zawartą w załączniku I i Ia do dyrektywy 91/439/EWG.

(2) Kod wspólnotowy 78, ograniczający prawo do prowadzenia pojazdów w ramach danej kategorii prawa jazdy tylko do pojazdów z automatyczną skrzynią biegów, powinien zostać zmieniony w świetle postępu naukowego i technicznego dokonanego w tej dziedzinie.

(3) Minimalne wymagania dotyczące pojazdów egzaminacyjnych, określone w załączniku II do dyrektywy 91/439/EWG, muszą zostać dostosowane do zmiany definicji kodu Wspólnoty 78.

(4) Minimalne wymagania dotyczące egzaminów praktycznych i teoretycznych, określone w załączniku II do dyrektywy 91/439/EWG, powinny zostać poddane przeglądowi, tak aby były one zgodne z wymogami codziennego ruchu drogowego w przypadku używania tunelów, w celu poprawy bezpieczeństwa drogowego tych części infrastruktury drogowej.

(5) Terminy ustanowione w pkt 5.2 i 6.2.5 załącznika II do dyrektywy 91/439/EWG okazały się niewystarczające dla zadowalającego wdrożenia koniecznych środków. Terminy te powinny zostać przedłużone.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić dyrektywę 91/439/EWG.

(7) Środki przyjęte w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Komitetu ds. Prawa Jazdy,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W dyrektywie 91/439/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1) w załączniku I pkt 2 w zakresie dotyczącym strony 4 prawa jazdy oraz w załączniku Ia pkt 2 w zakresie dotyczącym strony 2 prawa jazdy lit. a) pkt 12, tekst dotyczący kodu Wspólnoty 10.02 otrzymuje brzmienie:

"10.02. Pojazdy bez pedału sprzęgła (albo dźwigni ręcznej dla kategorii A albo A1)";

2) w załączniku I pkt 2 w zakresie dotyczącym strony 4 prawa jazdy oraz w załączniku Ia pkt 2 w zakresie dotyczącym strony 2 prawa jazdy lit. a) pkt 12, tekst dotyczący kodu Wspólnoty 78 otrzymuje brzmienie:

"78. Ważne tylko dla pojazdów bez pedału sprzęgła (albo dźwigni ręcznej dla kategorii A albo A1)";

3) w załączniku II wprowadza się następujące zmiany:

a) w pkt 2.1.3 dodaje się tiret w brzmieniu:

"- bezpieczna jazda w tunelach drogowych";

b) w pkt 5.1 akapit drugi i trzeci otrzymują brzmienie:

"Jeżeli osoba ubiegająca się o prawo jazdy zdaje egzamin umiejętności i zachowań w pojeździe bez pedału sprzęgła (albo dźwigni ręcznej dla kategorii A i A1), odnotowuje się to w każdym prawie jazdy wydanym na podstawie takiego egzaminu. Prawa jazdy posiadające taką adnotację uprawniają jedynie do prowadzenia pojazdów bez pedału sprzęgła (albo dźwigni ręcznej dla kategorii A albo A1).

»Pojazd z automatyczną skrzynią biegów« oznacza pojazd, w którym nie ma pedału sprzęgła (albo dźwigni ręcznej dla kategorii A i A1).";

c) w pkt 5.2 ostatni akapit otrzymuje brzmienie:

"Pojazdy egzaminacyjne kategorii B+E, C, C+E, C1, C1+E, D, D+E, D1 oraz D1+E, które nie spełniają minimalnych kryteriów podanych powyżej, ale których używano do dnia wskazanego w art. 3 dyrektywy Komisji 2008/65/WE(*), mogą być w dalszym ciągu używane do dnia 30 września 2013 r. Wymagania dotyczące obciążenia tych pojazdów mogą być wdrożone przez państwa członkowskie do dnia 30 września 2013 r.

______

(*) Dz.U. L 168 z 28.6.2008, s. 36."

d) w pkt 6.2.5 akapit drugi wyrażenie "5 lat po wejściu w życie niniejszej dyrektywy" zastępuje się wyrażeniem "do dnia 30 września 2008 r.";

e) w pkt 6.3.8, 7.4.8 oraz 8.3.8 do listy obejmującej specjalne cechy drogi dodaje się słowo "tunele".

Artykuł  2
1.
Państwa członkowskie wprowadzają w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy najpóźniej do dnia 30 września 2008 r. i niezwłocznie powiadamiają o tym Komisję. Przepisy przyjęte przez państwa członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy albo odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonania takiego odniesienia określane są przez państwa członkowskie.
2.
Państwa członkowskie przekazują Komisji teksty podstawowych przepisów prawa krajowego, przyjętych w dziedzinach objętych niniejszą dyrektywą.
Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa jest skierowana do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 27 czerwca 2008 r.
W imieniu Komisji
Antonio TAJANI
Wiceprzewodniczący

______

(1) Dz.U. L 237 z 24.8.1991, s. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2006/103/WE (Dz.U. L 363 z 20.12.2006, s. 344).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024