Decyzja 2008/297/WE zmieniająca decyzję 2005/779/WE dotyczącą środków ochrony zdrowia zwierząt przed chorobą pęcherzykową świń we Włoszech

DECYZJA KOMISJI
z dnia 27 marca 2008 r.
zmieniająca decyzję 2005/779/WE dotyczącą środków ochrony zdrowia zwierząt przed chorobą pęcherzykową świń we Włoszech

(notyfikowana jako dokument nr C(2008) 1092)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/297/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 12 kwietnia 2008 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych i zootechnicznych mających zastosowanie w handlu wewnątrzwspólnotowym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego(1), w szczególności jej art. 10 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Komisji 2005/779/WE z dnia 8 listopada 2005 r. dotycząca środków ochrony zdrowia zwierząt przed chorobą pęcherzykową świń we Włoszech(2) została przyjęta w odpowiedzi na występowanie tej choroby we Włoszech. Decyzja ta ustanawia przepisy dotyczące zdrowia zwierząt w odniesieniu do choroby pęcherzykowej świń dla regionów tego państwa członkowskiego, które są uznane za wolne od choroby pęcherzykowej świń, oraz dla regionów, które nie są uznane za wolne od tej choroby.

(2) W związku z pojawieniem się ognisk choroby pęcherzykowej świń we Włoszech w ciągu roku 2007 w niektórych prowincjach znajdujących się w regionach uznanych za wolne od tej choroby państwo członkowskie powzięło środki przewidziane w dyrektywie Rady 92/119/EWG z dnia 17 grudnia 1992 r. wprowadzającej ogólne wspólnotowe środki zwalczania niektórych chorób zwierząt i szczególne środki odnoszące się do choroby pęcherzykowej świń(3).

(3) Dodatkowo Włochy zawiesiły status prowincji wolnych od choroby dla tych prowincji, gdzie istniało prawdopodobieństwo dalszego rozprzestrzeniania się choroby pęcherzykowej świń. Włochy zakazały także przemieszczania świń z tych prowincji do innych regionów Włoch i do innych państw członkowskich.

(4) Środki powzięte przez Włochy okazały się skuteczne. Należy zatem zmienić dyrektywę 2005/779/WE, aby umożliwić zawieszenie statusu w celu zapewnienia zawieszenia statusu prowincji wolnej od choroby dla prowincji znajdującej się w regionie uznanym za wolny od choroby pęcherzykowej świń, tak aby Włochy były w stanie reagować szybko i w przejrzysty sposób w przypadku wystąpienia ognisk choroby w regionach uznanych za wolne od tej choroby. Możliwość zawieszenia powinna więc być ograniczona w czasie, a jeśli po upływie ustalonego terminu ryzyko nadal będzie istniało, należy przyjąć decyzję zgodnie z art. 10 ust. 4 dyrektywy 90/425/EWG.

(5) Dodatkowo miejsca gromadzenia świń są często podstawowym źródłem rozprzestrzeniania się choroby pęcherzykowej świń. W związku z tym, Włochy powzięły środki w celu kontrolowania przemieszczania świń z miejsc gromadzenia i zapobieżenia ewentualnemu rozprzestrzenianiu się tej choroby. Należy zatem także zwiększyć środki związane z nadzorem miejsc gromadzenia świń, a w szczególności - związane z przeprowadzaniem badań i pobieraniem próbek.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2005/779/WE.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji 2005/779/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) nagłówek rozdziału II otrzymuje brzmienie:

"UZNANIE REGIONÓW, PROWINCJI I GOSPODARSTW WE WŁOSZECH ZA WOLNE OD CHOROBY PĘCHERZYKOWEJ ŚWIŃ";

2) dodaje się art. 3a w brzmieniu:

"Artykuł 3a

Zawieszenie uznawania prowincji w regionie uznawanym za wolny

1. Włochy zagwarantują, że w przypadku pojawienia się ogniska choroby pęcherzykowej świń w prowincji w regionie uznawanym za wolny od choroby pęcherzykowej świń natychmiast zostanie zawieszone uznawanie tej prowincji za wolną od tej choroby, chyba że źródło infekcji zostanie jasno ustalone jako ognisko wtórne, a dochodzenie epidemiologiczne przeprowadzone zgodnie z art. 8 dyrektywy 92/119/EWG w sprawie ogniska choroby wykaże, że ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby jest znikome.

2. Środki przewidziane w art. 7, 8 i 9 stosuje się do prowincji, o której mowa w ust. 1.

3. Włochy mogą ponownie uznać prowincję, o której mowa w ust. 1, za wolną od choroby pęcherzykowej świń, jeżeli zostaną spełnione następujące warunki:

a) we wszystkich gospodarstwach w prowincji dwukrotnie, w odstępie wynoszącym 28-40 dni, pobrane zostaną próbki do badań serologicznych na określonej liczbie świń, wystarczającej do wykrycia chorobowości w zakresie choroby pęcherzykowej świń wynoszącej 5% przy przedziale ufności wynoszącym 95%, i badania te zakończą się wynikiem negatywnym;

b) nie stosuje się już środków w obszarach zapowietrzonych i zagrożonych ustalonych wokół ognisk choroby pęcherzykowej świń w tej prowincji, zgodnie z pkt 7 ppkt 3 i 4 oraz pkt 8 ppkt 3 lit. b) załącznika II do dyrektywy 92/119/EWG;

c) wyniki dochodzenia epidemiologicznego przeprowadzonego zgodnie z art. 8 dyrektywy 92/119/EWG odnośnie do ognisk choroby pęcherzykowej świń nie wykazały ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby.

4. Włochy informują niezwłocznie Komisję i inne państwa członkowskie o wszelkich środkach podjętych zgodnie z ust. 1, 2 i 3 i publikują informacje o tych środkach. Zawieszenie określone w ust. 1 nie przekroczy okresu 6 miesięcy.";

3) w art. 5 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. W punktach gromadzenia świń pobieranie próbek przeprowadza się w odstępach miesięcznych:

a) do celów badania serologicznego na określonej liczbie świń wystarczającej do wykrycia chorobowości w zakresie choroby pęcherzykowej świń wynoszącej 5 % przy przedziale ufności wynoszącym 95 %;

b) do celów badania wirusologicznego odchodów, które powinny być pobierane z każdej zagrody, w której są lub były trzymane świnie.";

4) w art. 6 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. W punktach gromadzenia świń pobieranie próbek będzie przeprowadzane w odstępach miesięcznych:

a) do celów badania serologicznego na określonej liczbie świń wystarczającej do wykrycia chorobowości w zakresie choroby pęcherzykowej świń wynoszącej 5 % przy przedziale ufności wynoszącym 95 %;

b) do celów badania wirusologicznego odchodów, które powinny być pobierane z każdej zagrody, w której są lub były trzymane świnie.".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 27 marca 2008 r.

W imieniu Komisji
Androulla VASSILIOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 224 z 18.8.1990, s. 29. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2002/33/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 315 z 19.11.2002, s. 14).

(2) Dz.U. L 293 z 9.11.2005, s. 28. Decyzja zmieniona decyzją 2007/9/WE (Dz.U. L 7 z 12.1.2007, s. 15).

(3) Dz.U. L 62 z 15.3.1993, s. 69. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Komisji 2007/10/WE (Dz.U. L 63 z 1.3.2007, s. 24).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024