Decyzja 2007/764/WE dotycząca przystąpienia Bułgarii i Rumunii do konwencji sporządzonej na podstawie art. K.3 Traktatu o Unii Europejskiej o wykorzystaniu technologii informatycznej na potrzeby celne

DECYZJA RADY
z dnia 8 listopada 2007 r.
dotycząca przystąpienia Bułgarii i Rumunii do konwencji sporządzonej na podstawie art. K.3 Traktatu o Unii Europejskiej o wykorzystaniu technologii informatycznej na potrzeby celne

(2007/764/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 24 listopada 2007 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej,

uwzględniając Traktat o przystąpieniu z 2005 r.,

uwzględniając Akt przystąpienia z 2005 r., w szczególności jego art. 3 ust. 4,

uwzględniając zalecenie Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Konwencja sporządzona na podstawie art. K.3 Traktatu o Unii Europejskiej o wykorzystaniu technologii informatycznej na potrzeby celne(2) (zwana dalej "konwencją o wykorzystaniu technologii informatycznej na potrzeby celne") została sporządzona w Brukseli w dniu 26 lipca 1995 r. i weszła w życie w dniu 25 grudnia 2005 r.

(2) Konwencja o wykorzystaniu technologii informatycznej na potrzeby celne została uzupełniona:

- Protokołem sporządzonym na podstawie art. K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie wykładni konwencji o wykorzystaniu technologii informatycznej na potrzeby celne, dokonywanej w trybie prejudycjalnym przez Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich(3) (zwanym dalej "protokołem w sprawie wykładni przez Trybunał Sprawiedliwości"), który został sporządzony w Brukseli w dniu 29 listopada 1996 r. i wszedł w życie w dniu 25 grudnia 2005 r.,

- Protokołem sporządzonym na podstawie art. K.3 Traktatu o Unii Europejskiej dotyczącym zakresu prania wpływów pieniężnych w konwencji o wykorzystaniu technologii informatycznej na potrzeby celne oraz włączenia numeru rejestracyjnego środków transportu do konwencji(4) (zwanym dalej "protokołem w sprawie zakresu prania wpływów pieniężnych"), który został sporządzony w Brukseli w dniu 12 marca 1999 r. i który ma wejść w życie zgodnie z jego art. 3 ust. 3,

- Protokołem ustanowionym zgodnie z art. 34 Traktatu o Unii Europejskiej zmieniającym, w zakresie utworzenia identyfikującej bazy danych rejestru celnego, konwencję o wykorzystaniu technologii informatycznej na potrzeb celnych(5) (zwany dalej "protokołem w sprawie utworzenia identyfikującej bazy danych rejestru celnego"), który został sporządzony w Brukseli w dniu 8 maja 2003 r. i który ma wejść w życie zgodnie z jego art. 2 ust. 3.

(3) Po przystąpieniu Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Polski, Słowenii i Słowacji do Unii Europejskiej, państwa te złożyły akty dotyczące ich przystąpienia do Konwencji o wykorzystaniu technologii informatycznej na potrzeby celne. Republika Czeska, Estonia, Cypr, Litwa, Węgry, Polska, Słowenia i Słowacja złożyły akty dotyczące ich przystąpienia do trzech powyższych protokołów. Łotwa złożyła akt dotyczący swojego przystąpienia do protokołu w sprawie wykładni przez Trybunał Sprawiedliwości.

(4) Artykuł 3 ust. 3 Aktu przystąpienia przewiduje, że Bułgaria i Rumunia mają przystąpić do konwencji i protokołów wyszczególnionych w załączniku I do Aktu przystąpienia, w tym między innymi do konwencji o wykorzystaniu technologii informatycznej na potrzeby celne oraz jej protokołów. Mają one wejść w życie w odniesieniu do Bułgarii i Rumunii w dniu określonym przez Radę.

(5) Zgodnie z art. 3 ust. 4 Aktu przystąpienia Rada dokonuje wszelkich dostosowań wymaganych w związku z przystąpieniem do tych konwencji i protokołów,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Konwencja o wykorzystaniu technologii informatycznej na potrzeby celne, zmieniona protokołem w sprawie utworzenia identyfikującej bazy danych rejestru celnego i niniejszą decyzją, jak również protokoły do konwencji: w sprawie wykładni przez Trybunał Sprawiedliwości oraz w sprawie zakresu prania wpływów pieniężnych, wchodzą w życie pierwszego dnia pierwszego miesiąca następującego po dniu przyjęcia niniejszej decyzji między Bułgarią, Rumunią i państwami członkowskimi, w odniesieniu do których weszły w życie. Konwencja wchodzi w życie między Bułgarią, Rumunią i każdym z pozostałych państw członkowskich w dniu, w którym wchodzi ona w życie dla poszczególnych pozostałych państw członkowskich.

Artykuł  2

Konwencja o wykorzystaniu technologii informatycznej na potrzeby celne, protokół w sprawie utworzenia identyfikującej bazy danych rejestru celnego, protokół w sprawie wykładni przez Trybunał Sprawiedliwości oraz protokół w sprawie zakresu prania wpływów pieniężnych, sporządzone w językach bułgarskim i rumuńskim(6), są autentyczne na tych samych warunkach co inne teksty konwencji i jej protokołów.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja staje się skuteczna następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 8 listopada 2007 r.

W imieniu Rady
R. PEREIRA
Przewodniczący

______

(1) Opinia z dnia 10 lipca 2007 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(2) Dz.U. C 316 z 27.11.1995, str. 34.

(3) Dz.U. C 151 z 20.5.1997, str. 16.

(4) Dz.U. C 91 z 31.3.1999, str. 2.

(5) Dz.U. C 139 z 13.6.2003, str. 2.

(6) Wersje bułgarska i rumuńska konwencji zostaną opublikowane w wydaniu specjalnym Dziennika Urzędowego w późniejszym terminie.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2007.307.20

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2007/764/WE dotycząca przystąpienia Bułgarii i Rumunii do konwencji sporządzonej na podstawie art. K.3 Traktatu o Unii Europejskiej o wykorzystaniu technologii informatycznej na potrzeby celne
Data aktu: 08/11/2007
Data ogłoszenia: 24/11/2007
Data wejścia w życie: 25/11/2007