Decyzja 2007/754/WE w sprawie ustanowienia podkomitetu "Prawa człowieka i demokracja"

DECYZJA RADY STOWARZYSZENIA UE-TUNEZJA NR 1/2007
z dnia 9 listopada 2007 r.
w sprawie ustanowienia podkomitetu "Prawa człowieka i demokracja"

(2007/754/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 23 listopada 2007 r.)

RADA STOWARZYSZENIA UE-TUNEZJA,

uwzględniając Układ eurośródziemnomorski ustanawiający stowarzyszenie między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Tunezyjską, z drugiej strony (zwany dalej "Układem o stowarzyszeniu"),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Poszanowanie zasad demokratycznych, praw człowieka i podstawowych wolności stanowi nieodłączną część i istotny aspekt ram, które regulują stosunki między Unią Europejską (UE) a jej partnerami w regionie Morza Śródziemnego.

(2) Zagadnienia te stanowią istotny element Układu o stowarzyszeniu. Tematy te będą z należytą uwagą omawiane na forum różnych przewidzianych w nim organów.

(3) Polityka sąsiedztwa określa ambitne cele, oparte na uznawanym przez obie strony przywiązaniu do wspólnych wartości, do których należą m.in. demokracja, praworządność, poszanowanie i propagowanie praw człowieka w pełnym zakresie, w tym prawa do rozwoju.

(4) W stosunkach UE z państwami południowego wybrzeża Morza Śródziemnego obserwuje się rosnące ożywienie, związane z wprowadzaniem w życie układów eurośródziemnomorskich, planów działania w ramach polityki sąsiedztwa, a także realizacji partnerstwa eurośródziemnomorskiego. Realizacja priorytetów partnerstwa euro-śródziemnomorskiego z poszczególnymi państwami oraz zbliżanie przepisów tych państw dotyczących tych dziedzin priorytetowych powinny być regularnie monitorowane.

(5) Rozwój stosunków i współpracy z państwami regionu Morza Śródziemnego powinien przebiegać z uwzględnieniem kompetencji UE, spójności i równowagi całego procesu barcelońskiego, a także szczególnych cech i potrzeb poszczególnych państw regionu Morza Śródziemnego.

(6) W celu stworzenia odpowiednich ram instytucjonalnych dla realizacji i zacieśniania współpracy Rada Stowarzyszenia UE-Tunezja podjęła już decyzję o powołaniu podkomitetów Komitetu Stowarzyszenia.

(7) Artykuł 84 Układu o stowarzyszeniu przewiduje utworzenie grup roboczych lub organów niezbędnych do jego wdrożenia,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1
1.
Niniejszym przy Komitecie Stowarzyszenia UE-Tunezja (zwanym dalej "Komitetem stowarzyszenia") ustanawia się podkomitet "Prawa człowieka i demokracja".

Przyjęty zostaje jego regulamin wewnętrzny zawarty w załączniku 1.

2.
Zagadnienia objęte mandatem podkomitetu mogą być również poruszane podczas spotkań wyższego szczebla w ramach dialogu politycznego między Unią Europejską a Tunezją.
3.
Komitet Stowarzyszenia proponuje Radzie Stowarzyszenia wszelkie inne środki konieczne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania przedmiotowego podkomitetu.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli, dnia 9 listopada 2007 r.

W imieniu Rady Stowarzyszenia UE-Tunezja
L. AMADO

ZAŁĄCZNIK

Regulamin wewnętrznypodkomitetu "Prawa człowieka i demokracja"

1. Skład i przewodniczący

Podkomitet "Prawa człowieka i demokracja" (zwany dalej "podkomitetem") składa się z przedstawicieli Komisji i państw członkowskich oraz przedstawicieli rządu Republiki Tunezyjskiej. Przewodniczą mu na zmianę przedstawiciele obu stron.

2. Rola

Podkomitet działa pod kierownictwem Komitetu Stowarzyszenia UE-Tunezja (zwanego dalej "Komitetem Stowarzyszenia"), któremu składa sprawozdanie z każdego posiedzenia. Podkomitet nie posiada uprawnień do podejmowania decyzji. Może jednak przedstawiać Komitetowi Stowarzyszenia propozycje.

3. Zagadnienia

Podkomitet omawia realizację układu o stowarzyszeniu UE-Tunezja w wymienionych poniżej dziedzinach. Stanowi on również główny mechanizm technicznego nadzoru realizacji działań w dziedzinie praw człowieka i demokracji prowadzonych na podstawie planu działania UE-Tunezja w ramach polityki sąsiedztwa. Podkomitet analizuje postępy w zakresie zbliżania i stosowania przepisów. W stosownych przypadkach zgodnie z planem działania w ramach polityki sąsiedztwa analizie może podlegać współpraca między administracjami publicznymi. Podkomitet analizuje osiągnięte postępy i sugeruje działania, jakie należy ewentualnie podjąć w następujących dziedzinach:

a) praworządność i demokracja, w tym umacnianie demokracji i praworządności oraz niezawisłości wymiaru sprawiedliwości, poprawa dostępu do wymiaru sprawiedliwości i jego modernizacja;

b) wprowadzanie w życie głównych międzynarodowych konwencji w dziedzinie praw człowieka i podstawowych wolności, w tym badanie możliwości przystąpienia do protokołów dodatkowych do tych konwencji;

c) wzmacnianie zdolności administracyjnych oraz instytucji krajowych.

Lista ta nie jest wyczerpująca i za zgodą Stron Komitet Stowarzyszenia może dodać do niej inne zagadnienia.

Na posiedzeniu podkomitet może podejmować dyskusję nad zagadnieniami z zakresu jednego, kilku lub wszystkich wyżej wymienionych sektorów.

4. Sekretariat

Urzędnik Komisji Europejskiej oraz urzędnik rządu Republiki Tunezyjskiej pełnią wspólnie funkcję stałych sekretarzy podkomitetu i będą odpowiadać za przygotowanie jego posiedzeń.

5. Posiedzenia

Posiedzenia podkomitetu odbywają się przynajmniej raz w roku. Posiedzenie może zostać zwołane na wniosek jednej ze Stron. Stały sekretarz strony żądającej zwołania posiedzenia przekazuje wniosek drugiej stronie. Stały sekretarz drugiej strony odpowiada na wniosek w terminie 15 dni roboczych od otrzymania tego wniosku.

Posiedzenia podkomitetu odbywają się w czasie i miejscu uzgodnionym przez obie strony.

W przypadku każdej ze stron posiedzenie zwołuje, w porozumieniu z przewodniczącym, stały sekretarz. Przewodniczący jest informowany przed każdym posiedzeniem o składzie delegacji każdej ze stron.

Jeśli obie strony wyrażą na to zgodę, podkomitet może zlecić ekspertyzy w celu uzyskania konkretnych informacji dotyczących uprzednio ustalonych zagadnień.

6. Porządek obrad

Wszystkie propozycje punktów, które Strony chciałyby umieścić w porządku obrad podkomitetu, są przekazywane stałym sekretarzom podkomitetu.

Wstępny porządek obrad zawiera punkty, w odniesieniu do których wnioski o włączenie do porządku obrad wpłynęły do sekretarzy co najmniej piętnaście dni przed rozpoczęciem posiedzenia.

Wstępny porządek każdego posiedzenia jest opracowywany przez przewodniczącego w porozumieniu z drugą Stroną, nie później niż na dziesięć dni przed posiedzeniem.

Strony powinny otrzymać dokumenty robocze co najmniej siedem dni przed posiedzeniem. O ile wyrażą na to zgodę obie strony, termin ten może ulec skróceniu.

Porządek obrad jest przyjmowany przez podkomitet na początku każdego posiedzenia.

7. Protokół

Protokół jest sporządzany i zatwierdzany przez obu stałych sekretarzy po zakończeniu każdego posiedzenia. Stali sekretarze podkomitetu przekazują egzemplarz protokołu sekretarzom i przewodniczącemu Komitetu Stowarzyszenia.

8. Jawność

Posiedzenia podkomitetu nie są publicznie dostępne, a protokoły posiedzeń są poufne.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2007.305.24

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2007/754/WE w sprawie ustanowienia podkomitetu "Prawa człowieka i demokracja"
Data aktu: 09/11/2007
Data ogłoszenia: 23/11/2007
Data wejścia w życie: 09/11/2007