Decyzja 2007/648/WE o podpisaniu w imieniu Wspólnoty Europejskiej i tymczasowym stosowaniu Międzynarodowej umowy w sprawie drewna tropikalnego z 2006 r.

DECYZJA RADY
z dnia 26 września 2007 r.
o podpisaniu w imieniu Wspólnoty Europejskiej i tymczasowym stosowaniu Międzynarodowej umowy w sprawie drewna tropikalnego z 2006 r.

(2007/648/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 9 października 2007 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności art. 133 i 175 w związku z art. 300 ust. 2 akapit pierwszy zdanie pierwsze,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 27 stycznia 2006 r. podczas konferencji negocjacyjnej zwołanej pod auspicjami Konferencji ONZ ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) zatwierdzono tekst Międzynarodowej umowy w sprawie drewna tropikalnego z 2006 r. ("umowa z 2006 r.").

(2) Umowa z 2006 r. została wynegocjowana, aby zastąpić przedłużoną Międzynarodową umowę w sprawie drewna tropikalnego z 1994 r., która będzie obowiązywać do czasu wejścia w życie umowy z 2006 r.

(3) Od dnia 3 kwietnia 2006 r. można podpisywać umowę z 2006 r. oraz składać dokumenty ratyfikacyjne, dokumenty przyjęcia lub zatwierdzenia, można to robić przez okres kończący się z upływem miesiąca od daty jej wejścia w życie.

(4) Cele umowy z 2006 r. wpisują się zarówno we wspólną politykę handlową, jak i w politykę w dziedzinie środowiska naturalnego.

(5) Wspólnota Europejska jest stroną Międzynarodowej umowy w sprawie drewna tropikalnego z 1994 r. Ponieważ umowa z 2006 r. w dalszym ciągu będzie sprzyjać celom związanym ze zrównoważonym rozwojem Unii Europejskiej, zatwierdzenie umowy z 2006 r. leży w jej interesie.

(6) Wszystkie państwa członkowskie wyraziły zamiar podpisania umowy z 2006 r. oraz odpowiedniego uczestnictwa w jej tymczasowym stosowaniu.

(7) Ponieważ obowiązkowe składki członków-odbiorców Międzynarodowej Organizacji ds. Drewna Tropikalnego (MODT) zależą głównie od wielkości przywozu drewna tropikalnego, po wejściu w życie umowy z 2006 r. Wspólnota Europejska będzie wnosić składki na konto administracyjne MODT, a państwa członkowskie, a także Wspólnota Europejska, będą mogły odprowadzać dobrowolne składki finansowe na zaplanowane działania na konta MODT przeznaczone na takie składki.

(8) Umowa z 2006 r. powinna zostać podpisana i tymczasowo stosowana, z zastrzeżeniem jej zawarcia w późniejszym terminie,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

W imieniu Wspólnoty Europejskiej zatwierdza się podpisanie Międzynarodowej umowy w sprawie drewna tropikalnego z 2006 r. ("umowa z 2006 r."), z zastrzeżeniem zawarcia tej umowy.

Tekst umowy z 2006 r. jest dołączony do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejszym upoważnia się przewodniczącego Rady do wyznaczenia osoby lub osób umocowanych do tego, by w imieniu Wspólnoty - zgodnie z art. 36 ust. 1 i art. 36 ust. 3 umowy z 2006 r. - podpisać umowę oraz złożyć Sekretarzowi Generalnemu ONZ deklarację kompetencji zamieszczoną w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  3
1.
Z zastrzeżeniem wzajemności umowę z 2006 r. stosuje się tymczasowo do zakończenia procedur koniecznych do jej formalnego zawarcia(1).
2.
Przewodniczący Rady powiadamia, w imieniu Wspólnoty, depozytariusza o tym, że po wejściu w życie umowy z 2006 r. Wspólnota będzie ją stosować tymczasowo.

Sporządzono w Brukseli, dnia 26 września 2007 r.

W imieniu Rady
J. SILVA
Przewodniczący

______

(1) Data, od której rozpocznie się tymczasowe stosowanie umowy, zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej przez Sekretariat Generalny Rady.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024